Zavřít reklamu

Určitě jste to už viděli na několika obrázcích, či v různých filmech. Různí kriminálníci si pro jistotu přelepují přední kameru svého notebooku, aby nemohlo v případě jejího hacknutí dojít ke sledování. Velký rozruch způsobil i výkonný ředitel společnosti Facebook, Mark Zuckerberg, který byl před několika lety vyfocen, ja má na svém notebooku taktéž zalepenou přední kameru. Co si budeme, náplast či lepící páska nalepená na horní části části obrazovky není žádným uměleckým dílem. Sice naprosto zabráníte tomu, aby vás někdo případně mohl špehovat, ale bohužel, vkusně tohle řešení rozhodně nevypadá. Pokud tedy chcete kameru úplně deaktivovat, tak tak můžete učinit pomocí jednoduché utility, na kterou se dnes podíváme.

Jak na Macu kompletně deaktivovat přední kameru

Na internetu se nachází spousta návodů, jak můžete deaktivovat kameru. Většina těchto návodů je ale příliš složitá – nejdříve musíte vypnout SIP skrze režim obnovení, poté provést několik úkonů v terminálu, apod. Již před několika lety se mi však podařilo ukořistit jednoduchou utilitu, která byla původně vyvinuta na OS X El Capitan. K mému překvapení však ale funguje dodnes. Utilitu s názvem iSightConfigure můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu. Jakmile dojde ke stažení, tak je nutné, abyste utilitu spustili tak, že na ni kliknete pravým tlačítkem, a poté kliknuli na možnost Otevřít. Pokud tento krok přeskočíte, tak se vám utilitu pro nastavení kamery nepodaří spustit. Po spuštění už se zobrazí okno se dvěma tlačítky – Enable iSight a Disable iSight. Tyto tlačítka slouží přesně k tomu, co popisují, tedy Enable – aktivovat a Disable – deaktivovat. Jakmile stisknete jednu z těchto možností, tak se stačí prokázat heslem, a poté utilitu zavřít.

Funkčnost této utility si můžete kdykoliv vyzkoušet například v aplikaci FaceTime. Při spuštění FaceTime s deaktivovanou kamerou se zobrazí pouze černé okno a nespustí se ani zelená LED dioda vedle kamery. Pokud byste chtěli kameru znova aktivovat, tak utilitu iSightConfigure opět spusťte a zvolte možnost Enable iSight. Pokud se rozhodnete kameru deaktivovat, tak si dejte pozor, abyste utilitu nesmazali – v opačném případě by se mohla stát aktivace kamery velice složitá. Buď si uložte tento článek, anebo si utilitu uložte někam na flashdisk či cloud.

.