Zavřít reklamu

V dalším díle Jablečného týdne se dočtete o novince v Apple TV, zajímavém patentu pro Smart Cover, zájmu Steva Jobse o sedmipalcový iPad nebo o nákladech na reklamu pro iPhone a iPad. Přejeme příjemné nedělní čtení.

Bývalému tvůrci Apple reklam se nelíbí nové spoty společnosti (30. 7.)

Ken Segall dříve pracoval ve společnosti TBWAChiatDay, která připravovala reklamy pro Apple. O kalifornské společnosti a Stevu Jobsovi také nedávno napsal knihu Insanely Simple, avšak nyní na svém blogu zveřejnil příspěvek, který zaměstnance v Cupertinu příliš nepotěší. Segallovi se totiž podobně jako široké veřejenosti nelíbí nové Apple reklamy.

Opakujte po mně: “Nebe nepadá. Nebe nepadá”

Vím, že se to teď těžko říká, když jsem viděl nové reklamy na Mac, které vyšly během olympiády. Jsem z nich pořád tak trochu v šoku.

Jistě, Apple měl v minulosti jednu nebo dvě špatné kampaně – jejich horší reklamy ale stále byli lepší než většina kvalitních konkurenčních spotů.

Tohle je jiné. Tyto reklamy vyvolávají velkou vlnu nevole, a nutno říct, že zaslouženě. Upřímně si nevzpomínám na jinou Apple kampaň, která by byla tak špatně přijata.

Segall pak ve svém příspěvku nové jablečné reklamy ještě více rozebírá a na závěr vznáší otázku, co by asi udělal Steve Jobs, avšak vzápětí dodává, že takhle se ptát nemůžeme. Nikdo z nás nemůže vědět, co by Steve udělal. Steve byl co se týče reklam přeborník, ale zároveň uměl jednoduše chybovat. Je nešťastné, že tahle kampaň se objevuje nyní, devět měsíců po Stevově smrti, protože to jen podporuje argumenty, které tvrdí, že bez Steva už Apple nebude jako dřív. Já v to ale nevěřím.

Zdroj: MacRumors.com

Vývojáři obdrželi nový OS X Lion 10.7.5 a iCloud Control Panel pro Windows (30. 7.)

Ačkoliv nejnovějším systémem je již OS X Mountain Lion, Apple registrovaným vývojářům odeslal betaverzi OS X Lion 10.7.5 s označením 11G30. Zároveň Apple vydal druhou betu iCloud Control Panel pro Windows. Žádné novinky nejsou známy, Apple nicméně po vývojářích chce, aby se zaměřili na grafický výkon a kvalitu.

Zdroj: CultOfMac.com

V nabídce Apple TV se objevila služba Hulu Plus (31. 7.)

Po restartování Apple TV se americkým uživatelům objevila v nabídce nová služba Hulu Plus. Hulu je v USA populární služba pro streamování seriálů, filmů a dalšího video obsahu na základě měsíčního předplatného, se kterou spolupracují velké televizní kanály jako NBC, Fox, ABC nebo CBS. Pro Američany je to tak skvělý přídavek k existujícímu přístupu ke službě Netflix a rozšiřuje tak možnosti videoobsahu. Apple to se svým televizním příslušenstvím začíná zjevně myslet opravdu vážně a přestává se z něj stávat pouhé hobby, naopak by mohla být Apple TV velice strategickým produktem do budoucna.

Zdroj: MacRumors.com

Základní Retina MacBook Pro získal nové možnosti vylepšení (1. 8.)

Před necelými dvěma měsíci představil Apple nový MacBook Pro s Retina displejem. Zatím mají uživatelé na výběr pouze patnáctipalcový model, a to ve dvou variantách. Zatímco u té dražší byla již od začátku možnost upgradu komponent, levnější variantu lze dodatečně upravit podle svého až teď. Za příplatek dostane váš MacBook čtyřjádrový procesor Intel i7 s vyšším taktem, až 16 GB operační paměti či SSD o velikostech 512 nebo 768 GB. Nicméně, jak je u Applu zvykem, přechod na výkonnější komponenty není zrovna nejlevnější záležitostí. Pro představu o ceně se podívejte na přiložený obrázek.

Zdroj: AppleInsider.com

V App Store je přes 400 000 aplikací, které nikdo nechce (1. 8.)

Ačkoliv se v App Store nachází přes 650 000 aplikací, podle analytické firmy Adeven majoritní část z nich stále čeká na své první stažení. V obchodě s aplikacemi je údajně přes 400 000 mrtvých aplikací, které si nikdo nikdy nestáhl. Důvodů je zde několik, například v App Store se nachází řada duplicitních aplikací. Jeden příklad za všechny – aplikací pro rozsvícení diody fotoaparátu pro použití jako baterky je zde téměř 1 900 kusů.

