Zavřít reklamu

Poštěstilo se mi získat iPhone 4 mezi prvními zákazníky během prvního dne prodejů ve Velké Británii. Stálo mě to brzké vstávání a pár hodin ve frontě, ale vyplatilo se. Zde je alespoň několik prvních dojmů a srovnání s předchozím modelem 3GS.

Displej

Nebudeme si nic nalhávat. První, co vás při srovnání udeří do očí, je nový Retina Display. Jak víme, obsahuje 4x více pixelů při zachování stejného rozměru. Kvalitativní skok je skutečně markantní. Nové ikony ‚řežou sklo‘ a snadno je tak odlišíte od ikon aplikací, které ještě nebyly updatovány. Kdekoliv je použito vektorové písmo (tedy téměř všude), vidíte jen nekompromisní křivky a absolutně ostré hrany. Dokonce i ten nejtitěrnější text v prohlížeči nebo v miniaturních ikonkách v rámci nových folders je na iPhone 4 stále čitelný!

Srovnání s tiskem na křídovém papíře je zcela na místě. Obaly v iPodu jsou evidentně ukládány v lepším rozlišení, nové thumbnaily alb v playlistech jsou oproti 3GS dokonale ostré. Ve hrách je díky jemnému skrolování všechno dokonale plynulé, samozřejmě pomáhá i nadupanější procesor. Fotky vypadají na novém displeji v iPhone 4 lépe než stažené na počítači, technologie LED IPS je bezesporu vrcholem současných mobilních možností. Zkrátka displej, jaký svět na mobilu neviděl, není co dodat.

Konstrukce

Z jiných zdrojů už jistě víte, co je nového a že iPhone 4 je o slabou čtvrtinu tenší. Jen dodám, že v ruce se drží opravdu fajn a ostré hrany dodávají větší pocit jistoty, než předchozí zaoblená záda. Na druhou stranu se ležící telefon díky své tenkosti a kolmým hranám špatně zvedá ze stolu! Tuším, že hodně pádů proto způsobí zbrklé zvedání při zvonění.

Všechna tlačítka jsou více ‚klikací‘, kladou ideální odpor a lehký klik dodává správnou odezvu. Co se týče údajné ztráty signálu při uchopení za hrany (jinak to ani nejde), nezaznamenal jsem nic takového, ale jednak nejsem levák, jednak jsem měl zatím všude plný signál. Každopádně ochraný rámeček (např. Bumper) by tento problém měl stejně eliminovat.

Nejsem si jistý, jak se s vystouplým rámečkem bude iPhone 4 čistit, potřebuje to opravdu dost, obě strany se teď patlají jedna báseň, oleofobický povrch z obou stran se tomu snaží ze všech sil zabránit, ale úspěch slaví samozřejmě jen mírný.

Kamera

Zlepšení kamery bych se nebál prohlásit za výrazné. Čitelnost detailů je samozřejmě při 5mpix zřetelně lepší. Díky nové technologii se do snímače dostává objektivně více světla a výsledky v horších podmínkách jsou lepší i bez blesku. Blesk je spíše symbolický, ale v nejtěžších chvílích samozřejmě trochu pomůže. Na displeji si snadno nastavíte, zda se má spouštět automaticky, nebo si vynutíte jeho stále vypnutí/zapnutí.

Zároveň můžete dalším novým tlačítkem na displayi kdykoliv přepnout na přední VGA kameru a fotit či natáčet v nízké kvalitě sami sebe. Kvalita videa je opět velkým krokem vpřed, HD 720p při 30 snímcích za sekundu je už opravdu znát. Telefon s obsluhou a snímáním zjevně žádné problémy nemá, slabinou však stále zůstává použitý typ snímače (na bázi CMOS), kdy dochází ke známému ‚plavání‘ obrazu. Je proto stále ještě užitečné natáčet video ve stabilní poloze nebo provádět pouze velmi plynulé pohyby.

Vyzkoušel jsem i aplikaci iMovies pro iPhone 4 a musím říct, že ač jsou její možnosti poměrně strohé, pracuje se s ní opravdu prďácky, během párminutového ‚hraní si‘ můžete vytvořit výborný a zábavný filmeček, u kterého vám těžko někdo uvěří, že vznikl komplet v telefonu. Pro srovnání s iPhone 3GS několik fotografií a video, vždy snímaných na obou modelech držených pohromadě v jedné ruce.

Na následujících videích si můžete prohlédnout, jaký rozdíl v kvalitě videa je u iPhone 4 oproti iPhone 3GS. Pokud vám nebude stačit kompresovaná verze, tak po rozkliknutí videa lze na stránkách Vimeo stáhnout video v originálu.

iPhone 3GS

iPhone 4

Rychlost

iPhone 4 je opět o něco rychlejší, ale jelikož iPhone 3GS prakticky neměl pozorovatelné lagy a nový systém iOS4 ho ještě dále nakopl, jsou rozdíly spíše zanedbatelné. iPhone 4 rozhodně není opět 2x rychlejší jako byl přechod mezi předchozí generací, aplikace většinou prostě nastartují o půl vteřiny dříve, bez ohledu na velikost a náročnost.

S ohledem na rozlišení displeje ale procesor (nebo grafický koprocesor) pravděpodobně výrazně rychlejší být musí. Výkon iPhonu 4 je zato dobře pozorovatelný ve hrách. Takový Real Racing, jenž byl již updatován, nabízí opravdu nesrovnatelně jemnější a dokonalejší grafiku a výkon vykreslované grafiky je natolik hladký a plynulý, že hra se dokonce citelně lépe hraje.

Žhavou novinku FaceTime jsem prozatím neměl možnost vyzkoušet, ale jestli bude fungovat tak, jako zbytek funkcí telefonu, pak se myslím máme na co těšit.

Závěr

Celkový dojem z telefonu nemůže být jiný, než pozitivní. Pro Apple musí být těžké neustále zdokonalovat něco, co už je z pohledu běžného smrtelníka naprosto dokonalé, ale jak vidno, mládenci z Cupertina stále dokáží překvapovat a dál vesele udávají rytmus a rychlost vývoje i v mobilním průmyslu.

Galerie fotografií

Vlevo jsou fotografie z iPhone 3GS a napravo fotografie z iPhone 4. Galerii s obrázky v plné velikosti jsem nahrál i na službu ImageShack.

.