Zavřít reklamu

Ve své domácnosti jsem vystřídal a používám aktivně několik kamer a bezpečnostních zařízení. Na naši dceru permanentně dohlíží chůvička iBaby. V minulosti jsem měl na oknech a dveřích sadu od iSmartAlarmu a vyzkoušel jsem i zařízení od Piper a mnoho dalších kamer. Vůbec poprvé jsem však dostal možnost otestovat kameru s podporou pro HomeKit.

Firma D-Link nedávno představila svoji kameru Omna 180 Cam HD, jež se mimo jiné prodává i v Apple Storech. Tato miniaturní a designově povedená kamera se mi na více než měsíc usídlila v obýváku a sledovala vše, co se kolem děje.

Špičkový design

Kamera mě zaujala již při rozbalování krabice. Říkal jsem si, že konečně mám v ruce kameru, která se nějak odlišuje od ostatních. Na první pohled totiž není úplně evidentní, že jde o nějaké bezpečnostní zařízení. Designérům z D-Linku tak skláním velkou poklonu, jelikož Omna se mi vejde do dlaně a kombinace hliníku s plastem vypadá fakt dokonale. Na zařízení nenajdete žádné zbytečnosti a nesmyslná tlačítka. Stačí jen vybrat vhodné místo a připojit napájecí kabel, který naleznete v balení.

Omnu pak můžete nakonfigurovat na svoji domácí síť hned dvěma způsoby. Buď můžete využít přímo Apple aplikaci Domácnost nebo bezplatnou aplikaci OMNA, kterou stáhnete v App Storu. V obou případech stačí jen naskenovat iPhonem kód z kamery a máte vystaráno.

omna3 19.04.18

Já jsem první nastavení udělal přes Domácnost a po stažení aplikace OMNA jsem již viděl kameru aktivní. Obě aplikace jsou přitom velmi důležité, každá slouží k něčemu jinému, k čemuž se ještě vrátím. Tak či tak přidání nového HomeKit zařízení je pomocí Domácnosti naprosto triviální a uživatelsky jednoduché, jako ostatně většina instalací v ekosystému Applu.

Již během prvního dne používání jsem zaregistroval, že Omna pěkně hřeje. Nevím, čím je to způsobené, ale co jsem koukal na zahraniční recenze, tak o tom píší všichni. Naštěstí jsou na dolní straně průduchy. Úplně dole se pak nachází resetovací tlačítko a slot pro microSD kartu. D-Link Omna totiž nepodporuje a nevyužívá žádné cloudové služby pro ukládání video záznamů. Vše probíhá lokálně a musíte tak vložit nějakou paměťovou kartu přímo do těla zařízení.

Maximální bezpečnost

V první moment jsem si říkal, že je to nesmysl, jelikož většina bezpečnostních kamer je napojena na vlastní cloud. Pak mě došlo, že sice kameru vyrábí D-Link, ale konfigurací a použitím odpovídá Applu. Omna totiž podporuje pokročilé zabezpečovací funkce s end-to-end šifrováním a autentizaci mezi kamerou a iPhonem či iPadem. Apple zkrátka dbá na kvalitní zabezpečení a vaše video záznamy tak neputují nikde po internetu ani po serverech. Má to své výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Naštěstí je tu alespoň podpora zmíněných paměťových karet.

omna2

Číslovka 180 v názvu kamery udává optický snímací úhel, který je Omna schopná zaznamenat. Při vhodném výběru místa tak můžete mít přehled o celé místnosti. Stačí kameru položit do nějakého rohu. Omna snímá video v HD rozlišení a objektiv je doplněn o dva LED snímače, které se starají o noční vidění. Perfektní obraz tak máte zaručený nejen ve dne, ale rozhodně i v noci, kdy snadno rozeznáte objekty a postavy. Naopak nevýhodou kamery je fakt, že si nelze obraz přiblížit.

Během testování mi to až tak nevadilo, jelikož zoomování je kompenzováno skvělým pohybovým senzorem. V aplikaci OMNA si mohu zapnout detekci pohybu a vybrat si jen určitý úhel, ve kterém bude detekce aktivní. Ve výsledku to může vypadat tak, že si nastavíte detekci pohybu na okna nebo dveře. V aplikaci si stačí jen na šestnácti čtverečkách vybrat ty, které chcete sledovat. Snadno tak eliminujete a zabráníte tomu, aby kamera detekovala například domácí mazlíčky. Naopak zloděje zachytí perfektně.

K tomu si můžete nastavit míru senzitivity a samozřejmě různé časové prodlevy. Jakmile tak kamera něco zaznamená, okamžitě vám přijde upozornění a záznam se nahraje na paměťovou kartu. V kombinaci s aplikací Domácnost pak můžete přímo na zamčené obrazovce okamžitě sledovat živý přenos. Ten samozřejmě můžete vidět i v aplikaci OMNA, ale mnohem efektivnější je využít HomeKit a právě Domácnost.

omna51

Podpora HomeKitu

Síla Domácnosti je opět v celém ekosystému. Jakmile kameru jednou spárujete se svým iOS zařízením, můžete živé video sledovat klidně z iPadu či dalšího zařízení. Nemusíte nikde znovu nic nastavovat. Následně jsem také zaslal pozvánku ženě, která tak má rázem ke kameře stejný přístup jako já. Domácnost od Applu je vyloženě návyková, aplikace nemá chybu. Líbí se mi, že video se spustí okamžitě, což v případě jiných kamer a aplikací občas vázlo. V Domácnosti mohu ihned využít oboustranný přenos zvuku a video si otočit na šířku displeje.

Rovněž vidím, že mám aktivní detekci pohybu a čidlo si mohu dál konfigurovat a přidat například do oblíbených. Škoda jen, že během testování jsem neměl doma žádná další příslušenství a zařízení s podporou HomeKitu. Jakmile jich tam totiž máte více, například chytrá světla, zámky, termostaty či jiná čidla, můžete je společně nastavovat do automatizací a scén. Ve výsledku to může vypadat tak, že jakmile Omna zachytí pohyb, rozsvítí se světlo nebo se spustí alarm. Můžete si tak vytvářet různé scénáře. Samotnou Omnu bohužel nemůžete použít na nějaké hlubší úrovně přizpůsobení.

Ke kameře jsem se také opakovaně připojoval vzdáleně a musím říct, že spojení proběhlo vždy okamžitě bez sebemenšího zaváhání. Jakmile se doma něco jen šustlo, okamžitě mi přišlo upozornění. To vidíte přímo na zamčené obrazovce vašeho iOS zařízení, včetně aktuální fotografie. Využít také můžete Apple Watch a obraz sledovat přímo z displeje hodinek.

omna6

D-Link Omna 180 Cam HD tak mohu po měsíci testování jedině doporučit. Funkce, které kamera nabízí, fungují bez sebemenšího zaváhání. Práce s aplikací Domácnost je doslova radost. Na druhou stranu je potřeba zvážit, zda nechcete ke kameře přidat i další zařízení s HomeKitem, které vaši chytrou domácnost posunou ještě o level výš. S Omnou totiž můžete sledovat opravdu jen video a využít detekci pohybu. Nic pokročilejšího nečekejte.

Tak či tak jsem velmi rád, že D-Link si udělal certifikaci na HomeKit. Myslím si, že jeho kroky by mohli následovat i další výrobci. Bezpečnostních kamer s HomeKitem je jako šafránu. D-Link Omna 180 Cam HD můžete zakoupit přímo v Apple Online Storu za 5 799 korun.

.