Zavřít reklamu

V případě letošní generace iPhone 13 Apple konečně vyslyšel dlouholeté prosby jablíčkářů a přinesl o něco větší úložiště. Například základní modely iPhonu 13 a 13 mini již nestartují na 64 GB, ale na dvojnásobku v podobě 128 GB. Přibyla také možnost u verzí Pro a Pro Max si připlatit za až 1TB úložiště. Aby toho asi nebylo málo, tak se nyní začíná internetem šířit zajímavá spekulace, podle které by iPhone 14 měl nabídnout až 2TB úložiště. Má podobná změna ale vůbec šanci?

iPhone 13 Pro a 4 varianty úložiště

Zajímavé je už i samotné představení iPhonu 13 Pro, u kterého si můžete vybrat ze hned čtyř variant úložišť, což se v minulosti nikdy nestalo. Až doposud byly jablečné telefony vždy k dostání jen ve třech variantách. V tomto směru však jablíčkáři spekulují o tom, že Apple tento krok musel udělat z prostých důvodů. Neustále se totiž posouvá kvalita fotoaparátů, kvůli čemuž zařízení fotí i natáčejí podstatně kvalitnější snímky. To se pak pochopitelně projeví i na velikosti daných souborů. Apple zavedením 1TB iPhonu 13 Pro (Max) tak pravděpodobně reagoval na schopnost jablečných telefonů natáčet ProRes video.

iPhone 13 Pro je k dostání i s 1TB úložištěm:

iPhone 14 s 2TB úložištěm?

O výše zmiňované spekulaci, podle které by iPhone 14 měl nabídnout až 2TB úložiště, informoval čínský web MyDrivers. Na první pohled to nepůsobí zrovna dvakrát věrohodně, vzhledem navíc k tomu, v jakém tempu Apple možnosti úložiště navyšuje. Většina jablíčkářů proto nejnovější informace nebere zrovna dvakrát vážně, což je navíc vcelku pochopitelné.

Render iPhonu 14 Pro Max:

Spekulace každopádně lehce navazuje na již dřívější zmínky portálu DigiTimes, který je znám pro své sdílení nejrůznějších úniků a potenciálních novinek. Ten již dříve zmínil, že se Apple v současné době chystá adoptovat novou technologii úložišť, kterou by mohl využít právě v případě budoucích iPhonů 2022. Dle těchto informací cupertinský gigant aktuálně spolupracuje se svými dodavateli na NAND flash čipů na vývoji takzvaných QLC (quad-level cell) NAND flash úložišť. Ačkoliv tedy ze strany DigiTimes nepadla jediná zmínka o navyšování úložiště, tak to ve finále i dává smysl. Technologie QLC NAND totiž přidává vrstvu navíc, která společnostem umožňuje navýšení kapacity úložiště za podstatně nižší cenu.

Jaká je šance na změnu

V závěru se proto nabízí jednoduchá otázka – má spekulace z webu MyDrivers vlastně nějakou váhu? iPhone 14 s až 2TB úložištěm by bezesporu potěšil spoustu cestovatelů, kteří si na svých cestách fotí a natáčejí ledacos. I přesto se však podobná novinka jeví jako velice nepravděpodobná, a proto je nutné k ní přistupovat s respektem. Od představení příštích iPhonů nás každopádně dělí téměř rok a teoreticky se stát může cokoliv. Ve finále proto můžeme být klidně i překvapeni, avšak prozatím to tak úplně nevypadá. Aktuálně tedy nezbývá nic, než počkat na vyjádření ověřených zdrojů.

Diskuze k článku

    Koupil jsem 1TB iPhone, ale upřímně – bude trochu těžké ho zaplnit. A až se to povede, tak to bude znamenat mít počítač s alespoň 2 TB, protože každý iPhone se musí zálohovat buď na iCloud, nebo na počítač..

celý text

Čtěte více