Dalším důvodem je také mizerný algoritmus hledání, se kterým vývojáři bojují už léta. Apple se tento problém snaží napravit technologií získanou akvizicí společnosti Chomp. Pravidlem zůstává, že nejlépe jsou na tom aplikace, které se dostanou alespoň do prvních 50 míst v žebříčku, spousta dalších pak přijde zkrátka.

Zdroj: iJailbreak.com

Apple by mohl použít Smart Cover jako druhý displej (2. 8.)

Apple zkoumá možnost využití Smart Coveru pro iPad jako sekundárního displeje, který by mohl ukazovat krátké zprávy nebo dokonce fungovat jako dotyková klávesnice. Vyplývá to z posledního patentu, který kalifornská společnost odeslala americkému patentovému úřadu. Takový Smart Cover by se s iPadem pároval přes magnetické spojení podobné MagSafu a mohl by nabídnout buď další řadu ikon aplikací, zobrazovat upozornění, nebo se proměnit v dotykovou klávesnici. Tedy v něco podobného, jako je Touch Cover, který představil Microsoft ke svému novému tabletu Surface. Aktivní by navíc nemusela být jen jedna plocha, ale textové poznámky by mohly být zobrazeny i v zavřené poloze.

Zdroj: AppleInsider.com

Sharp začne dodávat displeje pro nový iPhone již tento měsíc (2. 8.)

Agentura Reuters přispěchala s informací, že prezident Sharpu potvrdil výrobu displejů pro nový iPhone, přičemž s dodáváním Applu začne už v srpnu. “Dodávky začnou v srpnu,” uvedl Takashi Okuda, nový prezident Sharpu, na tiskové konferenci v Tokiu, kde společnost oznamovala své finanční výsledky. Okuda odmítl být konkrétnější, ale mluví se o tom, že se nový iPhone začne prodávat stejně jako loni v říjnu, aby byl připraven pro vánoční období. Apple by měl nový iPhone představit 12. září, ovšem tato zpráva ještě nebyla samotnou společnosti potvrzena.

Zdroj: MacRumors.com

Apple utratil za reklamu na iPhone a iPad už celkem přes miliardu dolarů (3. 8.)

Právě probíhající soudní proces Apple versus Samsung odhalil už několik zajímavostí, například prototypy, které předcházely výrobě iPhone nebo iPadu. Při svědectví Phila Shillera jsme se mohli dozvědět další zajímavý fakt – Apple utratil za reklamu na své přední iOS produkty, iPhone a iPad, přes jednu miliardu amerických dolarů. Konkrétně 647 milionů za reklamní kampaně pro iPhone od roku 2007 a 457 milionů za iPad za posledních dva a půl roku. Rozloženo na roky, kampaň na původní iPhone přišla na 97,5 milionů, na iPhone 3G 149,6 milionů a iPhone 3GS se inzeroval za 173,3 milionů amerických dolarů v roce 2010. Stejná částka v roce 2010 padla i na propagaci prvního iPadu.

Zdroj: CultofMac.com

Steve Jobs se skutečně zajímal o 7” iPad (3. 8.)

Okolo menší verze jablečného tabletu se v poslední měsících (a hlavně týdnech) šíří po internetu mnoho zvěstí. Největší vliv na neuvedení sedmipalcové měl samozřejmě Steve Jobs, hlavně kvůli malé ploše displeje. Ty by byla oproti 9,7” zhruba jen poloviční, čímž se sice tablet stává více přenosným, avšak méně použitelným. Nicméně Scott Forstall u své výpovědi u soudu ohledně sporu se Samsungem ukázal e-mail, který rozeslal 24. ledna 2011 Eddy Cue. V něm reflektuje na článek, jehož autor vyměnil iPad za sedmipalcový Samsung Galaxy Tab.

„Při používání Samsung Galaxy Tab musím souhlasit s většinou komentářů pod článkem (kromě nahrazení iPadu). Věřím, že existuje trh se sedmipalcovými tablety a my bychom měli být jeho součástí. Již několikrát od Dne díkůvzdání jsem toto naznačil Stevovi a ten byl posledně mému návrhu nakloněn. Čtení knih, sledování videí, Facebook a e-maily působí na 7” displeji přesvědčivě, avšak prohlížení webu je ten nejslabší článek.”

Zdroj: 9to5mac.com

Redukce Thunderbolt – FireWire konečně v prodeji (4. 8.)

Tento týden se na Apple Online Store objevil další kus příslušenství pro Macy. Jedná se o adaptér na Thundetbolt kabel do FireWire 800. Rozhraní FireWire sice nedosahuje tak vysokých přenosových rychlostí jako Thunderbolt, zato je však rychlejší než USB 2.0. Tento kus příslušenství zakoupíte za 799 .

Zdroj: TUAW.com

Autoři: Ondřej Holzman, Michal Žďánský, Daniel Hruška

.