Zavřít reklamu

Poměrně netrpělivě očekáváme, že se a březnové keynote Applu dočkáme už 3. generace jeho iPhonu SE. Právě modely s tímto přídomkem jsou u Applu brány jako odlehčené verze svých předchozích řad, se stejným designem ale aktualizovanými specifikacemi. Apple ale není jediný, který tuto strategii razí. 

První iPhone SE jasně vycházel z iPhonu 5S, druhý naopak už z iPhonu 8. Aktuálně je posledním zástupcem telefonů společnosti Apple, který si ještě drží starý vzhled s Touch ID umístěným pod displejem. Nová 3. generace pak pravděpodobně bude vycházet z iPhonu XR nebo 11, ale jistě bude vylepšena nejen po stránce výkonu.

Fan Edition 

Pokud Apple značí své odlehčené verze přídomkem SE, Samsung tak dělá zkratkou FE. Jestliže se ale můžeme dohadovat, co skutečně SE znamená, jihokorejský výrobce nám zde dává jasnou odpověď. I když zde již máme řadu Galaxy S22, Samsung model Galaxy S21 FE představil teprve nedávno, tedy na začátku ledna letošního roku. V jeho podání se pak nejedná o použití starého šasi a vylepšení „vnitřností“. Galaxy S21 FE je tedy trochu jiný telefon než jeho předchůdce.

Má totiž 6,4“ displej, který je tedy o 0,2“ větší, oproti tomu má ale o 2 GB nižší paměť RAM u základního úložiště (Galaxy S21 má 8GB). Baterie se mu zvětšila o 500 mAh na celkových 4500 mAh, u primárního 12MPx fotoaparátu se zlepšila clona z f/2,2 na f/1,8, ale u ultraširokoúhlého se naopak zhoršila, a to přesně opačně. Místo 64MPx teleobjektivu je pak přítomný jen 8MPx. Přední kamera poskočila z 10 na 32 MPx, přičemž i nástupce v podobě Galaxy S22 si zachovává jen 10MPx rozlišení.

Změn je tedy poměrně hodně a vlastně by se dalo říci, že se jedná o hodně jiný telefon, který si jen zachovává hodně podobný design. Zákonitě se tedy jen nevylepšovalo. Může za to ale také ten fakt, že oba modely od sebe nedělí ani rok, kdežto Apple sahá do vzdálenější minulosti. To ho ostatně odlišuje i od další konkurence. Samsung však nezůstává jen u této „odlehčené“ verze, protože rád také používá přídomky Lite. To už poslední dobou spíše u tabletů, než chytrých telefonů (např. Galaxy Tab A7 Lite).

Označení Lite 

Právě protože většina výrobců přijala značku Lite, tedy značku pro něco levnější, za své, Samsung od ní pomalu ustoupil, a přišel se svým FE. Vrcholná řada modelů společnosti Xiaomi nese označení 11, ta trochu nižší 11T, a následují 11 Lite (4G, 5G). Pokud ale stojí „jedenáctky“ 20 tisíc Kč, ty s označením Lite koupíte za už od sedmi tisíc. Odlehčuje se zde tedy už ve všech směrech. Pak je zde i takový Honor. Jeho Honor 50 5G stojí na 13 tisíc Kč, kdežto Honor 50 Lite už vyjde přesně na polovic. Lite má sice větší displej, ale horší procesor, méně paměti RAM, horší sestavu fotoaparátů atd.

Jednoduše „a“ 

Svou cestou pak jde třeba Google s jeho telefony Pixel. Ten se vykašlal na veškeré označení upozorňující na levnější verzi něčeho, co už existuje, nebo na nálepky typu „speciální edice“ a „fanouškovská edice“. Jeho Pixel 3a a 3a XL, stejně jako 4a a 4a (5G) nebo 5a jsou také lacinější verze svých vybavenějších bratří, jen to prostě nedávají tak okatě najevo.

.