Zavřít reklamu

Apple vydal očekávaný operační systém macOS Sonoma, který nám prvně ukázal v červnu na WWDC23. Přináší pár zajímavých novinek a jedno dlouhé úmorné čekání na instalaci. 

Apple v minulosti tvrdil, jak se instalace macOS zrychlí a uživatelsky zpříjemní, přitom je to stále jeden velký a opravdu dlouhý boj s čekáním nejen na stažení toho obrovského balíku dat, ale i následnou instalací. Pokud jde totiž o 13“ M2 MacBook Air nebo M1 Mac mini, má aktualizace macOS Sonoma 12,86 GB. Když jsem ji začal na první zmíněný stahovat, sytém mi psal, že tento krok dokončí za 2 hodiny.

Tento čas se nakonec zkrátil na něco kolem hodiny a čtvrt, protože zde jde samozřejmě o rychlost připojení, která není v mém maloměstě nijak extrémní. Pak probíhalo klasické kolečko instalace, kdy zde jedna obrazovka ukazovala čas přesahující hodinu, následně zčernala obrazovka a ta jen s logem společnosti s progresem průběhu instalace odhadovala čas na dalších 58 minut. A co za to?

Nedá se zrovna říci, že by byla Sonoma nějak revoluční. Je zde řada tapet a spořičů obrazovky, které si ostatně musíte následně ještě stáhnout, protože se systémem se nainstaluje jen jedna. K tomu jsou zde widgety na ploše, efekty ve videohovorech, vylepšení hesel v Safari, vylepšení aplikace Zprávy, nálepky a vlastně už jen pár dalších drobností. To všechno má ale oněch téměř 13 GB. 

Je skvělé, jakou Apple razí aktualizační politiku, kdy nám dává každý rok nové funkce a učí naše stroje novým kouskům – zdarma. Ani nevadí, že jich není nějak hodně, pokud alespoň tu hrstku oceníte, ale už by měl skutečně udělat něco s tím, jak k instalaci přistupuje. Předně oddělit aktualizace prostých aplikací od systému a aktualizovat je jako jakékoli jiné skrze Mac App Store. Zmíněný MacBook je jen mým záložním zařízením, kdy je tím hlavním M1 Mac mini. Ten si ale na aktualizaci počká minimálně do víkendu a může za to jen a pouze Apple. 

.