Zavřít reklamu

Hlasová asistentka Siri je již několik let nedílnou součástí jablečných operačních systémů. S její pomocí můžeme naše produkty od Applu ovládat pouhým hlasem, aniž bychom zařízení museli vůbec brát do ruky. V okamžiku tak můžeme poslat textové zprávy/iMessage, vytvářet připomínky, nastavovat budíky a časovače, zeptat se na polohu zaparkovaného auta, předpověď počasí, komukoliv ihned zavolat, ovládat muziku a podobně.

Ačkoliv je tedy Siri již pěknou řádku let součástí Apple produktů, tak pravdou je, že za jejím zrodem Apple vůbec nestál. Apple pod vedením Steva Jobse Siri odkoupil v roce 2010 a rok poté ji integroval do systému iOS. Od té doby se podílí na jejím vývoji a směřování. Pojďme si proto posvítit na samotný zrod Siri a jak se následně dostala do rukou Applu.

Zrod hlasové asistentky Siri

Hlasový asistent je obecně poměrně obrovským projektem, který využívá řadu moderních technologií v čele se strojovým učením a neuronovými sítěmi. Přesně proto se na něm podílelo hned několik různých subjektů. Siri tak vznikla jako samostatný projekt pod SRI International, přičemž velkou oporou byly poznatky z výzkumu projektu CALO. Ten se zaměřoval na fungování umělé inteligence (AI) a snažil se integrovat řadu AI technologií do takzvaných kognitivních asistentů. Doslova obří projekt CALO vznikl pod záštitou agentury pro pokročilé výzkumné projekty, která spadá pod Ministerstvo obrany Spojených států amerických.

Tímto způsobem vzniklo takzvané jádro hlasové asistentky Siri. Následně bylo ještě nutné přidat technologii pro rozpoznávání hlasu, což pro změnu zajistila firma Nuance Communications, která se na technologie spojené s řečí a hlasem přímo specializuje. Poměrně vtipné je, že sama firma o poskytnutí enginu pro rozpoznávání hlasu pomalu ani nevěděla, stejně tak ani Apple, když Siri odkoupil. Vůbec poprvé to přiznal výkonný ředitel Nuance, Paul Ricci, během technologické konference v roce 2011.

Akvizice Applem

Jak už jsme zmínili výše, Apple pod vedením Steva Jobse hlasovou asistentku Siri odkoupil v roce 2010. Na podobnou vychytávku ale musel mít spadeno řadu let. V roce 1987 totiž cupertinská společnost ukázala světu zajímavé video, které zobrazovalo koncept funkce Knowledge Navigator. Konkrétně se jednalo o digitálního osobního asistenta a celkově bych jej mohli lehce přirovnat k Siri. Mimochodem v té době zmiňovaný Jobs v Applu ani nepracoval. V roce 1985 totiž společnost kvůli interním sporům opustil a vytvořil vlastní firmu NeXT computer. Na druhou stranu je možné, že na této myšlence Jobs pracoval ještě před svým odchodem, ale dotáhnout do konce ji mohl až o více než 20 let později.

Siri FB

Dnešní Siri

Siri si od své první verze prošla obrovskou evolucí. Tato jablečná hlasová asistentka dnes dokáže mnohem více a víceméně zajišťuje zmiňované hlasové ovládání našich Apple zařízení. Stejně tak samozřejmě nemá problém se správou chytré domácnosti a celkovým zjednodušením našich každodenních životů. Bohužel navzdory tomu čelí nemalé kritice a to i z řad samotných uživatelů.

Pravdou totiž je, že Siri za svou konkurencí lehce zaostává. Aby toho nebylo málo, tak samozřejmě schází i česká lokalizace, respektive tedy česká Siri, kvůli čemuž se musíme spoléhat například na angličtinu. Ačkoliv v jádru není angličtina pro hlasové ovládání zařízení tak velký problém, tak je nutné si uvědomit, že například takové textové zprávy či připomínky proto musíme vytvářet striktně v daném jazyce, což může přinášet nepříjemné komplikace.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.