iWant

Jak v iOS 9.3 a OS X 10.11.4 vytvořit poznámku chráněnou Touch ID

iWant

Jednou z větších novinek iOS 9.3 a OS X 10.11.4 je vylepšení systémové aplikace Poznámky, která nově umožňuje zabezpečit jednotlivé záznamy. Na zařízeních s Touch ID se tedy k poznámkám dostanete jen po ověření otisku prstu, u starších telefonů a iPadů a u Maců je pak nutné zadat přístupové heslo. A jak takové zamčené poznámky vytvořit?

Zamčení poznámek v iOS

Na iOS je možnost uzamčení trochu překvapivě dostupná pod nabídkou sdílení. Abyste tedy uzamkli konkrétní poznámku, je nutné ji otevřít, klepnout na symbol sdílení a následně vybrat volbu Zamknout poznámku.

Poté již pouze zadáte heslo, které bude pro uzamykání poznámek využíváno, a povolit či zakázat Touch ID. Heslo je pochopitelně nutné zadat pouze při uzamykání první poznámky, všechny ostatní poznámky, které se rozhodnete v budoucnu zabezpečit, budou chráněny stejným heslem.

notes_lock

Pokud se poznámku později rozhodnete vyššího zabezpečení zbavit, tedy odstranit nutnost zadat heslo či přiložit otisk prstu pro přístup k ní, stačí opět klepnout na tlačítko pro sdílení a zvolit možnost Odemknout.

Důležité je upozornit, že u zamčených poznámek je v seznamu skryt jejich obsah, ale jejich nadpis je stále viditelný. Nikdy tedy důležité informace nepište do prvního řádku textu, ze kterého aplikace vytváří název celé poznámky.

Notes_lock_2

Pokud by se stalo, že zapomenete heslo k přístupu ke svým poznámkám, naštěstí ho jde resetovat. Stačí jít do Nastavení, zvolit sekci Poznámky a následně položku Heslo. Zde budete moci po zvolení volby Resetovat heslo a přihlášení ke svému Apple ID nastavit nové přístupové údaje.

Zamčení poznámek v OS X

notes_lock_mac

Své poznámky můžete přirozeně zamknout na heslo i v rámci počítačového systému OS X. Zde je postup ještě o něco jednodušší, protože aplikace Poznámky má na Macu pro uzamčení záznamů speciální ikonku zámku. Ta je umístěna v horním panelu. Stačí na ni tedy kliknout a postupovat stejně jako na iPhonu nebo iPadu.

Zdroj: iDropNews