Zavřít reklamu

Apple s iOS 17 představil mnoho novinek této nejnovější verze operačního systému pro iPhony. V náhledu ve svém Apple Online Store ale společnost ani zdaleka nejmenuje vše, co se mění nebo přibývá. Vylepšení totiž dostane i Fotoaparát, který se konečně naučí to, co umí i běžné fotografické aplikace. 

Je s podivem, že se dočkáme až v iOS 17. Je škoda, že s touto funkcí Apple nestihne letošní prázdninovou a dovolenkovou sezonu. Mnozí ti, kteří jedou k mořím nebo jen horským jezerům či tuzemským rybníkům by jí jistě vzali za vděk. Nemuseli by totiž poté zdlouhavě editovat každou fotografii, na které jim padá horizont, což je právě u vodních ploch jasná chyba.

Pro lepší kompozici a méně práce 

Beta verze systému iOS 17 přidává do nastavení aplikace Fotoaparát novou možnost Level, která se vás snaží informovat o naklonění scény ještě před stiskem spouště. Ano, je tu sice mřížka, ale ta je statická a někdy je orientace podle ní přece jen složitější, kdežto s iOS 17 uvidíte jasný ukazatel toho, jak a kam vám scéna „letí“. Při aktivaci funkce totiž vidíte na displeji linii, kdy, pokud chcete mít horizont rovný, ji musíte zarovnat.

ios-17-camera-level-no ios-17-camera-level-no
ios-17-camera-level ios-17-camera-level

Možnost se nachází v sekci Kompozice, kdy tedy doplňuje již zmíněnou mřížku a dále funkce Zrcadlit přední fotoaparát a Zobrazovat okolí snímků. Vyrovnání scény je v aplikaci Fotky poměrně jednoduché, jenže má ten neduh, že tím automaticky ořezáváte snímek, což jasně znamená, že se okrádáte o rozlišení. Tím, že scénu zachytíte už na první dobrou rovně, tak využijete plného potenciálu snímače a ostatně si ušetříte i práci v postprodukci. 

S ohledem na fotografie pak iOS 17 přinese ještě vlastní nálepky z živých fotek, vylepšené vizuální vyhledávání, které bude fungovat i ve videu, oddělený subjekt na fotce půjde přímo převést na nálepku a dále s ním pracovat nebo samozřejmě očekávané novinky exkluzivní jen pro iPhony 15. 

.