Zavřít reklamu

Mapové aplikace dnes najdeme prakticky v každém chytrém telefonu. Jedná se o nesmírně důležitý software, který znatelně usnadňuje orientaci, dokáže posloužit jako navigace a postarat se tedy o to, aby se uživatel jednoduše neztratil. V tomto směru bychom za bezkonkurenčně nejpoužívanější nástroje mohli označit Google Maps, navigaci pro řidiče Waze a zapomenout nesmíme ani na tuzemské řešení Mapy.cz od Seznamu.

Vlastní appku má i Apple s označením Mapy (v angličtině Apple Maps), kterou gigant odhalil při příležitosti vývojářské konference WWDC v roce 2012. Pro srovnání Google Maps jsou spuštěny již od roku 2005 a tudíž mají vcelku solidní náskok před svou konkurencí. Přestože se gigant z Cupertina snaží svou aplikaci stavět na minimalismu a jednoduchosti a postupem času ji neustále vylepšuje, tak ani s takovou nedosahuje na možnosti konkurenčních map od Googlu, které jsou jednoduše o několik kroků napřed. Právě proto se nabízí poměrně zajímavá otázka. Dokáže Apple se svým programem dohnat populárnější Google Maps? Pojďme si na to společně posvítit.

Dožene Apple svou konkurenci?

Jak už jsme zmínili výše, nabízí se poměrně zásadní otázka, zda se Applu někdy podaří dohnat konkurenční Google. V první řadě je nutné si uvědomit, že má Google poměrně zásadní časovou výhodu. Na poli mapových aplikací působí o několik let déle. Nad tím lze ale ve finále mávnout rukou. Klíčové je ale celkové pokrytí, aktuálnost dat a samotné funkce. V tomto směru je jasný vítěz Google. Jeho aplikace Google Maps si totiž zakládá na aktuálních a dobře zpracovaných datech prakticky po celém světě, což jej staví do jednoznačné výhody. Zároveň se tato appka těší solidní uživatelské základně, kteří se na ni dennodenně spoléhají, z čehož Google opět těží například pro vykreslení dat o momentálním stavu provozu.

Na druhé straně tady máme Apple. U něj to na první pohled až vypadá, že svou mapovou aplikaci považuje za ne až tak důležitý doplněk. Funkcionalita Apple Maps je totiž zejména u nás značně omezená, kvůli čemuž má u zdejších uživatelů prakticky nulové zastoupení. Všichni se namísto toho spoléhají na Google Maps, Mapy.cz či Waze (který shodou okolností spadá pod Google). Právě v tom spočívá zásadní rozdíl. Zatímco Google neustále mapuje prostředí a zdokonaluje své řešení, u Applu to spíše působí, že jeho mapová aplikace zase takovou prioritu nemá.

Look Around v Apple Maps
Funkce Look Around v Apple Maps

Využitelnost Apple Maps

Nativní Mapy od Applu jsou v Česku prakticky nevyužitelné. Klidně se vám totiž může stát, že vás navigace navede do zákazu či stavebních prací, jelikož postrádá aktuální data. V tomto naopak vyniká Waze určený pro řidiče. Ten si totiž zakládá na své uživatelské komunitě, která přímo za jízdy doplňuje nejrůznější potřebné informace – například o policejních hlídkách, výmolech, uzavírkách a dalších. Pokud stejným úsekem bude za pár minut projíždět další řidič používající Waze, o všem už bude informován – v případě uzavírky jej dokonce navigace povede jinou trasou.

Apple Maps takto spolehlivě sice dokážou fungovat, ale pouze v některých oblastech a Evropa mezi nimi bohužel není. Obecně lze říct, že více na západ bychom šli, tím lepší zážitek z používání nativního řešení nás potká. Právě za to ostatně Apple čelí kritice ze strany samotných uživatelů. Jak už jsme zmínili výše, Apple Mapy se sice postupem času neustále vylepšují, ale spíše to vypadá, že to platí pouze pro Severní Ameriku, respektive pro Spojené státy americké. Pokud tedy cupertinský gigant nezvýší prioritu své mapové aplikace a nezačne na ní plnými silami pracovat, pak je víceméně jasné, že na svou konkurenci nikdy nedosáhne. Zatímco Google sbírá data co to jen jde, Apple už tak rázný není. Jakou mapovou aplikaci používáte vy? Případně jaké máte zkušenosti s používáním Apple Maps?

.