Zavřít reklamu

Dnes je zcela normální mít na telefonu tvrzené sklo, případně alespoň ochrannou fólii, čímž si uživatelé zajišťují lepší odolnost displeje. Jejich používání je navíc zcela opodstatněné, jelikož tyto doplňky dokázaly zachránit již nespočet zařízení před nevratným poškozením a sehrávají tak poměrně důležitou úlohu ve výbavě uživatelů. Vzhledem k tomu, že jde dnes již o jakousi povinnost mít ochranné sklo, tak se není čemu divit, že se tento trend rozšířil i takzvaně dům dál – na chytré hodinky a laptopy.

Jenže zatímco na iPhonech a Apple Watch tyto ochranné pomůcky mohou dávat smysl, u MacBooků už jejich použití tak šťastné být nemusí. V tomto ohledu je totiž nutné dávat pozor na produkt, který si kupujete a pro jaký model jej vlastně pořizujete. Případně si totiž můžete poškodit displej vašeho zařízení, což asi nikdo vidět nechce.

Není fólie jako fólie

Hlavní problém nespočívá tak úplně v použití ochranné fólie na MacBoocích, nýbrž spíše v jejím sundání. V takovém případě totiž může dojít k poškození takzvané antireflexní vrstvy, což pak vytváří nevzhledné mapy a displej působí zkrátka poškozeně. Každopádně je důležité upozornit na jednu skutečnost. V tomto případě nepřipadá veškerá vina čistě ochranným fóliím, ale jistou formou se na ni podílí i přímo Apple. Řada MacBooků z let 2015 až 2017 jsou totiž dobře známé pro problémy právě s touto vrstvou a fólie je mohou výrazně urychlit. Naštěstí kvůli těmto incidentům se Apple poučil a podle všeho novější modely už tyto problémy nesdílejí, každopádně i přesto je nutné být při výběru fólie obezřetným.

Každopádně určitě neplatí, že každá jedna ochranná fólie pro MacBook jej musí nutně poškodit. Na trhu se totiž nachází řada modelů, které se dokážou přichytit například magneticky a není tedy potřeba je vůbec lepit. Právě u těch lepících je potřeba být obezřetný a myslet na to, že jejich sundání může v nejhorším případě způsobit poškození. Jak můžete na níže přiloženém snímku vidět, přesně takto skončil displej MacBooku Pro 13″ (2015) po sundání takovéto fólie, kdy je očividně poškozená zmiňovaná antireflexní vrstva. Když se navíc uživatel pokusí tento problém „vyčistit“, akorát tak onu vrstvu kompletně sloupne.

Poškozená antireflexní vrstva MacBooku Pro 2015
Poškozená antireflexní vrstva MacBooku Pro 13" (2015) Zdroj: reddit.com

Jsou ochranné fólie nebezpečné?

V závěru si ještě pojďme osvětlit pravděpodobně nejzásadnější věc. Jsou tedy ochranné fólie pro MacBooky nebezpečné? V zásadě ani ne. K tomu nejhoršímu může dojít v hned několika případech, a to u Maců, které mají od výroby problémy s antireflexní vrstvou, případně při nešetrném sundávání. Na aktuálních modelech by něco takového už hrozit nemělo, avšak i přesto je nutné si dávat pozor a být maximálně opatrným.

Stejně tak je vlastně otázkou, proč je dobré ochrannou fólii vlastně používat. Řada jablíčkářů pro ni na laptopech totiž nevidí sebemenší využití. Jejím primárním cílem je ochrana displeje před poškrábáním, jenže o to se přeci stará samotné tělo zařízení, konkrétně tedy po uzavření víka. Některé fólie však mohou nabídnou i něco navíc a právě tady to začíná dávat smysl. Na trhu jsou celkem oblíbené modely se zaměřením na soukromí. Po jejich nalepení je displej čitelný jen pro samotného uživatele, zatímco z boku na něm neuvidíte vůbec nic.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více