Zavřít reklamu

Každý zná kultovní reklamu na Macintosh z roku 1984, téměř každý zná sérii spotů Get a Mac, ve které jsou porovnány možnosti a atributy Macu a PC. Jistě oblíbené jsou i vánoční reklamy společnosti, ale co ty na jednotlivé produkty? Vypadá to totiž, že Apple už se jim příliš nevěnuje. 

Zjistíte to, když se podíváte na YouTube kanál společnosti. V dobách, kdy ve společnosti ještě působil Jony Ive, byli jsme zvyklí, že při představování jednotlivých produktů k nim komentoval videa ukazující jejich přednosti a technologický pokrok, kterého dosahují. Když už to měl ale Ive ve společnosti tzv. „za pár“ ze spotů se ze dne na den vytratil.

Apple místo těchto videí a jeho komentáře začal při keynote vysílat „běžné“ reklamy, které mohou fungovat i samostatně. A asi pochopil, že je to lepší cesta, respektive že tato cesta dokáže zabít dvě mouchy jednou ranou. Během prezentace ukáže produkt a později funguje i jako běžný spot, který se dá dobře vysílat i vytržený z kontextu.

Nyní je situace taková, že po předtočených keynote a prezentacích produktů, se jednotlivá videa z nich, která ukazují novinky, objeví na YouTube. A to je všechno. Nic víc moc nepřichází. Nepřichází žádný poutavý komentář, žádné zajímavosti ani detaily, prostě jen ona reklama. 

Shot on iPhone 

Když se podíváte do playlistů v YouTube kanálu Applu, zjistíte zde poměrně jednoduchý fakt. Jsou zde Apple Watch Series 7, iPhone 13, příslušenství a Mac doplněné vedlejšími videi, jako Today at Apple nebo Apple Music. Jenže když si pak daný playlist rozkliknete, co se v něm nachází? S výjimkou iPhonu 13 prakticky jen videa, která právě byla přehrávána již v rámci keynote a nic víc.

Možná je to proto, že Apple reklamy nepotřebuje, možná je to proto, že Apple nepotřebuje poutat pozornost na své produkty, protože i tak se dobře prodávají. A možná je to i proto, že vlastně nemá co prodávat, tak proč vynakládat finance na něco, co se vlastně mine účinkem.

Oproti klasickým reklamám tak publikuje spíše zajímavosti kolem iPhonů, a to co se týče série Shot on iPhone (potažmo Experiments Shot on iPhone). Tak nicméně udělal i nyní. Spot je natočený iPhonem 13 Pro, i když telefon prakticky neukazuje. A samozřejmě jej doprovodilo i video o jeho natáčení. Vše se točí kolem vajec. A vše také točí jen iPhone. Tak když už ne běžnými reklamami, alespoň se můžeme kochat tím, co různé pohnuté mysli s iPhonem vlastně dokážou. 

.