Zavřít reklamu

Jako každý rok v červnu představil i letos Apple nové operační systémy pro svá zařízení. Přestože iOS 12 není vyloženě revoluční a kompletně přepracovanou aktualizací, přináší řadu užitečných novinek, které uživatelé jistě uvítají. I přestože ty hlavní Apple včera vyzdvihl, některé zmínit nestihl. Proto si pojďme shrnout ty nejzajímavější nové funkce, o kterých nebyla na pódiu řeč.

Gesta z iPhonu X na iPadu

Před WWDC se objevovaly spekulace o tom, že by Apple mohl vydat nový iPad, podobný iPhonu X. K tomu sice nedošlo – nový hardware Apple představuje obvykle v rámci Keynote v září – iPade se ale dočkaly gest, známých z nového iPhonu X. Potažením z pravého horního rohu obrazovky směrem dolů se spustí Ovládací centrum, swipnutím od Docku směrem nahoru dojde k návratu na domovskou obrazovku.

Automatické vyplňování kódu z SMS

Dvoufaktorové ověřování je skvělá věc. Doba je ale uspěchaná (a uživatelé pohodlní), a přepínání z aplikace Zprávy, kam vám přišel kód, do aplikace, kde musíte kód zadat, není zrovna dvakrát rychlé ani pohodlné. iOS 12 by měl ale dokázat rozpoznat obdržení SMS kódu a automaticky ho navrhne při vyplňování v příslušné aplikaci.

Sdílení hesel s blízkými zařízeními

V iOS 12 Apple uživatelům umožní pohodlně sdílet hesla v rámci blízkých zařízení. Pokud máte konkrétní heslo uložené na iPhonu, ale na Macu ne, budete ho moci z iOS na Mac sdílet v řádu vteřin a bez jakéhokoliv klikání navíc. Podobný princip můžete znát ze sdílení hesla k WiFi v iOS 11.

Lepší správa hesel

iOS 12 také nabídne uživatelům možnost vytvoření opravdu jedinečných a silných hesel v aplikacích. Ta budou automaticky ukládána do Klíčenky na iCloudu. Návrhy hesel již nějakou dobu skvěle fungují v rámci webového prohlížeče Safari, v rámci aplikací to ale Apple zatím neumožňoval. iOS 12 navíc dokáže detekovat hesla, které jste již v minulosti použili, a umožní vám je změnit tak, aby se v jednotlivých aplikacích neopakovala. S hesly vám bude schopná pomoci i asistentka Siri.

Chytřejší Siri

Uživatelé volali po vylepšení hlasové asistentky Siri již dlouhou dobu. Apple se konečně rozhodl je alespoň částečně vyslyšet a mimo jiné rozšířil její znalosti o fakta o slavných osobnostech, motosportu a jídle. Siri se tak budete moci zeptat na hodnoty jednotlivých potravin i nápojů.

 

Vylepšená podpora RAW formátu

Apple přinese v iOS 12 kromě jiného také lepší možnosti podpory a úpravy obrazových souborů ve formátu RAW. V nové aktualizaci jablečného operačního systému budou uživatelé moci fotografie v RAW formátu importovat do svých iPhonů a iPadů a upravovat na iPadech Pro. To částečně umožňuje i současný iOS 11, v nové aktualizace bude ale snazší oddělit RAW a JPG verze a – minimálně na iPadu Pro – je rovnou upravovat v aplikaci Fotografie.

.