Zavřít reklamu

Už první iPhone předznamenal příchod převratných mobilních zařízení, která nám nyní mohou nabídnout více, než kdy předtím. Proměna telefonu na kus skla s dotykovým ovládáním však také znamenala příchod zcela nového problému: možnost rozbití telefonu. Předtím, když vám spadl mobil na zem, většinou se nic vážného nestalo a pokud ano, za pár korun jste mohli sehnat náhradní díly a zařízení si sami opravit. Ale nyní, když vám spadne telefon na zem, je zde vysoká šance, že rozbijete jeho displej a nevyhnete se opravě v hodnotě několika stovek či tisíců korun. Z doby ošetřovací jsme se tak dostali do doby prevence.

Pro ochranu obrazovky telefonu se nejčastěji využívají ochranná skla a fólie a i zde pak člověk narazí na několik podkategorii.

Ochranná (tvrzená) skla

Ochranné nebo tvrzené sklo je ve své podstatě sklo, jehož hlavním cílem je obětovat se pro záchranu vašeho displeje. Dnes už také mnoho skel vychází ze stejných výrobních postupů jako Gorilla Glass, které najdeme na drtivé většině smartphonů. Od takového ochranného skla se očekává vyšší odolnost, ale nabízí i jiné benefity.

Jednak je to tvrdost, úroveň 9H je zde naprostým standardem. Do nižších úrovní (7H, 6H) bych upřímně vůbec nešel i přesto, že mohou působit atraktivněji. Jsou tenčí, ale tím pádem i flexibilnější a vlastnostmi se přibližují spíše ochranné fólii než opravdové ochraně před rozbitím. Kdyby vám chtěl někdo namluvit, že se jedná o to nejlepší z obou světů, vězte, že tomu tak rozhodně není.

Další věc, která je u výběru skla důležitá, je, zda se přilepuje na celý displej nebo pouze na rámeček. Skla, která se přilepují na celý displej, jsou většinou zcela průhledná, v některých případech ovšem můžete mít k dispozici i sklo imitující předek zařízení (v různých barvách). Takové sklo je ale většinou zároveň 2,5D. Co to znamená? Že nejde o „ploché“ sklo, ale že sklo mělo zakřivené okraje tak, jak to znáte z iPhonů 6 a novějších. Výhodou 2,5D skel je také vyšší kompatibilita s ochrannými kryty, zejména těmi robustními.

Pokud jde o styl lepení, jak jsem již zmínil, některé skla se lepí pouze u rámů. Je to obvyklé u levnějších skel, ale také jsem se s tím hodně potýkal u telefonů Samsung Galaxy S7 edge a jiných se zakřivenými displeji. Problémem těchto skel je špatná přilnavost, takže sklo při používání „puká“ a vidíte vzduchové bubliny mezi obrazovkou a sklem a vesměs to působí opravdu strašně. Výhodou iPhonu je naštěstí to, že si udržuje plochý displej, takže drtivá většina skel pro něj se lepí po celém sklu.

Mimochodem, u skel s doživotní zárukou také platí, že sklo má záruku jen tak dlouho, jak se vyrábí, tudíž po ukončení výroby padá i tato záruka. Pokud to podmínky umožňují, máte v takovém případě i nárok na vrácení peněz. Závisí to ale od podmínek výrobce a obchodu, ve kterém jste sklo koupili.

Jak nalepit ochranné sklo

  • V první řade je důležité, abyste kolem sebe neměli prach. Doporučuje se také vykonávat celý proces v koupelně, kde na chvíli pustíte sprchu, čímž v ní zvlhčíte vzduch a zabráníte prachu, aby se dostal pod displej.
  • Položte telefon na rovný povrch, rozbalte krabici od ochranného skla a vyberte z ní vlhčený hadřík. S ním důkladně umyjte displej telefonu.
  • Vezměte suchý hadřík a utřete telefon. Doporučuji postupně z jedné strany na druhou a to i několikrát po sobě. Je opravdu důležité, aby na telefonu nezůstalo žádné zrnko prachu.
  • Kdybyste na telefonu přeci jen měli drobná zrnka, použijte lepící papírky, které jsou také součástí balení. V takovém případě dbejte na to, abyste nedošlo ke kontaktu displeje s vaší kůží, čímž byste jej znovu ušpinili.
  • Teď vezměte ochranné sklo, z lepící strany odlepte folii a sklo opatrně položte na displej. Pokud jste začátečník, máte opravdu jen jeden pokus – pokud nalepíte sklo špatně, při pokusu o odlepení se může stát, že jej v některé části poškodíte a už vám nepůjde nalepit tak, jak by mělo.
  • Sklo by se mělo okamžitě začat lepit na displej, i zde se ale mohou začít tvořit vzduchové bubliny. Existují různé způsoby, jak je odstranit. První možnost je vytlačit je prstem přes nejbližší okraj. Toto zabírá v drtivé většine případů. Druhou možností je pak sklo maličko a opatrně nazdvihnout nehtem. To bych už ale doporučil zkušenějším. Třetí možností je nakonec bublinu, která se na displeji tvoří bezdůvodně, opravdu silně zmáčknout a držet i několik vteřin. Může totiž jít o oblast se slabším lepidlem a její nalepení vyžaduje použití větší síly.
tvrzeny sklo 1

Ochranná folie

Nenechte se zmást, ochranná fólie je opravdu jen „nálepka“, která ochrání váš displej před poškrábáním, nikoliv před rozbitím. Setkal jsem se s případy, kdy někdo kombinoval fólii a sklo, ale takové řešení moc smyslu nedává, protože ochranné sklo fólií nijak před rozbitím neuchráníte.

Fólie ale někdy své opodstatnění. Třeba v případě, kdy máte na telefonu odolný kryt, který jej chrání z obou stran. Mnoho takových krytů není kompatibilních s ochranným sklem, tudíž vám fólie chrání displej alespoň před poškrábáním. Má opravdu mikroskopickou tloušťku, takže se bez problémů pod takový kryt vejde.

Nalepit fólii je ovšem mnohem náročnější a zdlouhavější proces, než nalepení skla. Fólie vám sice ochrání displej před poškrábáním, ale díky své ohebnosti se vám už při lepení může nedopatřením stát, že se fólie zalepí o sebe sama, čímž ji prakticky ihned znehodnotíte.

Postup lepení je v principu velmi podobný jako při ochranném sklu, ale! součástí balení je také kartička, se kterou zpod nalepené fólie odstraníte bubliny. Je zde totiž mnohem vyšší šance na jejich výskyt a také existuje vyšší šance na její poškození, při použití nepřiměřené síly ji můžete v oblastech, kde se bubliny vyskytují, natrhnout nebo pokrčit. Riziko platí jak při prstu, tak kartě, tam je ale poněkud menší.

Na rozdíl od lepení skla, kde nejdelší část představuje čištění displeje, u fólii je to právě ono odstraňování bublin, u kterého strávíte několik minut, aby se dostavil opravdu kvalitní výsledek, se kterým budete spokojeni. Což mi připomíná, že ochrannou fólii mám už několik let nalepenou na svém iPadu mini 1. generace a jsem s ní spokojen natolik, že jsem téměř zapomněl, že ji tam mám. Tolik k precizní práci.

watch-folie
Folie jsou dostupné také pro Apple Watch.
.