Zavřít reklamu

Fotoaparáty iPhonů se za poslední roky nevídaně zlepšily. Když porovnáme například kvalitu iPhonu XS a loňské generace iPhone 13 (Pro), uvidíme obrovské rozdíly, které by nás před lety ještě ani nenapadly. Obrovský posun lze vidět především v nočních fotografiích. Od řady iPhone 11 jsou totiž jablečné telefony vybaveny speciálním nočním režimem, který zajišťuje dosažení maximální možné kvality i v podstatně zhoršených podmínkách.

V tomto článku si proto posvítíme na to, jak fotit na iPhone v noci, nebo případně v horších světelných podmínkách, kde se bez přisvětlení či nočního režimu jednoduše neobejdeme.

Noční focení na iPhone bez nočního režimu

Pokud používáte starší iPhone bez nočního režimu, pak jsou vaše možnosti dosti omezené. Jako první vás možná napadne, že si můžete pomoct sami a použít blesk. V takovém případě ale bohužel moc dobrých výsledků nedosáhnete. Co naopak skutečně pomůže, je nezávislý zdroj světla. Nejlepších fotek tedy dosáhnete v případě, kdy si něčím jiným na focený objekt přisvítíte. V tomto ohledu může pomoci i druhý telefon, na kterém stačí zapnout svítilnu a namířit ji na konkrétní místo.

Samozřejmě vůbec nejlepší volbou je, když máte po ruce specifické světlo pro tyto účely. V tomto ohledu není na škodu mít LED softbox. Nalijme si ale čistého vína – ty nejsou zrovna dvakrát nejlevnější a takzvanou večerní momentku mimo domov s nimi asi nevyfotíte. Z tohoto důvodu je lepší se spolehnout na světla kompaktnějších rozměrů. Oblíbené jsou takzvané ring lights neboli kruhová světla, která lidé používají především pro natáčení. Uspokojivých výsledků s nimi ale dosáhnete i při nočním focení.

iPhone fotoaparat fb Unsplash

V závěru je ještě dobré si pohrát s citlivostí světla neboli ISO. Před focením tedy nechejte iPhone nejprve zaměřit na konkrétní místo tím, že na něj jednou klepnete a následně můžete tažením nahoru/dolů upravit samotné ISO a dopracovat se tak k co možná nejlepší fotografii. Na druhou stranu mějte na paměti, že větší ISO vám sice snímek o dost zesvětlí, ale zároveň způsobí spoustu šumu.

Noční focení na iPhone s nočním režimem

Noční focení je na iPhonech 11 a novějších, které disponují speciálním nočním režimem, mnohonásobně jednodušší. Telefon totiž dokáže sám rozpoznat, kdy je scéna přespříliš tmavá a v takovém případě automaticky aktivuje noční režim. To poznáte podle příslušné ikonky, které bude mít žluté pozadí a označení počtu sekund, které jsou pro dosažení co možná nejkvalitnějšího snímku potřeba. V takovém případě máme na mysli takzvanou dobu snímání. Ta určuje, jak dlouho bude samotné snímání vlastně probíhat, než dojde k samotnému vyfocení. Ačkoliv dobu nastavuje systém automaticky, lze ji upravit klidně až na 30 sekund – stačí na ikonku klepnout prstem a čas určit na posuvníku nad spouští.

Tím máte prakticky hotovo, jelikož o zbytek se postará iPhone za vás. Je ale důležité dbát na stabilitu. Jakmile totiž klepnete na spoušť, scéna se bude nejprve po určitou dobu snímat. V této chvíli je extrémně důležité, abyste s telefonem co možná nejméně hýbali, jelikož pouze tak dosáhnete nejlepších možných výsledků. Právě proto je na místě si na případné noční focení vzít s sebou stativ, nebo telefon alespoň stabilně postavit/zapřít.

Dostupnost nočního režimu

V závěru je ještě dobré zmínit, že noční režim není vždy přítomen. U iPhonu 11 (Pro) jej můžete využít pouze u klasického režimu Foto. Pokud ale používáte iPhone 12 a novější, pak jej můžete využít i v případě Časosběru a Portrétu. iPhone 13 Pro (Max) pak dokonce dokáže pořizovat noční fotografie i s využitím teleobjektivu. Při použití nočního režimu ale na druhou stranu nemůžete využít tradiční blesk či možnost Live Photos.

.