Zavřít reklamu

I přesto, že macOS a Windows jsou dva naprosto odlišné operační systémy, tak existuje vcelku jednoduchá možnost, jak si můžete z Macu do PC sdílet v rámci sítě soubory. To se může hodit například tehdy, kdy potřebujete nutně z nějakého důvodu pracovat na počítači s Windows, avšak výsledná data či soubory byste rádi zpracovávali na MacBooku. Ať už máte ke sdílení dat důvod jakýkoliv, tak si myslím, že se hodí mít tuto možnost nastavenou. Sdílení v síti je totiž o mnoho jednodušší, než abyste museli zbytečně hledat flashdisk a na něj přesouvat soubory, popřípadě abyste je nahrávali někam na Cloud. V článku si proto krok po kroku ukážeme, jak na to.

Nastavení na Macu

Nejdříve je důležité, abyste si nastavili nějaké náležitosti a předvolby na Macu. V levém horním rohu klikněte na logo Apple a z rozevíracího menu, které se zobrazí, rozklikněte možnost Předvolby systému… Zde poté otevřete sekci Sdílení. V levé části okna rozklikněte možnost Sdílení souborů a zároveň tuto možnost pomocí fajfky zaškrtněte. Po zapnutí sdílení souborů stiskněte tlačítko Volby…, kde zaškrtněte možnost Sdílet soubory a složky přes SMB. Poté v dolní části okna zaškrtněte uživatelský profil, pomocí kterého chcete sdílení souborů provést. Poté klikněte na Hotovo. Nyní je důležité si zvolit složku, kterou chcete sdílet – v mém případě jsem si vybral složku Dokumenty, avšak můžete si vytvořit speciální složku určenou jen ke sdílení. Pouze se ujistěte, že vytvořená složka neobsahuje diakritiku (háčky a čárky) – mohlo by to totiž způsobit „paseku“. Složku si můžete přidat stisknutím tlačítka „+„. Po přidání složky si ještě můžete navolit práva uživatelů pro čtení a zápis.

Nakonfigurování složky ve Windows

Poté, co si v macOS nastavíte sdílenou složku a povolíte sdílení souborů pomocí protokolu SMB, tak se můžete přesunout do operačního systému Windows k přidání složky. Otevřete Tento počítač a v horní části okna klikněte na tlačítko Připojit síťovou jednotku. Poté si zvolte písmeno, které chcete složce přiřadit (záleží na vás) a do políčka Složka napište cestu ke sdílené složce na Macu. Jedná se o cestu ve formátu \\server\složka, v mém případě:

\\pavel-mbp\Dokumenty

Název vašeho počítače (v mém případě pavel-mbp) můžete zjistit na Macu v předvolbách v sekci Sdílení, viz galerie níže. Jako sdílenou složku zvolte název složky, kterou jste si nasdíleli v minulém kroku na Macu (v mém případě Dokumenty). Poté klikněte na tlačítko Dokončit. Jako poslední krok přichází přihlášení k vašemu profilu na macOS. Zadejte vaše uživatelské jméno (můžete zjistit například po otevření Terminálu, viz galerie níže), a poté heslo, pod kterým se do macOS přihlašujete. Poté klikněte na tlačítko OK a voilà, sdílená složka je rázem připojena k operačnímu systému Windows.

Se sdílenou složkou nyní můžete ve Windows pracovat naprosto stejně, jako s ostatními složkami. Akorát s tím rozdílem, že pokud do ní cokoliv vložíte, tak se onen soubor či složka zobrazí i v macOS ve složce, kterou jste si pro sdílení přiřadili. Rychlost přesunu souborů mezi oběma zařízeními poté záleží na rychlosti vaší sítě.

sdílení windows mac
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více