Zavřít reklamu

Je to několik týdnů nazpátek, co jsme na našem magazínu uveřejnili první díl nového seriálu Začínáme s 3D tiskem. V tomto pilotním díle jsme se společně podívali na výběr 3D tiskáren značky PRUSA, jelikož právě s touto značkou spolupracujeme a budeme ji v našem seriálu využívat. Pro značku PRUSA jsme se rozhodli hned z několika důvodů – viz již zmíněný pilotní článek, ve kterém vše uvádíme na pravou míru.

PRUSA aktuálně pro obyčejné uživatele nabízí dvě hlavní 3D tiskárny, které je možné zakoupit rozložené jakožto skládačky, popřípadě si můžete připlatit a tiskárna vám přijde již složená. Za mě osobně doporučuji, abyste si alespoň v případě první tiskárny objednali právě skládačku, jelikož je důležité, abyste alespoň trošku pochopili, jak tiskárna vlastně funguje. Pokud byste si první tiskárnu pořídili již složenou, tak budete mít s velkou pravděpodobností problémy s následnou správou tiskárny. Jestliže jednou 3D tiskárnu vlastníte, tak si rozhodně nemyslete, že ji stačí jedenkrát složit, a poté už nemusíte nic řešit. Je to přesně naopak – než tiskárnu kompletně seřídíte, tak je velmi pravděpodobné, že ji budete muset částečně rozebrat. Tak stejně je nutné umět tiskárnu částečně rozebrat v případě, že nastane nějaký problém, popřípadě pro klasickou údržbu.

prusa mini skládání

Tipy pro složení tiskárny

Tento druhý díl seriálu Začínáme s 3D tiskem se bude zabývat především tím, jak 3D tiskárnu složit, potažmo různými tipy pro skládání – vypisovat tady kompletní postup by bylo zbytečné. To znamená, že pokud nemáte v plánu případné zakoupení skládačky a i přes upozornění si chcete pořídit složenou tiskárnu, tak tento díl můžete víceméně přeskočit, jelikož se vás nebude týkat. Jestliže jste tedy se rozhodli pro zakoupení nějaké 3D tiskárny a sáhnete po skládačce, tak vám kurýr doveze relativně velkou krabici, která je navíc celkem těžká – rozhodně se na to připravte. Zatímco u ostatních balíků, které nám přijdou, se ve většině případech vrhneme do okamžitého rozbalení, tak u 3D tiskárny PRUSA se nad vybalením zamyslete.

Dost možná se ptáte, proč byste měli s rozbalením čekat –  důvod je velmi jednoduchý. Uvnitř velké „hlavní“ krabice se nachází několik menších krabic, společně s dalšími součástmi v podobě manuálů a dokumentů. Pokud si všechny tyto malé krabice vytáhnete ven, společně s ostatními součástmi balení, tak je pravděpodobné, že vznikne chaos. Pokud si však chcete veškeré krabice prohlédnout a vybalit, tak tak samozřejmě učinit můžete, každopádně si pak vše uložte na jednu hromádku a neroztahujte vše po celém pokoji.

prusa mini skládání

Ať už se rozhodnete tak či onak, v obou případech si prvně do ruky vezměte manuál, ve kterém si přečtěte prvních pár úvodních stránek ke skládání. Za sebe mohu zmínit, že skládání 3D tiskárny lze považovat za relativně náročné, především tedy pro jedince, který 3D tiskárnu bude skládat poprvé. Osobně jsem si na skládání tiskárny vyhradil asi tři odpoledne. Prvně si tedy skládání pěkně rozplánujte na takové dny, kdy máte čas, ideálně hned po sobě. Pokud totiž půlku tiskárny složíte v jeden den a druhou pak někdy za dva týdny, tak si nejspíše nebudete pamatovat, kde jste skončili. Navíc k tomu riskujete případné poztrácení materiálu. Jestliže jste si skládání naplánovali, tak si rozbalte první krabici a nástroje, které budete potřebovat. Takto postupně při skládání rozbalujte podle potřeby jednu krabici za druhou a zbytečně tedy nerozbalujte všechny najednou.

