Zavřít reklamu

Pokud vás zajímá, jak probíhal Apple keynote s představením tabletu iPad, tak si to můžete přečíst v podrobné reportáži.

Prozatím se můžete stát fanoušky magazínu 14205.w5.wedos.net na Facebooku či Twitteru a o podobných akcích se vždy včas dozvíte!

Steve Jobs je již na jevišti a hned náš připravuje. Dnes nám představí revoluční produkty, ale napřed několik aktualit. Steve Jobs mluví o tom, jak již prodali 250 milionů iPodů, otevřeli 284 obchodů, v Appstore se nachází již 140 tisíc aplikací. Podle tržeb je Apple největší mobilní společnost, dokonce větší než Nokia.

Steve Jobs to vzal pěkně od počátku. Mluví o historii Apple notebooků – Powerbooků. První s TFT obrazovkou. V roce 2007 přišli a kompletně změnili prostředí mobilních telefonů s iPhonem. A teď jsou v módě netbooky, jenže nevýhody jsou jasné – pomalé, levné a pouze PC software. Apple hledal něco mezi iPhone a Netboookem – a máme tu Apple tablet!

Můžete s ním surfovat, ukládat věci do kalendáře, číst noviny a podobně. Práce s mailem je údajně fenomenální (ačkoli klient vypadá stejně tak jako na iPhone – pro mě zklamání).

YouTube videa si můžete shlédnout i v HD, nechybí iTunes s hudbou. Tablet stále neumí přehrávat flash. Lock obrazovka je velice prázdná, vlastně pozorujeme pouze zvětšeninu iPhone. Odemykání stejné jako jsme zvyklí. Psaní na klávesnici vypadá výborně, zdá se být správně citlivá.

Prohlížení mailu je nakonec docela příjemné. V levém sloupci vidíte seznam zpráv, v pravém se vám zobrazuje celá emailová zpráva. Prohlížení fotek vypadá zhruba stejně jako na iPhone, ale pokud máte i aplikaci iPhoto (a máte Mac), tak je možné samozřejmě prohlížet i podle událostí, fotek či míst.

V tabletu je zabudovaný iTunes Store, který vypadá výborně (snad se již brzy dočkáme i u nás, vypadá to, že to bude brzy). U map se nic nemění, zůstaváme u Google Maps! Tabletu nechybí pravděpodobně GPS čip, pokud se Steve Jobs nelokalizoval pomocí WiFi. Ale chybí tady jakákoli ikonka, která by signalizovala 3G síť.

Tablet má celkem velké okraje. Podle redaktorů skoro 20% plochy zabírají právě okraje.

A jsme u hardwaru iPadu! Váží pouhých 672 gramů, má 9,7″ IPS obrazovku, což zaručuje skvělý obraz i při pohledu z úhlu. Kapacitní displej je celkem jistota a běží na procesoru Apple A4 s 1Ghz a bude se nabízet od 16 do 64GB flash paměti. Nechybí Wifi, Bluetooth, 30pinový konektor, mikrofon, reproduktory, kompas a akcelerometr. Vydrží až 10 hodin přehrávání videa! A až jeden měsíc vydrží nabitý, pokud s ním nebudeme pracovat.

Na tabletu poběží hry z Appstore. iPad dokáže spustit jakoukoli hru z Appstore, bude ji přehrávat ale bude ji přehrávat v rozlišení pro iPhone v centru obrazovky. Nebo může být softwarově zvětšena a poběží ve fullscreen módu, ale kvalita bude zhoršena. Předváděno to je na aplikaci Facebook, kdy se spustí napřed malá, ale po kliknutí na tlačítko 2x je aplikace přes celou obrazovku. Stejně tak to funguje u her, prostě již teď můžete nechat běžet jakoukoli aplikaci z Appstore na iPad.

Vývojáři ale mohou začít vyvíjet hry i přímo na iPad. Apple jim již od dnešního dne začne nabízet nový SDK kit, který jim to umožní.

Na pódiu je momentálně zástupce společnosti Gameloft a ukazuje FPS střílečku Nova, která je již i na iPhone. Ovládání pomocí virtuálního D-padu, tak jak jsme zvyklí z iPhone, ale s několika inovacemi. Přichází i využití nových gest, jako například slidnutí 2 prsty hodí granát. Slidnutí třemi prsty zas například otevřete dveře. Mezi nové ovládání patří i kreslení boxu kolem nepřátel jako míření.

Další v pořádí jsou noviny New York Times. NYT vytvoří speciální aplikaci pro iPad stejně tak, jako ji vytvořili pro iPhone. Aplikace vypadá zhruba stejně, jako byste si otevřeli klasické noviny, ale ovládání je takové, jako jsme zvyklé z iPhone. Můžete zde ale měnit počet sloupců, upravovat velikost textu, prohlížet si slideshow či přejit do landscape módu. Také nechybí přehrávání videí, tak jako na webu NYT.

Aplikace Brushes z vás pro změnu udělá umělce. Vývojář této aplikace ukazuje, jak je možné na iPadu malovat. Obrázek můžete oddalovat, přibližovat, jak je libo. Nechybí ani nastavování různých štětců.

