Zavřít reklamu

Psaní deníku nemusí nutně být jen kratochvílí školou povinných dívek. Věnují se mu například lidé, kteří ve svém životě chtějí dosáhnout libovolného cíle, mapovat své změny nálad, zaznamenávat své postřehy z cest nebo si třeba každý den připomenout, za co jsou vděční. Jednou z aplikací pro psaní deníku je Grid Diary, kterou si představíme v dnešním článku.

Vzhled

Pokud s Grid Diary začínáte, uvítá vás nejprve přehled základních funkcí spolu s krátkým dotazníkem. Pokud si v Grid Diary chcete vytvořit účet, máte možnost využít funkci Sign in with Apple. Po přihlášení se vám ukáže obrazovka, v jejíž horní části se nachází panel s možnostmi synchronizace a nastavení widgetů a dalších funkcí. Ve střední části displeje najdete pruh s přehledem jednotlivých dní, pod tímto panelem se nachází náhledy vašich deníků. Zcela ve spodní části displeje pak najdete panel s tlačítky pro přechod do zobrazení časové osy, ke kalendáři, do vyhledávání a k nastavení profilu, kde můžete zvolit placené členství, šablony pro deníky, citáty, nebo provádět pokročilejší nastavení.

Funkce

V závislosti na tom, jaký účel vedení deníku jste v úvodu zadali, se vám po prvním otevření deníku pro zápis zobrazí základní rubriky – ty ale můžete měnit dle libosti. Text můžete upravovat, měnit jeho velikost, font, uspořádání a další parametry. K zápisům lze přidávat také různé přílohy. Mezi jednotlivými rubrikami lze přepínat šipkami nad klávesnicí. K jednotlivým zápisům můžete pro lepší přehled přidávat samolepky a štítky. Jak název napovídá, jsou deníkové zápisy v aplikaci Grid Diary uspořádány do mřížek – ty si můžete libovolně přizpůsobit, měnit jejich vzhled, velikost i počet. Zápisy můžete do aplikace přidávat také zpětně. Data lze exportovat z Grid Diary, přidávat je do aplikace z jiných zdrojů, a provádět import i export záloh. Podobně jako většina současných aplikací v App Storu nabízí i Grid Diary základní omezenou verzi zdarma (pro základní potřeby ale postačí a v psaní jako takovém vás absolutně nebude omezovat), za 69 korun měsíčně nabízí funkce, jako je neomezený počet zápisů, integraci s Apple Health, neomezený počet příloh, export do PDF, možnost zabezpečení číselným zámkem, více možností úprav a přizpůsobení a další benefity. Tvůrci aplikace mají do budoucna v plánu zavedení koncového šifrování nebo třeba vytvoření verze Grid Diary pro Mac.

Závěrem

Grid Diary je přehledná, jednoduchá, elegantně vypadající deníková aplikace. Její výhodou je relativně bohatý výběr funkcí i v základní verzi, stejně jako sympaticky nízká cena předplatného.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více