Zavřít reklamu

Pokud vlastníte vozidlo, kterým často cestujete po dálnicích, tak vás v minulosti každý nový rok čekala nepříjemná povinnost – koupení a nalepení nové dálniční známky. Zní to samozřejmě jednoduše, každopádně s tímto procesem souvisí i odlepení staré dálniční známky, což je to nejhorší. Dálniční známka se totiž při sundávání trhá a často její kousky zůstávají přilepené na skle s tím, že je lze velmi těžko odstranit. Na pomoc si tak většinou musíte vzít technický benzín či odstraňovač nálepek, což jsou úplně substance, které si většina z nás do auta dobrovolně brát nechce.

Pro všechny řidiče mám ale velmi dobrou zprávu – na příští rok už si v Česku můžete koupit elektronickou dálniční známku. To znamená, že letos můžete ze skla seškrábnout poslední klasickou dálniční známku. I nadále bude možné dálniční známky kromě internetu koupit také ve vybraných prodejních sítích, každopádně koupě elektronické dálniční známky je doopravdy jednoduchá jako facka a celý nákup zvládne bez problémů i starší generace. Popřípadě o koupení můžete samozřejmě požádat někoho mladšího, mimo to můžete známku koupit také komukoliv jakožto „dárek“. Elektronickou dálniční známku si můžete koupit na stránkách edalnice.cz, a pokud sledujete dění v České republice, tak vám zajisté neunikl vcelku úsměvný start celé této služby.

elektronická dálniční známka
Zdroj: edalnice.cz

V případě, že jste si chtěli elektronickou dálniční známku koupit hned v první den provozu zmiňované služby, tak jste tak mohli učinit až ve večerních hodinách. Start byl konkrétně naplánován na ranní hodiny 1. prosince, avšak prakticky ihned po startu celá služba zkolabovala a zákazníci museli čekat. V současné době už by však mělo vše běžet bez problémů, každopádně pořád webu do dokonalosti pár věcí chybí. Například při zadávání SPZ či telefonního čísla vás stránka neupozorní na špatný formát, takže si před odesláním raději třikrát vše překontrolujte, abyste pak neměli zbytečné potíže. Koupi dálniční známky můžete provést pomocí tohoto odkazu, kde pak stačí do příslušných políček vyplnit informace o vozidle, datum platnosti známky, druh známky, e-mail a způsob platby. Kromě toho se pak můžete nechat e-mailem či telefonním číslem upozornit na vypršení platnosti.

Určitě se ptáte, s jakými výhodami vlastně elektronická dálniční známka přichází. Už na začátku tohoto článku jsme zmínili, že konečně nemusíte na přední okno zbytečně lepit nálepku, tak stejně nemusíte schovávat ústřižek s registrační značkou vozidla. Oproti klasickému papírovému kupónu si pak u toho elektronického můžete zvolit přesný datum, od kdy začne dálniční známka platit, a to až tři měsíce předem. Vyhnete se tedy nevhodnému řešení u papírové verze, kdy dálniční známka platí vždy od prvního do posledního dne v roce, a to bez ohledu na to, kdy ji koupíte. Cena elektronické dálniční známky je poté stejná, jako u klasické verze – 310 Kč zaplatíte za týdenní, 440 Kč za měsíční a 1 500 Kč za roční, pokud máte vozidlo poháněné zemním plynem nebo biometanem, tak částky vydělte dvěma. Poplatek můžete uhradit kartou, anebo bankovním převodem.

cena elektronické dálniční známky
Zdroj: edalnice.cz
Témata: ,
.