Zavřít reklamu

Máme zde zimní období, a někteří z nás se mohou potýkat s různými problémy našich iPhonů v souvislosti nejen s venkovními nízkými teplotami, ale samozřejmě i sněhem. Ať už se tedy vracíte ze sjezdovky (pokud jsou zrovna otevřené), nebo i jen procházky promrzlou krajinou, můžete narazit na následující faktory. 

Snížená výdrž baterie 

Extrémní teploty elektronickým zařízením nesvědčí. Obvykle jsou konstruována tak, aby dobře a zcela korektně fungovala rozsahu teplot daných výrobcem. Pokud se pohybujete mimo něho, už se mohou dostavit odchylky ve fungování. Nejčastěji to pocítíte na výdrži baterie. Rozsah oněch ideálních teplot je navíc v případě iPhonů poměrně malý, jedná se o 16 až 22 °C, i když Apple uvádí, že bezproblémově by jeho telefony měly fungovat v rozsahu od 0 do 35 °C (skladovací rozsah teplot, kdy je zařízení vypnuté a teploty pořád nemají vliv na baterii zařízení, je od minus 20 do plus 45 °C).

Důležité je, že zima nemá na chod zařízení takový vliv, jako horko. I když si tedy můžete všimnout snížené výdrže iPhonu, jedná se jen o přechodný stav. Jakmile se pak teplota zařízení vrátí do běžného provozního rozsahu, obnoví se s tím i normální výkon baterie. Jiné je to v případě, pokud má již vaše zařízení zhoršenou kondici baterie. Pokud to pak budete v nízkých teplotách používat, tak se lze potýkat s předčasným jeho vypínáním, a to i když to ukazuje ještě nějakou zbývající hodnotu nabití baterie. 

Pokud se podíváme na extrémní teploty v druhém spektru, tedy horku, může při vystavení zařízení vysokým teplotám způsobit nenávratné poškození baterie – tedy nevratné snížení její kapacity. Tento jev umocní ještě případné nabíjení. Software se toto ale snaží eliminovat, a pokud je zařízení přehřáté, nabíjení vám neumožní.

Kondenzace vody 

Pokud rychle přejdete ze zimního prostředí do toho teplého, může snadno dojít ke kondenzaci vody na i ve vašem iPhonu. Vidět to můžete nejen na displeji zařízení, který je jakoby zamlžený, ale i na jeho kovových částech, tedy ocelovém a hliníkovém rámečku. To s sebou může nést i jistá rizika. Displeji to až tak nevadí, protože ten prakticky stačí jen otřít, aby nebyl vlhký. To tedy za předpokladu, že nezmrzly LCD krystaly na těch iPhonech, které ještě nemají OLED displej. Pokud evidujete vnitřní vlhkost, okamžitě zařízení vypněte, vysuňte šuplík na SIM kartu a telefon nechte na takovém místě, na kterém proudí vzduch. Problém může nastat i v souvislosti s konektorem Lightning a tím, pokud byste takto „promrzlé“ zařízení chtěli ihned nabíjet.

Je-li totiž v konektoru vlhkost, může ta poškodit nejen Lightning kabel, ale i zařízení samotné. Pokud tedy potřebujete okamžitě své zařízení nabíjet, využijte k tomu spíše bezdrátové nabíjení. Lepší je, ale dát iPhonu trochu oraz a nechat ho aklimatizovat na danou teplotu, která v okolním teplejším prostředí panuje. Určitě do Lightningu, abyste jej vysušili, nevkládejte žádné předměty, tedy ani vatové tyčinky a ubrousky. Používáte-li iPhone v krytu, určitě jej sundejte. 

.