Zavřít reklamu

Ačkoliv jsme se v minulém týdnu dočkali představení zbrusu nové řady iPhone 13, tak se již nyní spekuluje o jejím nástupci. Spekulace konkrétně odstartoval známý leaker Jon Prosser ještě před poslední keynote. Ten totiž údajně viděl prototyp chystaného iPhonu 14 Pro Max, podle něhož došlo k vytvoření skutečně zajímavých renderů. Aby toho nebylo málo, tak se k němu nyní přidal i nejuznávanější analytik Ming-Chi Kuo se vskutku zajímavými informacemi.

Změna, po které jablíčkáři volají několik let

V současné chvíli to tedy vypadá, že relativně brzy přijde změna, po které jablíčkáři volají již několik let. Právě horní výřez je totiž častokrát terčem kritiky, a to dokonce i z řad samotných uživatelů. Horní výřez, který v sobě mimochodem ukrývá TrueDepth kameru s veškerými potřebnými komponenty pro systém Face ID, je tady s námi již od roku 2017, konkrétně tedy od představení revolučního iPhonu X. Problém je však celkem jednoduchý – notch (výřez) se totiž od té doby vůbec nijak nezměnil – tedy až do chvíle představení iPhonu 13 (Pro), jehož výřez je o 20 % menší. Jak se ale dalo čekat, 20 % v tomto směru zkrátka nestačí.

Render iPhonu 14 Pro Max:

Apple si však tyto narážky pravděpodobně uvědomuje a chystá se na relativně velkou změnu. Již příští generace jablečných telefonů by se totiž horního výřezu mohla kompletně zbavit a nahradit jej průstřelem, který můžete znát například z konkurenčních modelů s operačním systémem Android. Doposud ale nepadla jediná zmínka o tom, jak toho chce cupertinský gigant dosáhnout, případně jak to bude vypadat s Face ID. Kuo každopádně zmiňuje, že s příchodem Touch ID pod displejem bychom ještě nějakou chvíli počítat neměli.

Průstřel, Face ID pod displejem a další

Objevily se každopádně informace o tom, že by teoreticky šlo schovat všechny potřebné komponenty pro Face ID pod displej. Řada výrobců mobilních telefonů již nějaký ten pátek experimentuje s umístěním přední kamery právě pod displej, což se sice zatím neosvědčilo, a to z důvodu nedostačující kvality. To by se však nutně nemuselo týkat Face ID. Nejedná se totiž o běžnou kameru, nýbrž o senzory provádějící 3D sken obličeje. Díky tomu by iPhony mohly nabídnout standardní průstřel, zachovat si oblíbenou metodu Face ID, a zároveň značně zvětšit dostupnou plochu. Jon Prosser k tomu také dodává, že zároveň dojde k zarovnání zadního fotomodulu spolu s tělem telefonu.

iPhone 14 render

Kuo se navíc ještě vyjádřil k samotné přední širokoúhlé kameře. Ta by se taktéž měla dostat poměrně zásadního vylepšení, které se konkrétně týká rozlišení. Fotoaparát by si tak namísto 12Mpx fotografií měl poradit s focením 48Mpx fotek. To ale není všechno. Výstupní snímky totiž i přesto nabídnou rozlišení „pouze“ 12 Mpx. Celé to bude fungovat tak, že díky použití 48Mpx senzoru budou fotografie podstatně detailnější.

S modelem mini nepočítejte

Již dříve také ostré kritice čelil iPhone 12 mini, který tak úplně nenaplnil svůj potenciál. Jeho prodeje byly zkrátka nedostačující a Apple se ocitl na rozcestí se dvěma možnostmi – buďto pokračovat ve výrobě a prodeji, anebo kompletním ukončení tohoto modelu. Cupertinský gigant to pravděpodobně vyřešil tím, že ještě letos odhalil iPhone 13 mini, avšak v následujících letech bychom s ním už počítat neměli. To ostatně i nyní zmiňuje analytik Ming-Chi Kuo. Podle něj ale přesto bude gigant nabízet čtveřici modelů. Model mini akorát nahradí levnější 6,7″ iPhone, pravděpodobně tedy s označením Max. Nabídku by tak tvořily iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max. Jak to ale ve finále dopadne je každopádně v současné chvíli nejasné.

.