Zavřít reklamu

Apple dle nejnovějších informací plánuje představit zbrusu nový HomePod. S tím nyní přišel Mark Gurman z Bloombergu, který je v komunitě jablíčkářů považován za jeden z nejrespektovanějších zdrojů vůbec. Nový HomePod by měl dle všeho navazovat na prvotní model z roku 2017 a inspirovat se od něj i větším designem. První generace se ale s moc velkým úspěchem nesetkala – HomePod byl dle většina předražený a ve finále toho ani moc neuměl, kvůli čemuž byl naprosto zastíněn svou konkurencí.

Je proto otázkou, s jakými novinkami se Apple chystá přijít tentokrát, a zdali se mu podaří zlomit neúspěch zmiňované první generace. V roce 2020 se cupertinský gigant ještě pochlubil takzvaným HomePodem mini. Ten kombinoval kompaktní a elegantní design, prvotřídní zvuk a nízkou cenu, díky čemuž se z něj prakticky okamžitě stal prodejní hit. Má proto větší model ještě vůbec šanci? S jakými novinkami by Apple mohl přijít a jak se může inspirovat od konkurence? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Co přinese nový HomePod

Jak už jsme zmínili výše, z hlediska designu HomePod naváže na vůbec první generaci z roku 2017. U toho to ale ještě nekončí. Gurman totiž zároveň zmínil, že velice podobně na tom bude i výsledná kvalita zvuku. Nový model se má spíše posunout z hlediska technologií a vše postavit na výkonnějším a novějším čipu, přičemž v této souvislosti je nejčastěji zmiňován Apple S8. Ten mimochodem (s vysokou pravděpodobností) najdeme i v případě očekávaných Apple Watch Series 8.

Přejděme ale k tomu zásadnímu. Ačkoliv z hlediska designu by se měl nový HomePod podobat tomu prvotnímu, tak i přesto se spekuluje o nasazení displeje. Tímto krokem by se hlasový asistent od Applu podstatně přiblížil konkurenčním modelům vyšší třídy. S touto spekulací zároveň souvisí i nasazení výkonnějšího čipsetu Apple S8, který by teoreticky měl nabídnout více výkonu pro dotykové ovládání a řadu dalších operací. Nasazení displeje je poměrně zásadním milníkem rozšiřujícím schopnosti hlasových asistentů, které se tak proměňují v komplexní domácí centrum. Bohužel něco takového v jablečné nabídce prozatím chybí a je otázkou, zdali se vlastně dočkáme.

Google Nest Hub Max
Konkurence od Googlu aneb Nest Hub Max

Vylepšení Siri

Apple je dlouhodobě kritizován za svou hlasovou asistentku Siri, která ztrácí na svou konkurenci v podobě Amazon Alexa a Google Assistant. Schopnosti Siri jsou však záležitostí softwaru a vše lze teoreticky vyřešit pouhou aktualizací. Z tohoto důvodu bychom neměli počítat s tím, že nová generace HomePodu přinese zásadní zlom ve schopnostech zmiňované hlasové asistentky. V tomto ohledu si budeme muset počkat do chvíle, než se Apple na dané téma přímo zaměří a své uživatele překvapí zásadními změnami.

Zároveň mají nejen HomePody, ale také Siri poměrně zásadní nedostatek – nerozumí si totiž s češtinou. Zdejší jablíčkáři se proto musí spoléhat především na angličtinu. Kvůli tomu se zde ani současný HomePod mini neprodává, a je tedy nutné se spoléhat na jednotlivé přeprodejce. Ačkoliv se o příchodu české Siri mluvilo hned několikrát, tak prozatím to vypadá tak, že si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat. Příchod české lokalizace je prozatím v nedohlednu.

Dostupnost a cena

V závěru je ještě otázkou, kdy nový HomePod vlastně vyjde a kolik bude stát. O tom se prozatím bohužel nic moc neví. Dostupné zdroje akorát zmiňují, že by měla nová generace jablečného reproduktoru přijít v příštím roce 2023. Mnoho otazníků také visí nad cenou. Jak už jsme zmínili výše, první HomePod (2017) doplatil na vysokou cenu, kvůli čemuž byl doslova převálcován modely od konkurence, přičemž zvrat přinesl až podstatně levnější HomePod mini (ten je dostupný již od 2190 Kč). Apple proto bude muset být z hlediska ceny celkem opatrný a najít v ní rozumnou rovnováhu.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.