Electronic Arts přišli na pódium se svým Need For Speed, které vypadá úchvatně (krom tabletu chci i BMW M3!). Grafika vypadá určitě lépe než na velmi podařené iPhone verzi, ale ne tak dobře jako na PC. Nechybí pohled z kokpitu. Hra působí plynule, ale ve srovnání s laptopem prostě NFS nemůže vypadat tak dobře.

Dále je představována aplikace MLB (baseball). Tato aplikace je výborná už na iPhone, ale na tabletu se zdá být dotažena k dokonalosti. Například můžete vidět trajektorii každého nadhozu. Pokud kliknete na hráče, tak vidíte jeho podrobné statistiky. Z aplikace můžete koukat i živě na zápas! Todle bych chtěl pro NHL!

Steve představuje novou Apple aplikaci nazvanou iBooks. Jedná se o ebook čtečku. Steve pochválil Amazon a jejich Kindle, ale oznámil, že s jejich čtečkou chtějí jít o kus dále.

Nechybí ani tlačítko na přechod do obchodu nazvaný iBook Store. Ten vám umožní zakoupit si a stáhnout ebook přímo do vašeho iPadu. Knihy se zde objevují za $14.99. Pro ebooky používají ePub formát, který je pravděpodobně nejpopulárnější na světě. iPad by se měl stát výbornou ebook čtečkou, ale také by měl být výborný pro čtení učebnic.

Další velká věc – iWork. Steve řekl zaměstnancům, že by chtěl mít iWork na iPadu. To znamenalo jediné, kompletně přepracovat uživatelské prostředí. Vznikla z toho úplně nová verzi Numbers, Pages a Keynote!

Phil Schiller momentálně na jevišti představuje Keynote (obdoba Powerpointu). Práce se zdá být snadná, většina věci je založena na drag/drop principu. Každý element na stránce je možné přesouvat, zvětšovat, zmenšovat a podobně. Nechybí ani animace a přechody pomocí výběru z předdefinovaných. iPad se zdá být jako výborný nástroj pro lidi, kteří často prezentují.

Další se představuje aplikace Pages. Phil scrolluje textem, když klikne na text, tak vyskočí klávesnice. Pokud se chce na psaní soustředit, tak otočí tablet horizontálně a klávesnice se zvětší. Pro majitele iPhone žádné velké překvapení. Text se výborně zalamuje, což Phil ukázal, když přesouval obrázek v textu.

Jako poslední z balíku iWork se představuje aplikace Numbers (Excel). Nechybí možnost tvorby grafů, funkce a další věci, na které jsme zvyklé. iPad se zdá být jako dobrý doplněk pro mobilní byznysmeny, kterým se nechce tahat notebook.

Již nám zbývalo vědět poslední věc a to je cena. Apple si bude účtovat za každou aplikaci $9.99. iWork bude kompatibilní s Mac verzí a přes kabel budeme moci připojit konektor!

Steve je zpět a hodlá trochu mluvit o iTunes. iPad se synchronizuje stejně jako například iPhone (přes USB). Každý model iPadu má WiFi, ale krom toho budou mít některé modely i zabudovaný 3G čip! V US se běžně účtuje $60 za data na měsíc. Apple ale připravil s operátory speciální nabídku. Do stáhnutých 250MB dostanete datový tarif za $14.99. Pokud potřebujete více, tak neomezený datový tarif se bude nabízet za $29.99 (jsem zvědav, jestli se u nás vůbec bude iPad prodávat u operátorů). Ale u ATT není nově nutné se vázat. Jedná se o předplacené karty, kdykoli můžete službu vypovědět!

Jak to bude jinde po světě? Steve očekává, že by se mohl iPad začít nabízet kolem června až července, ale věří tomu, že se vše do června zvládne. Každopádně všechny modely jsou odemknuté pro všechny operátory a používají GSM micro-SIM (to snad ani neznám).

Steve rekapituluje – email je fantastický, budete si užívat hudební kolekce, video je fenomenální, běží na něm skoro všech 140 tisíc aplikací z Appstore stejně tak, jako na nich poběží nová generace aplikací. Nové knihy z iBook Store a iWork jako kancelářský balík.

Kolik to bude stát? Steve Jobs mluvil o tom, že cenu chtěli nasadit opravdu agresivně a to se tedy povedlo. iPad již od $499!!

Apple připravil i příslušenství, například dock na klávesnici! Pokud potřebujete hodně psát, stačí vložit iPad do docku a máte skvělou Apple klávesnici.

Steve Jobs dále představuje video s dalším příslušenstvím, například obaly. Vypadají perfektně. Apple pravděpodobně může nastavit strategii pro iPad agresivně, protože opravdu masivně vydělá na příslušenství :)

Bohužel jsme zatím neslyšeli o kameře, multitasking ani nových push notifikacích. Apple se také vyhnul tomu, aby řekl, jak dlouho vydrží iPad při čtení ebooků – pouze řekl, že vydrží 10 hodin přehrávání videa.

Steve Jobs je zpátky. Již teď se prodalo celkově 75 miliónů iPhone či iPod Touch. Celkově již zde je tedy 75 miliónů lidí, kteří již „vlastní“ iPad říká Jobs. iPad je podle Steve ta nepokrokovější technologie v kouzelném a revolučním zařízení za neskutečně nízkou cenu.

.