Zavřít reklamu

Pokud v současné době pokukujete po nějakém novém Macu či MacBooku, tak jistě víte, že v základních konfiguracích dostanete SSD o velikosti 256 či 512 GB. Takto velké úložiště dostačuje většině uživatelům, což je rozhodně ideální. Ne každý z nás ale samozřejmě vlastní nejnovější Mac či MacBook. Ještě před pár lety jste si mohli koupit jablečný počítač s úložištěm o velikosti 128 GB, několik let předtím pak pouze s 64 GB. A co si budeme nalhávat, takto velká (potažmo malá) úložiště nám tak tak dostačují v telefonech, natož pak v Macích. Jestliže patříte mezi vlastníky jednoho takového zařízení a nechcete ho vyměnit, tak pokračujte ve čtení.

Jak na Macu ve Fotkách aktivovat optimalizaci úložiště

Součástí našeho života jsou samozřejmě fotky a videa, které slouží jakožto vzpomínky. Jestliže k zálohování fotografií a videí využíváte iCloud, tak jistě na iPhonu, iPadu i Macu máte aktivní Fotky na iCloudu. Díky této funkci můžete ke svým fotografiím jednoduše přistupovat odkudkoliv – stačí mít k dispozici internetové připojení. Veškeré fotografie se však zároveň v plné velikosti ukládají na disk vašeho Macu, a pokud máte obrovskou sbírku, tak se jedná o desítky či stovky gigabajtů. Naštěstí ale existuje možnost, stejně jako v iOS či iPadOS, pomocí které lze aktivovat optimalizaci a ušetřit tak místo v úložišti. Stačí postupovat takto:

  • Prvně je nutné, abyste na Macu spustili nativní aplikaci Fotky.
    • Fotky spustíte ze složky Aplikace či pomocí Spotlightu.
  • Jakmile tak učiníte, tak v horní liště klepněte na záložku Fotky.
  • Tímto se zobrazí menu, ve kterém zvolte možnost Předvolby…
  • Otevře se nové okno, kde v horní části rozklikněte iCloud.
  • Zde už jen stačí, abyste klepnuli na možnost Optimalizovat úložiště Macu.

Pomocí výše uvedeného postupu tedy můžete na Macu v aplikaci Fotky aktivovat optimalizaci úložiště. Jakmile provedete aktivaci, tak v případě, kdy bude v úložišti docházet místo, tak se veškeré fotografie zmenší a budou zabírat méně místa. Rozhodně ale samozřejmě nepřijdete o fotografie a videa v plném rozlišení – ty budou i nadále k dispozici ke stažení na iCloudu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po aktivaci této funkce mohou veškeré fotky a videa zredukovat svou velikost na absolutní minimum. Z několika desítek gigabajtů se tak mohou fotky a videa svou velikostí dostat na pár gigabajtů.

.