Zavřít reklamu

Je až úsměvné, jak se dokážou některé kauzy nafouknout, aniž by měly nějaký zásadní dopad. Apple se uvolnění svých restrikcí vzhledem k distribuci digitálního obsahu na své mobilní platformy bránil zuby nehty, a když povolil, protože musel, nikoho to už nezajímá. A stejný osud asi bude mít i aktuální novinka, která je přítomna v 2. betě iPadOS 18. 

O EU a zákonu DMA jsme toho napsali už hodně. Největší vášně zde vzbuzovala nutnost Applu přizpůsobit se mu, a tedy uvolnit distribuci na jeho platformy, na což měl dosud monopol. Na iPhony si tak už můžeme instalovat obsah z jiných distribucí než App Storu. Pělo se na to hodně chvály, stejně tak se to hojně kritizovalo, protože bezpečnost. 

Nyní, tedy s vydáním druhé bety iPadOS 18 přichází tato možnost i na tablety společnosti. Znamená to, že až Apple vydá ostrou verzi iPadOS 18 v září letošního roku, budeme si moci na naše iPady instalovat i obsah z jiných zdrojů, než kterým je App Store Applu. Otázkou však zůstává, jestli to vůbec někoho ještě zajímá. 

Kde je ten příliv obchodů? 

Apple ve svém vývojářském portálu uvádí: „Změny pro aplikace v Evropské unii (EU), které jsou v současné době k dispozici uživatelům iOS ve 27 členských zemích EU, lze nyní testovat v systému iPadOS 18 beta 2 pomocí aplikace Xcode 16 beta 2.“ Vědělo se to ale dlouho dopředu, že stejně jako si EU došlápne na iPhony, dojde nakonec i na iPady. 

Nejzajímavější na tom je, že i když kolem toho bylo skutečně hodně kontroverze, ve finále se nic neděje. Může za to fakt, že se žádný příliv alternativních obchodů nedostavil. Apple tak sice splnil podmínky, EU tak může být spokojená, že se jí Apple musel přizpůsobit, všichni ostatní na to ale tak nějak kašlou. Ano, na jednu stranu může být fajn, že tu ta možnost je, ale na druhou stranu je k ničemu, pokud ji ani sami vývojáři (zatím) nijak nevyužívají. Tak uvidíme, co přinese budoucnost. Nyní to tedy vypadá, že si kvůli EU neužijeme Apple Intelligence, protože všechno dobré je pro něco špatné. 

.