Zavřít reklamu

Nedávno bylo bezpečnostním expertem odhaleno, že iPhone 11 Pro shromažďuje data o poloze uživatele i v případě, že k nim dotyčný zablokoval na telefonu přístup.

Chybu zaznamenala společnost KrebsOnSecurity, která zároveň natočila příslušné video a odeslala ho společnosti Apple. Ta ve své odpovědi naznačila, že jisté „systémové služby“ shromažďují data o poloze i tehdy, když uživatel tuto činnost v nastavení telefonu zakázal pro všechny systémové služby a aplikace. Společnost KrebsOnSecurity ve svém prohlášení cituje samotný Apple, podle kterého lze polohové služby kdykoliv vypnout, a dodává, že u iPhonu 11 Pro (a možná i u dalších letošních modelů) existují systémové služby, u kterých nelze sledování polohy zcela vypnout.

Jediným řešení je podle KrebsOnSecurity úplné vypnutí polohových služeb. „Pokud ale jdete do Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby, deaktivujete každou aplikaci zvlášť, poté se posunete až dolů k systémovým službám a vypnete ještě jednotlivé služby, zařízení bude mít stále čas od času přístup k vaší poloze,“ uvádí firma. Podle vyjádření Applu zjevně zkrátka existují systémové služby, u kterých uživatelé nemohou určit, zda bude nebo nebude docházet ke shromažďování dat.

„Nevidíme zde žádné reálné bezpečnostní důsledky,“ odepsal KrebsOnSecurity jeden ze zaměstnanců společnosti Apple, a dodal, že zobrazení ikonky polohových služeb je v případě jejich aktivace „očekávaným chováním“. „Ikonka se zobrazí kvůli systémovým službám, které v Nastavení nemají svůj přepínač,“ uvedl.

To je ale podle KrebsOnSecurities v rozporu s prohlášením společnosti Apple, podle kterého mají uživatelé naprostou kontrolu nad způsobem sdílení své polohy, a uživatelé, kteří chtějí například sledování polohy zapnout výhradně u Map a u jiných aplikací či služeb nikoliv, této skutečnosti vlastně nemohou dosáhnout, a to i přes to, že to nastavení iPhonu zdánlivě umožňuje.

iphone polohové služby

Zdroj: 9to5Mac

.