Zavřít reklamu

Nejnovější vlajkové lodě Applu – iPhone 11 a iPhone 11 Pro – přišly o technologii 3D Touch. Funkce spočívala v tom, že byl displej schopný reagovat na sílu stisku, čímž dokázal vyvolat speciální nabídku či akci. Vůbec prvním iPhonem, který se 3D Touch nedočkal, byl loňský iPhone XR – zde nám Apple nabídl alternativu v podově Haptic Touch. Ten tedy nefunguje na bázi síly stisku, ale na jeho délce. Bohužel, Apple tuto novou funkci společně s iOS 13 integroval i do starších zařízení, které stále disponují 3D Touch. Ve výsledku tedy můžete využít jak 3D Touch, tak Haptic Touch.

Možná si teď říkáte, že je výhra mít možnost využít obě dvě tyto funkce. Opak je však pravdou. Obě funkce se totiž občas navzájem „bijí“ a tehdy, kdy chcete využít 3D Touch, tak dojde k aktivaci Haptic Touch a naopak. 3D Touch je navíc v rámci iOS 13 o dost pomalejší, než v iOS 12, a jeho využití tak víceméně ztrácí smysl. Pojďme se tedy společně v rámci tohoto návodu podívat, jakým způsobem můžete 3D Touch na podporovaných zařízeních (tzn. iPhone 6s až XS vyjma SE a XR) deaktivovat.

Jak v iOS 13 deaktivovat 3D Touch na starších zařízeních

Na vašem iPhonu, kde máte aktivní 3D Touch, přejděte do nativní aplikace Nastavení. Jakmile se zde přesunete, tak sjeďte o něco níže, dokud nenarazíte na kategorii s názvem Zpřístupnění, na kterou klepněte. Poté opět sjeďte o něco níže a zvolte možnost Dotyk. Zde už se stačí přesunout do záložky s názvem 3D Touch a haptický dotyk, kde můžete pomocí přepínače 3D Touch jednoduše deaktivovat.

Otázka však zní, zdali tohle nemělo být úplně naopak. Vzhledem k tomu, že výchozí funkcí starších iPhonů byl 3D Touch a Haptic Touch je pouze jakýsi doplněk, tak by rozhodně dávalo větší smysl, kdyby jste mohli v rámci starších zařízení deaktivovat právě Haptic Touch, a nikoliv 3D Touch. Podle různých diskuzních fór to vypadá, že rozhodně nejsem jediný, kdo má takový názor. Prozatím nám tedy nezbývá nic jiného, než si na obě funkce zvyknout, anebo začít naplno využívat pomalejší Haptic Touch. Jaký máte na implementaci Haptic Touch do starších zařízení názor vy? Uvítali byste, kdyby zde Haptic Touch nebyl vůbec přidán, anebo jste s ním spokojeni? Dejte nám to vědět do komentářů.

iphone-6s-3d-touch
.