Zavřít reklamu

Před několika dny se konala vývojářská konference WWDC22, na které Apple představil zbrusu nové operační systémy. Konkrétně jsme se dočkali iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Všechny tyto systémy jsou již k dispozici pro vývojáře a testery s tím, že veřejnost se dočká za pár měsíců. Všechny nové systémy již samozřejmě v redakci testujeme a v tomto článku se společně podíváme na 5 skrytých funkcí z macOS 13 Ventura, o kterých se Apple na WWDC nezmínil.

Dalších 5 skrytých funkcí z macOS 13 Ventura zobrazíte zde

Ochrana proti připojení USB-C příslušenství

Pokud k Macu připojíte skrze USB-C konektor prakticky jakékoliv příslušenství, tak ihned funguje. To však může způsobovat určité bezpečnostní riziko, takže se Apple v macOS 13 Ventura rozhodl přijít s omezením. Pokud prvně připojíte k Macu nějaké neznámé USB-C příslušenství, tak je nutné, abyste připojení prvně schválili v rámci dialogového okna. Až poté k připojení doopravdy dojde.

usb-c omezení macos 13 ventura

Nové možnosti v Memoji

Memoji jsou aktuálně již několik let nedílnou součástí prakticky všech operačních systémů od Applu. Ještě před několika lety byly Memoji k dispozici pouze v rámci iOS, a to pouze pro iPhony s Face ID, nyní je už můžete vytvářet prakticky úplně všude – i na Macu. Zde je můžete využít třeba ve Zprávách, anebo si můžete Memoji vytvořit jakožto avatar, který se zobrazí na zamknuté obrazovce. Nově v macOS 13 Ventura můžete vašemu Memoji nastavit celkem 6 nových póz a 17 nových účesů a aktualizovaných účesů, mezi nimiž naleznete kudrnaté vlasy, vysoké kadeře apod. Nechybí nové možnosti výběru nosů, více pokrývek hlavy a celkem 16 nových barev rtů.

Redesign rozhraní Siri

Pokud se na Macu rozhodnete pro zapnutí Siri, tak se vám klasicky zobrazí ve formě jakési notifikace. V macOS 13 Ventura se však Siri dočkala přepracování. Konkrétně už se zobrazuje pouze v pravém horním rohu obrazovky ve tvaru kola a veškeré informace se zobrazí až poté, co Siri o něco požádáte. Nové rozhraní si můžete samozřejmě prohlédnout níže. V Nastavení systému si každopádně můžete nastavit, aby se vám vždy zobrazil přepis řeči a odpovědí Siri, stejně jako na iPhonu.

siri macos 13 ventura

Vylepšené Připomínky

Určitých vylepšení se v macOS 13 Ventura dočkala také aplikace Připomínky. Konkrétně si zde můžete nově jednoduše přišpendlit jednotlivé seznamy připomínek, takže se vždy zobrazí nahoře. Nechybí ani nový předpřipravený seznam připomínek Vyřízeno, kde si můžete zobrazit veškeré připomínky, které už se vám podařili dokončit. Jednotlivé seznamy připomínek si pak můžete nastavit také jakožto šablony a následně je využít pro jiné seznamy a kromě toho můžete nastavit, aby jedincům ze sdíleného seznamu připomínek přišla notifikace po jeho upravení.

Duplicitní fotografie a videa

Opravdu hromadu místa dokáží v úložišti zabrat fotografie a videa. Z toho důvodu je nutné co možná nejvíce eliminovat duplicitní obsah, který se může smazat. Doposud jste k tomu museli využívat různé aplikace třetích stran, avšak v macOS 13 Ventura už dokáže duplicity rozpoznat samotná aplikace Fotky a následně je můžete jednoduše smazat. Stačí, abyste se přesunuli do aplikace Fotky, kde v levé části obrazovky stačí rozkliknout sekci Duplikáty. Zde už se vám veškeré duplicity zobrazí a můžete zde s nimi udělat pořádek.

.