Zavřít reklamu

Přechod na Apple Silicon pro Macy přinesl řadu parádních benefitů. Jablečné počítače si totiž výrazně polepšily z hlediska výkonu a energetické náročnosti, přičemž díky použití odlišné architektury (ARM) tak zároveň získaly možnost spouštět i klasické aplikace dostupné pro iPhony a iPady. Tuto možnost mají vývojáři k dispozici bez jakéhokoliv portování či náročné přípravy – vše je zkrátka prakticky okamžitě funkční.

Vývojáři mohou akorát své aplikace optimalizovat tak, aby se daly lépe ovládat prostřednictvím klávesnice a trackpadu/myši. Tímto způsobem se tak znatelně rozšiřují schopnosti novějších jablečných počítačů, které si zakládají na čipech Apple Silicon. Prakticky bez sebemenších problémů si totiž dokážou poradit i se spuštěním mobilních aplikací. Vše zkrátka funguje okamžitě. Aby toho navíc nebylo málo, Apple ještě předtím přišel s technologií Mac Catalyst, která umožňuje jednoduchou přípravu iPadOS aplikací pro macOS. Appka pak sdílí stejný zdrojový kód a funguje na obou platformách, přičemž v tomto případě ani není limitována pouze pro Apple Silicon Macy.

Problém na straně vývojářů

Zmiňované možnosti vypadají na první pohled přímo parádně. Vývojářům dokážou znatelně usnadnit jejich práci, uživatelům pak používání jejich Maců. Jenže je v tom i menší háček. Ačkoliv obě možnosti jsou tady s námi už nějaký ten pátek, zatím to tak vypadá, že je vývojáři spíše přehlížejí a moc pozornosti jim upřímně nevěnují. Samozřejmě bychom dokázali najít i některé výjimky. Zároveň je na místě zmínit jednu důležitou věc. I když si Macy s Apple Silicon dokážou hravě poradit se spuštěním zmiňovaných iOS/iPadOS aplikací, tak to ještě neznamená, že je takto k dispozici každá jedna appka. Vývojáři totiž mohou přímo nastavit, aby jejich software nešel za žádných okolností nainstalovat na jablečné počítače.

V takovém případě se většinou brání jednoduchým odůvodněním. Jak už jsme naznačili výše, ne všechny aplikace mohou být na Macích dobře ovladatelné, kvůli čemuž by bylo nutné je pro Macy přizpůsobit. Snazší variantou je ale je přímo zakázat. Na druhou stranu zakázány jsou i aplikace, které by určitě šlo použít bez sebemenších problémů.

Mac Catalyst umožňující naportování iPadOS aplikace pro macOS Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Proč vývojáři ignorují tyto možnosti?

V závěru zůstává otázkou, proč vlastně vývojáři tyto možnosti víceméně ignorují? Přestože mají k dispozici solidní prostředky pro usnadnění vlastní práce, není to pro ně dostatečnou motivací. Samozřejmě je také nutné se na celou situaci podívat i z jejich pohledu. To, že tady možnost spuštění iOS/iPadOS aplikací na Macích je, ještě nezaručuje, že to bude stát za to. Pro vývojáře je pak naprostou zbytečností mezi lidi uvolnit software, který nebude fungovat správně, nebo se případně věnovat jeho optimalizaci, když je dopředu víceméně jasné, že o něj na platformě macOS zkrátka nebude zájem.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více