Zavřít reklamu

Apple má své důvody, proč před běžným uživatelem Macu skrývá určité soubory – je přece těžké rozbít něco, co není vidět, a Apple raději automaticky počítá s tím, že většina uživatelů je spíše méně zkušená, a zpřístupnit jim skryté soubory by nemuselo vždy mít dobré důsledky. Co ale dělat, když tyto soubory potřebujete zobrazit?

Souborům, které ve výchozím nastavení neuvidíte, obvykle předchází tečka, například soubor .htaccess, .bash_profile nebo adresář .svn. Složky jako /usr, /bin a /etc jsou také skryté. A složka Knihovna, která obsahuje soubory pro podporu aplikací a některá data, je také schovaná mimo dohled – respektive se na disku vašeho Macu nachází více složek knihoven, z nichž některé jsou skryté. To, jak na Macu vyhledávat Knihovny, si popíšeme v některém z našich příštích článků.

Nyní se tedy pojďme společně podívat na to, jak na Macu zobrazit skryté soubory (potažmo soubory a složky).

  • Na Macu spusťte Finder.
  • Přesuňte se do umístění, ve kterém chcete zobrazit skryté soubory či složky.
  • Stiskněte na klávesnici vašeho Macu kombinaci kláves Cmd + Shift + . (tečka).
  • Měl by se vám ihned zobrazit obsah, který je obvykle skrytý.
  • Jakmile už skrytý obsah nebudete chtít vidět, stačí opět stisknout zmíněnou klávesovou zkratku.

Tímto způsobem tedy můžete snadno a rychle zobrazit (a případně opět skrýt) skryté soubory a složky v nativním Finderu na vašem Macu. Při práci se skrytými soubory a složkami buďte nicméně maximálně opatrní – nesprávnou manipulací s tímto obsahem byste mohli negativně ovlivnit fungování vašeho Macu.

.