Zavřít reklamu

Dokumenty, tabulky a prezentace používáme pravidelně, ať už doma nebo v práci. Microsoft Office obsahuje Word, Excel a PowerPoint pro zpracovávání textu, tabulek a prezentací. Jenže Apple poskytuje svůj balík iWork skládající se z Pages, Numbers a Keynote. Jaké řešení tedy ideálně používat? 

Kompatibilita 

Klíčovým faktorem, který je třeba zvážit při výběru mezi MS Office a Apple iWork, je samozřejmě operační systém. iWork je jako aplikace k dispozici pouze na zařízeních Applu, lze jej ale používat i na zařízeních se systémem Windows prostřednictvím iCloudu. To právě nemusí být pro mnohé pohodlné. Microsoft však pro macOS nabízí plnou podporu svých kancelářských aplikací, vyjma toho i on umí plnohodnotně fungovat jen přes webové rozhraní.

iwok
Aplikace iWork

Když pracujete na Macu, ať už jako jednotlivec nebo tým, je relativně snadné používat Pages, Numbers a Keynote, pokud Mac používá celý kolektiv. Při odesílání a přijímání souborů s uživateli pracujících na PC však můžete narazit na mnoho problémů s kompatibilitou. K vyřešení tohoto problému Apple umožnil snadný import a export souborů do oblíbených formátů Microsoft Office, jako jsou .docx, .xlsx a .pptx. Není to ale 100%. Při převodu mezi formáty může docházet k problémům s fonty, obrázky a celkovým rozvržením dokumentu. Oba kancelářské balíky jinak fungují velmi podobně a nabízejí i podobnou funkcionalitu, včetně bohatých možností kolaborace nad jedním dokumentem. Co je hodně odlišuje, je vizuál.

Uživatelské rozhraní   

Mnoho uživatelů považuje rozhraní aplikací iWorku za přehlednější. To dokonce natolik, že se Microsoft pokusil zkopírovat některé jeho podoby ve své nejnovější aktualizaci Officu. Apple šel totiž cestou jednoduchosti, aby i úplný začátečník věděl, co má hned po spuštění aplikace dělat. V popředí jsou tak nejpoužívanější funkce, oproti tomu ale ty pokročilejší musíte hledat. 

iWork vám umožňuje ukládat a přistupovat k souborům odkudkoli a to zdarma, protože je plně integrován s online úložištěm iCloud, a Apple jej dává zdarma jako benefit k používání jeho produktů. Vyjma počítačů jej najdete i v iPhonech nebo iPadech. V případě MS Office mají pouze platící uživatelé možnost ukládat soubory online. To znamená, že je nutné využívat úložiště OneDrive.

Word vs. Pages 

Oba mají četné funkce pro zpracování textu, a to včetně vlastních záhlaví a zápatí, formátování textu, poznámek pod čarou, odrážek a číselných seznamů atd. Pages ale umožňují přidávat do dokumentu grafy, což je hlavní funkce, která ve Wordu chybí. Ten jej však překonává, pokud jde o nástroje pro psaní, včetně nástrojů pro kontrolu pravopisu a počítání slov. Poskytuje také více možností formátování textu, jako jsou speciální efekty (stínování apod.).

Excel vs. Numbers 

Obecně se s Excelem pracuje mnohem lépe než s Numbers, a to i přes jeho esteticky nepříjemný design. Excel je skvělý zejména při práci s velkým množstvím nezpracovaných dat a je také vhodnější pro profesionálnější použití, protože nabízí větší rozsah funkcí a vlastností. Apple použil při tvorbě Numbers stejný přístup jako u svého ostatního softwaru, což znamená, že v porovnání s nabídkami Excelu není úplně zřejmé, kde jaké vzorce a zkratky na první dobrou najdete.

PowerPoint vs. Keynote 

I Keynote jasně PowerPoint překonává v oblasti designu. Opět boduje svým intuitivním přístupem, kdy rozumí drag and drop gestům pro přidávání obrázků, zvuků a videa s širokou škálou vestavěných motivů, rozvržení, animací a písem. Oproti vzhledu jde PowerPoint opět na sílu v počtu funkcí. Právě jeho složitost však může být pro mnohé nepříjemnou překážkou. Kromě toho je vždy snadné vytvořit ošklivé prezentace s „předimenzovanými“ přechody. Jenže právě Keynote nejvíce trpí na konverzi formátů, kdy vám převod souborů odstraní všechny maximálně vyšperkované animace.

Který tedy zvolit? 

Je poměrně lákavé sáhnout po řešení Applu, když už vám jej servíruje na zlatém podnose. Určitě tak neuděláte špatně a práce v jeho aplikacích vás bude bavit. Je jen třeba mít na paměti, že byste se měli zdržet všech graficky nejasných prvků, které by se při konverzi formátů mohly ztratit, takže by výsledek mohl vypadat jinak, než byste vlastně čekali. K tomu je vhodné doinstalovat si kontrolu pravopisu do systému macOS. Každý přece jen někdy, i byť nevědomky, nějakou tu chybu udělá.

.