Fotky balení Prusa MINI+:

Co si budeme nalhávat – pokud si pořídíme nějakou elektroniku či podobnou věc, tak k ní prakticky ve všech případech dostaneme také návod, který ale ani neotevřeme, popřípadě jej rovnou vyhodíme. To se ale v případě 3D tiskáren PRUSA nekoná. Jak už jsem zmínil, tak skladba 3D tiskárny rozhodně nepatří mezi jednoduché záležitosti. To znamená, že se bez manuálu rozhodně neobejdete, a to ani v případě, že tiskárnu budete stavět již po několikáté. Jen opravdu ostřílení profesionálové zvládnou 3D tiskárnu postavit komplet z hlavy. Rozhodně se tedy manuál nestyďte využít, ba naopak jej využijte na sto procent, jelikož si ušetříte nervy a hlavně drahocenný čas. Kromě toho, že můžete pro skládání využít klasický papírový manuál, tak se můžete také přesunout na speciální pomocné stránky, kde se návody nachází v digitální a interaktivní podobě, společně s komentáři uživatelů, které vám mohou pomoci s vyřešením nějakého problému či nejasnosti. Osobně jsem se při skládání držel právě postupu, který je uvedený na zmíněných webových stránkách.

Několik fotek ze skládání Prusa MINI+:

Vychytávky

Při skládání tiskárny se vám mohou hodit nějaké vychytávky, díky kterým se skládání stane o mnoho příjemnější a hlavně rychlejší. Nejdůležitější je tzv. technika vtahování matic pomocí šroubu. Při sestavování 3D tiskárny velice často využíváte matice, které se vkládají do přesných otvorů. I přesto, že jsou veškeré vytištěné díly pro sestavení tiskárny přesné, tak se může stát, že v některých případech se matice do otvoru nevleze. Některé z vás by v tomto případě mohlo napadnout matici „zabouchat“ dovnitř, každopádně se ale nejedná o ideální způsob, jelikož riskujete možné prasknutí či poničení dílu. Namísto toho lze využít právě zmíněnou techniku pro jednodušší vložení matice, která se do otvoru nemůže vejít. V balení pak najdete na posilnění také balíček s bonbóny, které je nutné konzumovat přesně podle přiložených instrukcí :).

U klasické matice v takovém případě položte matici na své místo. Z druhé strany otvoru poté provlečte maticí šroub a začněte jej šroubovat. Tímto se matice začne utahovat a dostanete ji na své místo. Pouze se při dotahování ujistěte, že je matice správně orientovaná, tedy že může do připravené díry zapadnout. Po vtažení matice šroub jednoduše vyšroubujte ven. Pokud matice naopak v otvoru nedrží, tak stačí, abyste ji přichytili kouskem lepící pásky. Kromě klasických matic se při skládání setkáte také s hranatými (čtvercovými) maticemi, které se „naplocho“ vkládají do otvorů, občas opravdu hluboko. Může se stát, že se vám matici nepodaří zasunout až na konec. V takovém případě si vezměte malý imbus, kterým lze hranatou matici jednoduše zatlačit na své místo.

Závěr

V tomto článku jsme se společně podívali na tipy, které by se vám mohly hodit při skládání vaší případné nové 3D tiskárny. Souhrnně by se dalo říct, abyste při skládání rozhodně nikam nespěchali a ujistili se, že vše skládáte přesně podle návodu tak, jak byste měli. V určitých případech se pak mohou hodit zmíněné vychytávky. Kompletní postup pro složení pak najdete přímo v přiloženém manuálu, popřípadě se na počítači můžete přesunout na zmíněné pomocné stránky, na kterých najdete postupy také. V dalším díle tohoto seriálu se společně podíváme na první zapnutí tiskárny, společně s prvotním nastavením a kalibrací. V jednom z následujících dílů se také zaměříme na „slovníček“ jednotlivých pojmů, abyste jednoduše rozpoznali, co je co.

3D tiskárny PRUSA koupíte zde

.