Zavřít reklamu

Máme zde zimní období, a někteří z nás se mohou potýkat s různými problémy našich iPhonů v souvislosti nejen s venkovními nízkými teplotami, ale samozřejmě i sněhem. Ať už se tedy vracíte ze sjezdovky (pokud jsou zrovna otevřené), nebo i jen procházky promrzlou krajinou, můžete narazit na následující faktory. 

Snížená výdrž baterie 

Extrémní teploty elektronickým zařízením nesvědčí. Obvykle jsou konstruována tak, aby dobře a zcela korektně fungovala rozsahu teplot daných výrobcem. Pokud se pohybujete mimo něho, už se mohou dostavit odchylky ve fungování. Nejčastěji to pocítíte na výdrži baterie. Rozsah oněch ideálních teplot je navíc v případě iPhonů poměrně malý, jedná se o 16 až 22 °C, i když Apple uvádí, že bezproblémově by jeho telefony měly fungovat v rozsahu od 0 do 35 °C (skladovací rozsah teplot, kdy je zařízení vypnuté a teploty pořád nemají vliv na baterii zařízení, je od minus 20 do plus 45 °C).

Důležité je, že zima nemá na chod zařízení takový vliv, jako horko. I když si tedy můžete všimnout snížené výdrže iPhonu, jedná se jen o přechodný stav. Jakmile se pak teplota zařízení vrátí do běžného provozního rozsahu, obnoví se s tím i normální výkon baterie. Jiné je to v případě, pokud má již vaše zařízení zhoršenou kondici baterie. Pokud to pak budete v nízkých teplotách používat, tak se lze potýkat s předčasným jeho vypínáním, a to i když to ukazuje ještě nějakou zbývající hodnotu nabití baterie. 

Pokud se podíváme na extrémní teploty v druhém spektru, tedy horku, může při vystavení zařízení vysokým teplotám způsobit nenávratné poškození baterie – tedy nevratné snížení její kapacity. Tento jev umocní ještě případné nabíjení. Software se toto ale snaží eliminovat, a pokud je zařízení přehřáté, nabíjení vám neumožní.

Kondenzace vody 

Pokud rychle přejdete ze zimního prostředí do toho teplého, může snadno dojít ke kondenzaci vody na i ve vašem iPhonu. Vidět to můžete nejen na displeji zařízení, který je jakoby zamlžený, ale i na jeho kovových částech, tedy ocelovém a hliníkovém rámečku. To s sebou může nést i jistá rizika. Displeji to až tak nevadí, protože ten prakticky stačí jen otřít, aby nebyl vlhký. To tedy za předpokladu, že nezmrzly LCD krystaly na těch iPhonech, které ještě nemají OLED displej. Pokud evidujete vnitřní vlhkost, okamžitě zařízení vypněte, vysuňte šuplík na SIM kartu a telefon nechte na takovém místě, na kterém proudí vzduch. Problém může nastat i v souvislosti s konektorem Lightning a tím, pokud byste takto „promrzlé“ zařízení chtěli ihned nabíjet.

Je-li totiž v konektoru vlhkost, může ta poškodit nejen Lightning kabel, ale i zařízení samotné. Pokud tedy potřebujete okamžitě své zařízení nabíjet, využijte k tomu spíše bezdrátové nabíjení. Lepší je, ale dát iPhonu trochu oraz a nechat ho aklimatizovat na danou teplotu, která v okolním teplejším prostředí panuje. Určitě do Lightningu, abyste jej vysušili, nevkládejte žádné předměty, tedy ani vatové tyčinky a ubrousky. Používáte-li iPhone v krytu, určitě jej sundejte. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  “Pokud evidujete vnitřní vlhkost,…”
  Dá sa to vôbec? Je to uživateľsky možné?
  Telefón je od výroby uzavrený a vnútri je minimálny voľný priestor a teda aj minimálny objem vzduchu. Odkiaľ sa tam vzala voda? Počas výroby tento vzduch nebol vlhký (ako napr. v skleníku). Nie je možné, aby sa pri veľkých rozdieloch teplôt z neho vykondenzovala voda a navyše, plošné spoje sú ošetrené vrstvou proti oxidácii. Takže, “evidujete vnitřní vlhkost”?
  Obľúbená fráza servisu o vnitřní vlhkosti, ktorá spôsobila oxidáciu kontaktov, či poškodila plošný spoj je zavádzanie, To, čo vyzerá ako hrdza je spôsobené nečistým procesom výroby.
  Ste bývalý konštruktér, možno ste si už doma leptali v kyseline svoj vlastný plošný spoj a viete, že kyselinu z neho treba potom dobre umyť. (Vytiekla vám niekedy baterka? Videli ste, čo urobí chémia?) To je pointa tzv. “vnitřní vlhkosti”.
  Hezký den všem :-)

celý text

Čtěte více.