Zavřít reklamu

Jako maličkost dnes Apple při představování nového iPhone 5S a 5C zmínil, že kancelářská sada iWork  a část balíku iLife budou pro iOS zdarma. Alespoň pro zařízení nově zakoupená s iOS 7. Předchozí cena iWork (Pages, Numbers, Keynote) byla 9,99 $ za kus, resp. 4,99 $ v iLife (iMovie, iPhoto). Zvláštností je Garageband pro iOS, který nebyl zmíněn, ovšem je součástí sady iLife. Vypadá to tedy, že Apple jedině Garageband nechá v App Store placený.

Krok dát ke každému iOS zařízení sadu iWork zdarma je naprosto logický. Když si vezmeme iPhone, za který dostane Apple 649 dolarů – a díky znalosti, že marže iPhonů se pohybuje kolem 50 % – víme, že Apple má čistý zisk někde kolem 300-350 dolarů za kus. Apple zlevněním zmíněných aplikací teoreticky přichází o 3 x 9,99 $ (iWork) + 2 x 4,99 $ (část iLife) = necelých 40 dolarů. To za předpokladu, že by každý uživatel měl své první iOS zařízení a koupil si všechny zmíněné aplikace. Takových zákazníků je velmi málo.

Avšak stačí, aby se jeden z pěti lidí přemýšlejících o koupi iOS zařízení nechal přesvědčit na základě argumentu ve stylu – „už v při koupi to má jednoduché Office“ a hned se to Applu vyplatí. Takový nalákaný uživatel totiž bude utrácet za aplikace a další iOS zařízení po několik let. A čím více bude své zařízení používat, tím pravděpodobnější je, že v ekosystému zůstane. Zlevnění je tedy snaha Applu motivovat lidi využívat svá iOS zařízení co nejvíce. A větší množství kvalitního softwaru přítomného již při koupi tento efekt nepochybně mít bude.

Dalším faktorem je, že velké množství lidí o iWork nikdy neslyšelo. Znají jen standardní aplikace nainstalované při koupi a pak co sami objeví a jim doporučeno. Rozšířením ‚základních‘ funkcí každého iOS železa Apple zvyšuje obecné povědomí lidí o schopnostech těchto ‚post-PC‘ nástrojů.

Společně s tímto tahem dostat iWork do rukou co nejvíce lidí koresponduje i vydání (zatím beta verze) iWork pro iCloud. Applu došlo, že webové služby musí být zdarma, mají-li lákat velké množství uživatelů. A oproti Googlu, který na každém uživateli vydělává reklamou, Apple dostane ze zákazníka peníze jen koupí hardwaru od Applu. Služby tedy musí být (a měly být od začátku) zdarma. Troufám si tvrdit, že pokud chce Apple dále rozšiřovat své pole působnosti, i iCloud by měl nabídnout zdarma do cca 100 GB. Současných 5 GB podle mého názoru funguje jen jako brzda použít iCloud pro vše – což jen způsobí, že ho člověk nepoužije pro nic.

.