Zavřít reklamu

Celosvětový trh s tablety už nějakou dobu stabilně klesá. Za poslední kalendářní čtvrtletí roku 2015 se jich prodalo o deset procent méně než v téže části roku 2014. Apple do oběhu vyslal téměř o čtvrtinu méně zařízení než před rokem, nezanedbatelnou součástí tohoto množství byl přitom nový iPad Pro.

Zvýšit tržby Applu za v podstatě jím vytvořený typ výrobku byl jistě jeden z hlavních účelů uvedení velkého a výkonného tabletu v loňském listopadu. iPadů Pro se podle odhadů IDC do konce roku prodalo kolem dvou milionů, což je výrazně více než u jeho největšího konkurenta, Microsoft Surface. Těch se prodalo 1,6 milionu, přičemž většinu z toho překvapivě tvoří dražší Surface Pro, nicméně do čísel se počítá i Surface 3.

Na základě svých dat IDC označilo uvedení iPadu Pro za velice úspěšné, a to také kvůli tomu, že největší iPad ani nebyl v prodeji celé tři měsíce. Ze zveřejněných čísel zároveň vyplývá, že u větších tabletů dávají uživatelé přednost výkonu před cenovou dostupností, což je jeden z aspektů, který je odlišuje od tabletů „střední třídy“ typu iPad Air (IDC nemá například iPad Air a iPad Pro ve stejné kategorii, velké tablety s odnímatelnou klávesnicí řadí do nové kategorie detachables).

Jitesh Ubrani, analytik společnosti IDC, řekl, že obecně tato nová vyšší třída tabletů rozšířila možnosti zisku u Applu i Microsoftu. Příznakem toho budiž také fakt, že Microsoft prodal téměř o třetinu více tabletů řady Surface než rok předtím. iPad Pro tedy nutně nenarušil vzestup jejich popularity, ale přilákal další nové zákazníky. Na druhou stranu, obdobná zařízení s Androidem se zatím spíše neobjevují, nebo nemají větší úspěch.

Co se týče celkových prodejů tabletů všech typů, nejvíce jich podle IDC prodal Apple (24,5 % trhu), na druhém místě byl Samsung (13,7 % trhu) a na třetím poněkud překvapivě Amazon (7,9 % trhu). Velký vliv na úspěch Amazonu mělo nejspíš uvedení velmi levného Amazonu Fire.

Zdroj: Apple Insider, MacRumors, The Verge
Foto: PC Advisor

Fanoušek filosofie, umění a vědy snažící se hledat analogie v produktech Apple.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.