Zavřít reklamu

S příchodem iOS 14 jsme se dočkali mnoha nových funkcí. Některé tyto funkce využíváme nyní každý den – například nové přepracované widgety ři třeba Knihovnu aplikací. Na některé další se ale bohužel tak trochu opomnělo, což je rozhodně škoda. To jsem se však rozhodl změnit v rámci tohoto článku, ve kterém se společně podíváme na 5 skvělých funkcí z iOS 14, o kterých se příliš nemluví a vy byste je měli znát.

Přesná poloha

Určité aplikace či webové stránky vás mohou požádat o sledování vaší aktuální polohy. Zatímco některé aplikace, například ty navigační, potřebují znát vaši polohu naprosto přesně, tak mnoho ostatním aplikacím stačí, když ví jen to, v jakém se nacházíte městě – v tomto případě mám na mysli třeba Počasí. I na tohle v Applu mysleli a do iOS 14 tak přidali funkci, díky které si můžete nastavit, zdali aplikaci poskytnete svou přesnou polohu, anebo jen tu přibližnou. Pro nastavení přejděte do Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby, kde si níže rozklikněte určitou aplikaci. Poté u ní stačí (de)aktivovat přepínač Přesná poloha.

Rozpoznání zvuku

V rámci iOS 14 se Apple výrazně zaměřil také na nové funkce ze Zpřístupnění. Funkce z této sekce jsou primárně určené pro uživatele, kteří jsou nějakým způsobem postiženi, pravdou ale je, že je mohou mnohdy využívat i klasičtí uživatelé. Zmínit v tomto případě můžeme například rozpoznávání zvuku. Díky této funkci si můžete nastavit určité zvuky, na které vás má iPhone upozornit. Pokud poté jablečný telefon určitý zvuk rozpozná, tak vám přijde notifikace. Jak už můžete tušit, jedná se o skvělou funkci především pro neslyšící uživatele. Jestliže však teprve začínáte mít problémy se sluchem, popřípadě pokud se často soustředíte tak moc, že nevnímáte okolí, tak funkci aktivujete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Rozpoznávání zvuku. Zde si po aktivaci níže zvolte, na jaké zvuky chcete být upozorňováni.

Fotoaparát a rozdíly

S příchodem iPhonů 11 Apple konečně vylepšil nativní aplikaci Fotoaparát, která byla po dobu několika dlouhých let prakticky úplně stejná a nenabízela zdaleka tolik funkcí jako konkurence. Pokud byste si však mysleli, že se přepracovaného Fotoaparátu dočkaly veškeré jablečné telefony, tak vás bohužel musím zklamat. Prvně byla nová aplikace Fotoaparát k dispozici pouze na iPhone 11 a novější, s příchodem iOS 14 pak Apple usoudil, že novou verzi přidá na iPhone XS. Pokud si tedy chcete užít nový Fotoaparát, tak je nutné, abyste měli právě iPhone XS a novější s iOS 14 a novějším. V nové verzi Fotoaparátu pak můžete například najít možnosti pro úpravu rozlišení a FPS videa, změnu poměru stran a další.

Skrytí alba Skryto

Součástí nativní aplikace Fotky je mimo jiné také album Skryto. Do tohoto alba si můžete jednoduše přidat takové fotografie, které nechcete zobrazovat v Knihovně fotografií. Až donedávna byl však problém v tom, že album Skryto nebylo žádným způsobem chráněné. To bohužel není až dodnes, každopádně si alespoň můžeme nastavit, aby se album Skryto v aplikaci Fotky vůbec nezobrazovalo. Bylo by sice jednodušší, kdybychom mohli zmíněné album uzamknout například pomocí Touch ID či Face ID, anebo pomocí kódového zámku, musíme však ale pracovat s tím, co máme. Pro skrytí alba Skryto přejděte do Nastavení -> Fotky, kde deaktivujte možnost Album Skryté.

Přístup k fotografiím

Apple je jedna z mála společností, která se stará o vaše soukromí a bezpečnost. Proto neustále do svých operačních systémů přidává funkce, díky kterým se můžete cítit ještě více chránění, a díky kterým můžete mít ještě klidnější spaní. Jednou z těchto funkcí je také možnost přiřazení fotografií, ke kterým bude mít určitá aplikace přístup. V minulosti jste aplikaci mohli udělit přístup buď ke všem fotografiím, anebo k žádným – nově si mimo jiné můžete vybrat určité fotografie, se kterými aplikace může pracovat. Možnost pro výběr fotek se zobrazí při prvním spuštění aplikace, kdy dojde k zobrazení žádosti o přístup k fotografiím. Později je možné přístup k fotografiím spravovat v Nastavení -> Soukromí -> Fotky, kde si vyberte určitou aplikaci, zaškrtněte Vybrané fotky, a poté klepněte na Upravit výběr fotek. Fotografie pak vyberte a klepněte vpravo nahoře na Hotovo.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více