Zavřít reklamu

Pokud jste se někdy snažili připojit flashdisk naformátovaný v operačním systému Windows do vašeho Macu či MacBooku, tak jistě víte, že to není žádný med. Soubory si sice můžete prohlížet, avšak v případě, že byste na flashdisk anebo externí disk chtěli něco zapsat, tak máte smůlu. To samé platí samozřejmě i naopak. Pokud byste se snažili připojit flashdisk naformátovaný v macOS na Windows, tak se vám ukáže oznámení, ve kterém stojí, že musíte disk před použitím naformátovat. Existuje nějaký způsob, jak můžete tedy používat externí médium na obou operačních systémech současně?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nejprve trocha teorie

Celá tato problematika se týká rozdílných souborových systémů, které oba operační systémy používají. V případě Windows se momentálně jedná o souborový systém NTFS (u starších zařízení FAT32), u macOS je to nyní APFS (u starších zařízení souborový systém HFS+ označený jako macOS žurnálový, apod.). Jak tedy vidíte, ani jeden z uvedených souborových systémů se navzájem neshoduje, a proto může být situace značně problematická.

Existují však další souborové systémy, které sice nejsou výchozími pro ani jeden z operačních systémů, ale to rozhodně neznamená, že byste je nemohli používat. Abychom mohli používat externí disk či flashku na obou systémech, tak nás budou zajímat souborové systémy FAT a exFAT. Oba totiž dokáží pracovat bez problému jak na Windowsu, tak v macOS.

Souborový systém FAT je oproti exFAT starší a má jednu obrovskou nevýhodu. Nedokáže pracovat se soubory, které mají více než 4 GB. Kdysi se samozřejmě nepočítalo s tím, že by někdy mohly být soubory tak velké – proto FAT dostačoval. Jelikož jde doba ale kupředu, tak postupem času souborový systém FAT vyhovovat přestal. Doteď se s ním však můžeme setkat například u starších flashdisků, které mají 4 GB a méně. Souborový systém exFAT oproti FAT netrpí žádným omezením, ale i přesto musíte splňovat určité podmínky, abyste jej mohli využít. V případě operačního systému Windows musíte mít alespoň verzi Windows Vista SP1 anebo novější, v případě macOS zase 10.7 Lion a novější. Tuto podmínku však splňuje většina uživatelů, a proto se můžeme do praxe.

Jak naformátovat externí médium na souborový systém exFAT

Ještě před tím, než se vrhneme na samotný proces, je potřeba vzít v potaz, že při každém formátování dojde ke ztrátě všech dat, která jsou uložena na formátovaném médiu. Ještě před tím, než se do formátování pustíte, si tedy zkontrolujte, že máte všechna data zálohována.

Nejprve je nutné, abyste disk, který chcete naformátovat, připojili k macOS zařízení. Po připojení a rozpoznání disku otevřeme aplikaci Disková utilita. Po otevření aplikace se zobrazí okno, ve kterém si v levém menu najděte pod nadpisem Externí disk, který jste k Macu připojili. Zobrazí se o něm přehled a veškeré informace včetně souborového systému, který disk momentálně používá. Nyní klikneme v horní části okna na tlačítko Smazat. V novém okně, které se zobrazí, si zvolte název disku (lze kdykoliv změnit) a jako formát navolte souborový systém exFAT. Poté už jen stačí kliknout na tlačítko Smazat a vyčkat, dokud se formátování nedokončí. Poté už můžete naformátovaný disk používat na obou operačních systémech zároveň.

Pozor na APFS

V případě, že je váš flashdisk momentálně naformátovaný na souborový systém APFS, tak je postup lehce složitější. V Diskové utilitě se vám totiž nezobrazí možnost pro naformátování na exFAT. Prvně je tedy nutné, abyste disk naformátovali v operačním systému Windows. Zde stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu flashdisku, a poté z menu zvolit kolonku Formátovat… V novém okně už jen navolte jako systém souborů exFAT a tlačítkem Spustit zahajte formátování. Nyní ale flashdisk pořád nebude funkční. V takovém stavu, ve kterém je nyní, jej musíte ještě připojit na váš Mac a pomocí návodu výše jej ještě jednou přeformátovat na exFAT.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Doufám, že jste pomocí tohoto návodu zjistili, jak lze jednoduše využívat externí disky a flashdisky jak ve Windows, tak v macOS zároveň. Osobně mám takovou zkušenost, že poslední formátování musí vždy probíhat v macOS. Pokud se totiž pokusíte o formát na exFAT ve Windows, tak je dost pravděpodobné, že vám flashdisk nebude v macOS fungovat. V tomto případě tedy stačí disk ještě jednou přeformátovat. Zároveň berte v potaz, že formát exFAT nepodporují například televize. Pokud si tedy nahrajete film nebo seriál na flashdisk se souborovým systémem exFAT, tak budete mít nejspíše smůlu.

Diskuze k článku

  Mám asi 3 roky starý prohnutý LED Samsung 49″ a normálně mi fungují ve formátu ExFAT jak Flash disky, tak i třeba 2TB USB externí disk… Ale pravda, jsou značky kde to nejde.

  „Pokud jste se někdy snažili připojit flashdisk naformátovaný v operačním
  systému Windows do vašeho Macu či MacBooku… …Soubory si sice můžete prohlížet, avšak v případě, že byste
  na flashdisk anebo externí disk chtěli něco zapsat, tak máte smůlu
  .“
  Co je tohle zase za blbost???!!!!! Jakýho „umělce“ zase tohle napadlo…

  Koupil jsem flash disk samsung 64gb a když to na naformátuju na exFAT tak tam dám jakkýkoliv film, ale LG TV mi píše, že to musí být formátované windowsem. Když to v macu zformátuju na něco jinčího, tak mi to zase neveme film v mkv, protože je to velké. Nevíte, jestli to jde vůbec řešit?

celý text

Čtěte více