Zavřít reklamu

I přes to, že se výrobci chytrých telefonů snaží do svých zařízení vměstnat stále větší akumulátory a úspornější procesory, výdrž je zatím pro naše smartphony Achillovou patou. Baterie v telefonech se navíc opotřebovává a výměna není úplně levná záležitost. Proto se dnes podíváme na tipy při nabíjení, díky kterým opotřebování zpomalíte.

Používejte originální příslušenství

iPhone či iPad rozhodně nepatří mezi levná zařízení a nabíjecí kabely i adaptéry dodávané v balení mohou často přestat po nějaké době fungovat. V tomto případě je nutné pořídit nové příslušenství. Lidé často takové příslušenství nakupují na různých čínských tržištích, kde je možné nalézt adaptéry a kabely doslova za pár korun. U tohoto příslušenství však nikdo nezaručí, že splňuje standardy, které jsou potřeba ke správnému nabíjení. V některých případech tak může dojít k poškození celého zařízení, které vychází na několik desítek tisíc korun. Proto je nutné raději pořizovat originální kabely od Applu, případně ty s certifikací MFi (Made For iPhone), které v českých obchodech seženete od několika stovek korun. To samé platí i v případě adaptérů, také se vám více vyplatí investovat do originálních či do těch s certifikací MFi. Neověřené a levné adaptéry mohou společně s nekvalitním kabelem způsobit požár anebo zničit zařízení.

iphone se 2020 balení
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Nabíjejte rychleji

Až na řadu 11 Pro a 11 Pro Max dodává Apple k telefonům pomalé 5W adaptéry. Pokud nabíjíte telefon přes noc, asi vás tato skutečnost trápit tolik nebude, avšak v případě, že spěcháte a potřebujete odložit smartphone na nabíječku jen na chvíli, 5W adaptér vás nezachrání. Abyste nabíjení aspoň trochu urychlili, zapněte letový režim. Jestli potřebujete být dostupní, tak alespoň vypněte Bluetooth, Wi-Fi, mobilní data a zapněte Režim nízké spotřeby. Telefon bude na pozadí tímto vykonávat méně aktivit. Pokud ale chcete mít vše zapnuté a přesto nabíjet rychleji, musíte zakoupit adaptér s vyšším výkonem. Jestli máte iPad, můžete použít adaptér z něj, popřípadě si pořiďte 18W rychlý nabíjecí adaptér, který Apple přibaluje k iPhonům 11 Pro (Max).

Aktualizujte na nejnovější software

Dlouholetá podpora u zařízení od kalifornské společnosti zajišťuje jednak perfektní kompatibilitu, jednak také lepší zabezpečení a výdrž baterie. Právě díky poslednímu zmíněnému aspektu se bude baterie pomaleji opotřebovávat. Téměř všichni jistě znáte postup pro aktualizaci softwaru, přesto si jej pro začátečníky připomeneme. Přesuňte se do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru a systém nainstalujte.

Udržujte telefon ve správné teplotě a stavu baterie

Jak iPhone, tak i smartphony ostatních výrobců se při nabíjení zahřívají. Pokud vám přijde, že je teplota zařízení již neúnosná, sundejte z něj obal nebo kryt a nabíjejte bez něj. Také se vyvarujte nabíjení vašeho zařízení na přímém slunci, ideální teplota udávaná Applem je 0 – 35 stupňů Celsia. Dále se snažte telefon nedostávat pod 20% baterie, pro co největší výdrž baterie byste neměli jít se stavem pod 10 % nebo ji úplně vybít.

Ignorujte mýty o nabíjení

Na diskuzních fórech se můžete dočíst, že je nutné pro správnou funkčnost nový telefon zkalibrovat, tedy vybít do stavu 0% a poté jej nabít do 100%. Drtivá většina telefonů, včetně těch od Applu, je zkalibrovaná již z továrny. Také již není pravda, že by se přes noc zařízení přebíjela nebo že by pro telefon nebylo dobré jej častěji odpojovat a připojovat. Co se týče nabíjení přes noc, tak se po nabití do 100% baterie automaticky začne pouze na tomto stavu udržovat. Pokud bychom se měli zaměřit na připojování a odpojování, tak baterie v telefonu obsahuje nabíjecí cykly, přičemž 1 cyklus = jedno úplné nabití a vybití. Pokud tedy telefon v jeden den vybijete pouze o 30 % a přes noc jej připojíte k nabíječce, a druhý den se vám podaří vyčerpat 70 %, ztratíte jeden nabíjecí cyklus.

nabíjecí cyklus apple
Zdroj: Apple.com
.