Zavřít reklamu

Všechno postupem času stárne, včetně našich jablečných počítačů. Zařízení, která ještě před několika lety mohla být extrémně výkonná, už v dnešní době nemusí vůbec splňovat každodenní požadavky. Kromě toho, že hardware stárne časem jako takovým, tak stárne i používáním. Pozorovat to můžeme například u disků, na kterých se po několika letech mohou projevit nějaké chyby související s formátováním a adresářovou strukturou Macu. Chyby mohou vést k neočekávanému chování Macu a kritické chyby mohou dokonce zabránit spuštění Macu. Naštěstí ale existuje jednoduchý způsob, pomocí kterého se můžete pokusit disk zachránit.

Jak na Macu opravit disk pomocí Diskové utility

Pokud vám tedy přijde, že je váš Mac pomalý, popřípadě pokud se například čas od času restartuje anebo nechce naběhnout, tak může být určitým způsobem poškozený disk. Jeho opravu můžete provést přímo v rámci nativní aplikace Disková utilita. Postup je následující:

  • Prvně je samozřejmě nutné, abyste se přesunuli do nativní aplikace Disková utilita.
    • Učiníte tak jednoduše pomocí Spotlightu, anebo stačí přejít v Aplikacích do složky Utility.
  • Po spuštění aplikace Disková utilita klepněte v levé části na disk, který chcete opravit.
    • V našem případě se jedná o interní disk, opravit však můžete klidně i ten externí, pokud s ním máte problém.
  • Jakmile na disk klepnete, tak v horní nástrojové liště rozklikněte možnost Záchrana.
  • Otevře se nové dialogové okno, ve které stiskněte tlačítko Opravit.
  • Mac ihned poté spustí opravu. Po dokončení se vám zobrazí potvrzení.

Pomocí výše uvedeného způsobu lze na Macu jednoduše opravit disk pomocí Diskové utility. V určitých případech se ale můžete ocitnout v situaci, kdy se z disku vůbec nenačte operační systém – naštěstí i na tento případ Apple myslel. Opravu disku lze totiž provést také přímo ve Zotavení macOS. Do toho se na Macu s Intelem dostanete tak, že při startu podržíte Command + R, jestliže vlastníte Mac s Apple Silicon, tak stačí podržet startovací tlačítko po dobu několika sekund. Zde se pak stačí přesunout do Diskové utility a postupovat stejně jako je uvedeno výše. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že záchrana disku v rámci macOS dokáže při problémech opravdu pomoci

.