Zavřít reklamu

Většina z nás si server DxOMark spojuje s detailním testováním fotografické techniky, včetně moderních smartphonů. Široká plejáda testů Dx0Marku umožňuje si udělat poměrně jasnou představu o tom, jak je který fotoaparát v dnešních smartphonech dobrý s ohledem na konkurenci. Server nyní rozšiřuje své služby a zabrušuje také do segmentu audia. A dle prvních výsledků to vypadá, že Apple na tom s novinkami není tak dobře, jak by se dalo očekávat.

Sekce Dx0Mark Audio byla spuštěna společně s recenzemi sedmi produktů, v rámci kterých došlo k otestování kvality přehrávaného zvuku, stejně tak jako k otestování kvality mikrofonů. Zaměření na tyto funkce je dle autorů webu logické vyústění snahy o komplexní hodnocení moderních telefonů. Testy displejů a fotoaparátů jsou naprosto normální. Vzhledem k tomu, že však dochází k čím dál tím většímu rozšíření jak pořizování, tak konzumace audiovizuálního obsahu právě skrze chytré telefony, je testování těchto parametrů zcela na místě.

V rámci testování se autoři zaměří na pětici kritérií, dle kterých budou jednotlivé smartphony hodnotit. Jde o základní parametry zvuku (frekvenční rozsah, ekvalizace, hlasitost apod.), dynamiku, prostorovost, hlasitost (ve smyslů síly zvukové produkce) a přítomnost různých artefaktů, které poslech či nahrávání kazí.

iPhone 11 Pro speaker

Výsledky budou hodnoceny jak na základě subjektivních hodnocení jednotlivých testerů, tak na základě empiricky naměřených hodnot. I přes lidský faktor testování by měly být výsledky poměrně objektivní a seriózní.

V rámci první testovací matice došlo k porovnání modelů Huawei Mate 20 X, iPhone XS Max, iPhone 11 Pro, Samsung Galaxy Note 10+, Samsung Galaxy S10+, Honor 20 Pro a Sony Xperia 1. V komplexním hodnocení se na prvním místě nachází Huawei Mate 20 X, za kterým stojí s o bod horším výsledkem loňský iPhone XS Max. Letošní iPhone 11 Pro je s větším odstupem třetí, zbytek žebříčku si můžete prohlédnout na snímcích v galerii.

Dosavadní lídr žebříčku vděčí za své postavení dvojici stereo mikrofonů, které dokáží nahrát takřka perfektní audio záznam. Loňský iPhone však není o tolik horší. Naopak s letošním modelem to žádná sláva není. Další informace o testování, metodice a hodnocení najdete v přiloženém videu.

Zdroj: 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.