Zavřít reklamu
iWant

iPhone X byl jenom začátek, ceny špičkových smartphonů budou stoupat

iWant

Analytici předpovídají další růst cen smarphonů. Jako důvod uvádějí hned několik faktorů, tím hlavním je ale především úspěch iPhonu X. Najde se jistě dostatek lidí, kteří silně pochybují o tom, že by Apple dokázal „donutit“ své zákazníky platit za jablečné smartphony tak vysoké částky, vypadá to ale, že pochybují špatně.

Když Apple se svým iPhonem X překročil magickou hranici ceny 1000 dolarů, ozvalo se plno kritiků. Na místě byly pochyby, že by zákazníci, jež mají hlouběji do kapsy, sáhli po high-endovém modelu, když mají šanci si pořídit v mnoha ohledech dostačující iPhone 8 či 8 Plus. Kdekdo tak předpovídal iPhonu X slabé prodeje. Ty ale minulý týden vyvrátil Tim Cook při vyhlašování finančních výsledků společnosti. iPhone X totiž v prodeji suverénně předehnal všechna ostatní zařízení.

Překvapivě silné prodeje iPhonu X byly pro Apple důkazem, že i mainstreamoví zákazníci jsou za mobilní telefon ochotni zaplatit stejně – ne-li ještě více – než za výkonný laptop. Vypadá to, že Apple brzy skutečně odstartuje éru smartphonů, jež budou běžně stát více než 30 tisíc korun. Nejde ale jen o Apple, ceny svých vlajkových lodí mezi smartphony šroubují stále výše i výrobci jako Samsung, Huawei nebo OnePlus.

Jedná se skutečně o svévolnou snahu vyždímat ze zákazníků co nejvíce. Vlajkové modely mají vyšší požadavky na komponenty, které jsou lepší, ale zároveň nákladnější, a svou roli hrají i další faktory. Stoupají požadavky na výkon fotoaparátu, což se na ceně nutně také odrazí. Výrobci se taktéž snaží neustále vylepšovat materiál šasi telefonů. Zmíněné faktory jsou samozřejmě pochopitelné, analytik společnosti CCS Insight Ben Wood vyslovil i jedno „ale“:

„Určitě souhlasím s tím, že část prvků podílejících se na tak vysoké ceně, tvoří komponenty a výrobní proces (…), ale nikoli v takovém rozsahu. Věřím také, že Apple učinil strategické rozhodnutí zvýšit cenu vlajkové lodi mezi iPhony, aby maximalizoval návratnost.“

S tímto názorem souhlasí i Carolina Milanesi z Creative Strategies, a dodává, že náklady na materiál sice rostou, ale na obrovskou marži u vlajkových lodí má vliv i fakt, že jsou jakýmsi ukazatelem společenského statusu. Podle Wooda by se cena dalších iPhonů mohla vyšplhat až na 1200 dolarů. Zároveň ale dodává, že roste počet zákazníků, kteří si nákladný high-endový telefon pořídí na měsíční splátky.

Růst cen vlajkových smartphonů nejznámějších společností:

Zdroj: CNET