Zavřít reklamu

Widgety byly jednou z těch funkcí, kterou se Android zásadně lišil od iOS. Měl je dlouhá léta před tím, než přišly i na platformu Applu (konkrétně hned od svého uvedení v roce 2008), a i nyní jsou mezi těmito dvěma světy značné odlišnosti. Apple je nejdříve poskytoval jen v rozhraní Dnes, než je s iOS 14 umožnil přidat i na domovskou obrazovku a rozšířil tak jejich využití. 

Ani tak se ale nedá říci, že se jedná o ty widgety, které bychom mohli na platformě plnohodnotně využívat. Samozřejmě se jedná o potřeby uživatele od uživatele, kdy někomu prosté zobrazení informací stačí, ale zásadním faktem, který potenciál widgetů na iOS brzdí, je to, že nejsou aktivní. Můžete si s nimi tedy dotvořit rozhraní mezi ikonami tak, že zde vidíte informace z kalendáře, své poznámky, nebo třeba aktuální počasí, pracovat s nimi ale nemůžete.

Řešení Applu je pěkné, ale to je vše 

Apple u svých widgetů vsadil na ucelený vzhled, a udělal to dobře. Ať už se jedná o jakýkoli widget, tedy ten aplikace společnosti nebo jakýkoli jiný od vývojáře aplikace třetí strany, má zaoblené rohy, aby co nejvíce odpovídal vzhledu systému a zapadl do celkového designu iOS. Bez problémů také zapadnou do mřížky plochy v jedné ze tří svých velikostí, kterou jim určíte. I když tedy nejsou úplně funkční, vypadají zde prostě pěkně.

Vyjma obyčejného zobrazování informací z aplikace mají widgety vlastně jen jednu přidanou hodnotu. Tou je Chytrá sada, která je skupinou až deseti widgetů, která dokáže třeba s ohledem na denní dobu měnit svůj obsah. Ta je navíc aktivní, takže v ní můžete gesty přecházet mezi jednotlivými zobrazeními. Jenže tímto vlastně veškeré výhody iOS widgetů končí.

Android má widgety aktivní 

Výhoda widgetů na Androidu je tedy zjevná. Řešení této platformy je totiž aktivní, takže co potřebujete, si odbydete přímo v zobrazení widgetu, aniž by se vám aplikace spouštěla. Mohou zde být i plovoucí widgety. Na druhou stranu Google jejich potenciálu už poměrně dlouho nijak výrazně nevyužívá, což platí i o vývojářích aplikací. Snaží se spíše výrobci s jejich customizací Androidu, jako je třeba Samsung. Ten např. se svým UI 3 pro Android 11 přidal widgety i na zamykací obrazovku. Můžete tak na ní vidět widget počasí, hudby, kalendáře atd.

Widgety na Androidu ale obecně nevypadají příliš pěkně, což je jejich hlavní nevýhodou. Liší se nejen tvarem, ale také svou velikostí a stylem, takže mohou působit nesourodě a nesoudržně, kvůli čemuž snadno vzniknou i problémy s jejich řazením do skupin. Je to samozřejmě benevolencí Googlu, protože Apple vývojářům jednoduše nedovolí nic, než co jim nadiktuje. 

.