Zavřít reklamu

Fotoaparát je v dnešní době nedílnou součástí každého chytrého telefonu. Už dáno totiž neplatí, že telefony slouží pouze k volání a psaní zpráv. Jedná se o nesmírně komplexní zařízení, které lze kromě focení využít také k surfování na internetu, sledování obsahu, komunikaci skrze různé platformy, hraní her a dalším činnostem. Pokud k focení využíváte na iPhonu nativní aplikaci Fotoaparát, tak by se vám mohl hodit tento článek, ve kterém se podíváme na 5 tipů a triků ve Fotoaparátu na iPhone, o kterých jste možná nevěděli.

Dalších 5 tipů ve Fotoaparátu na iPhone zobrazíte zde

Ovládání makro focení

Pokud se orientujete ve světě Applu, tak jistě víte, že iPhony 13 Pro (Max) umí vůbec poprvé v historii jablečných telefonů fotit makro snímky, tedy fotografie z bezprostřední blízkosti. To je možné díky speciálního režimu ultra-širokoúhlého objektivu, který takové snímky zvládne zachytit. Pravdou ale je, že pokud iPhone zjistí, že fotíte zblízka, tak automaticky do makro režimu přepne, což se nemusí ve všech případech hodit. Aktivovat si tak můžete funkci, díky které je pak možné si ve Fotoaparátu režim makro aktivovat či deaktivovat, a to pomocí ikony květinky, která se zobrazí. Pro zapnutí této možnosti přejděte do Nastavení → Fotoaparát, kde aktivujte Ovládání režimu makro.

Využití Živého textu

Relativně nedávno do iOS přidal Apple funkci Živý text, potažmo Live Text, která dokáže rozpoznat text na obrázcích a fotkách a převést ho do režimu, ve kterém s ním můžete jednoduše pracovat, tj. například jej kopírovat, vyhledávat apod. Pro využití Živého textu ve Fotoaparátu stačí, abyste objektiv namířili na nějaký text, a po rozpoznání klepnuli vpravo dole na ikonu funkce. Následně se obraz zmrazí a s rozpoznaným textem budete schopni pracovat. Abyste takto mohli Živý text využít, je nutné jej mít v systému zapnutý, a to v Nastavení → Obecné → Jazyk a oblast, kde dole aktivujte Živý text.

Zrcadlení předního fotoaparátu

Ve výchozím nastavení se jsou fotografie z fotoaparátu automaticky zrcadleny, aby vypadaly stejně, jako v náhledu. Naprostá většina uživatelů je takto spokojených, někteří z nich by ale možná stáli o deaktivaci této funkce. Tu můžete provést v Nastavení → Fotoaparát, kde deaktivujte Zrcadlit přední fotoaparát. Pokud se pro vypnutí rozhodnete, tak bych vás chtěl upozornit na to, abyste se nelekli, jelikož se na fotografii bude nacházet úplně jiný člověk – je to obrovský nezvyk a nejspíše se přepnete opět zpět. Nutno zmínit, že samotný náhled se nebude zrcadlit, pouze výsledná fotka.

Výběr hloubky ostrosti

Již opravdu dlouhou dobu má většina jablečných telefonů k dispozici vícero objektivů – jedná se buď o ultra-širokoúhlý objektiv či teleobjektiv, popřípadě oba. V případě, že máte novější iPhone, tak ani teleobjektiv pro portréty mít nemusíte, jelikož rozmazání pozadí provádí iPhone softwarově. Nutno však zmínit, že pokud fotíte portrét, tak si můžete změnit hloubku ostrosti, tedy jak moc bude pozadí rozmazané. Stačí ve Fotoaparátu v sekci Portrét vpravo nahoře klepnout na ikonu f v kroužku, a poté si dole pomocí posuvníku hloubku ostrosti změnit.

Změna orientace panorama

Nedílnou součástí aplikace Fotoaparát je také možnost pro vyfocení panorama, tedy podlouhlé fotografie, která je spojená z několika různých. Při focení panorama je nutné, abyste s iPhonem otáčeli do stran podle zobrazené šipky. Ve výchozím nastavení tato šipka směřuje doprava, takže začínáte s telefonem vlevo a posouváte se doprava. Málokdo ale ví o tom, že lze směr panorama změnit, a to pouhým klepnutím na zobrazenou šipku. Panorama nemusíte využívat jen na šířku, ale také na výšku, což rozhodně vyzkoušejte.

.