Zavřít reklamu

Dnešní smartphony jsou navrženy tak, aby se s nimi pracovalo snadno a jednoduše. Je tomu samozřejmě díky kombinaci vyspělých technologií, které jdou ruku v ruce se sofistikovanými technickými řešeními. Jejich Achillovou patou je ale baterie, a to s ohledem nejen na její výdrž ale i výkon zařízení. Ten mnohdy ovlivňuje právě i okolní teplota. 

Někdo má raději teplo, jiný zase zimu. Baterie nemá ráda ani jedno, přičemž první řečené pro ni může být fatální, to druhé v našich podmínkách jen omezující. A je to možná trochu paradoxní, protože si můžete myslet, že mráz způsobí více škody, než je trochu (víc) toho tepla. Nicméně výrobce zařízení používající lithium-iontové baterie u svých produktů uvádějí, jaké teploty jsou pro ně ideální.

přehřívání iphonu

Apple tedy zmiňuje, že optimální teplotní rozmezí je 16 až 22° C, avšak dodává, že je obzvlášť důležité nevystavovat zařízení teplotám vyšším než 35° C. A to může být poměrně problém, protože vám v takovém případě stačí v létě zapomenout svůj iPhone na slunci nebo ve vyhřátém autě a může dojít k trvalému snížení kapacity jeho baterie. To jednoduše znamená, že po nabití už baterie nedokáže napájet vaše zařízení tak dlouho, jako předtím. Optimální zóna je pak od nuly do 35° C. Bavíme se sice o společnosti Apple, ale tento typ baterie samozřejmě používají i jiní výrobci, takže právě toto rozmezí teplot uvádí na svých stránkách podpory třeba i Samsung.

Zima a baterie 

Chladné prostředí, tedy to aktuální, má pak na baterii vliv jiný, a to v rychlejším jejím vybíjení. Může za to snížení kinetiky reakcí a transportu iontů mezi přítomnými elektrodami. Zároveň zde roste odpor přenosu náboje v elektrodách. Elektrolit také houstne a klesá jeho vodivost. Nicméně pokud nedojdete k extrémním hodnotám, tedy typicky skutečnému zamrznutí elektrolytu a tím i zničení baterie, jedná se o přechodný stav. Jakmile se teplota baterie vrátí do běžného provozního rozsahu, obnoví se i její normální výkon.

Pokud se jedná o rozsah teplot, tak se uvádí, že bod mrazu běžně používaného elektrolytu se pohybuje v rozmezí od – 20 do – 30° C. Obvykle se ale do jeho složení přidávají ještě různá rozpouštědla a aditiva, která bod mrazu snižují až na – 60 °C, tedy takové podmínky, které v tuzemsku nenastávají, navíc pokud máte telefon alespoň v kapse.

Může se vám tedy běžně stát, že se vám váš telefon vypne, i když vám ukazuje ještě desítky procent nabití baterie. Čím je vaše baterie v zařízení starší a čím má horší kondici, tím může k takovému vypínání docházet častěji. Přesně vyjádřit tyto hodnoty ale nelze, protože technologie baterií je nesmírně složitá a na výkon baterie a s ní související výkon telefonu má vliv spousta proměnných. Mimo teploty, stáří, chemického stáří třeba i to, jak svůj telefon používáte. Nehledě na množství faktorů se dá ale obecně říci, že bude-li kapacita baterie při pokojové teplotě na 100 %, na 0 ° C bude na 80 % a při – 20 ° C bude na 60 %. 

.