Zavřít reklamu

Ať se nám to líbí, nebo ne, baterie je tou komponentou smartphonů, která určuje jejich životnost. To nejen s ohledem na cyklus nabití, ale také na celkovou dobu, po kterou budeme dané zařízení používat. S její ztrátou kondice se totiž váže nejen slabší výdrž, ale i výkon samotného iPhonu. Jak prodloužit životnost baterie iPhonu ale není tak složité, a určitě byste se těmito tipy měli zkusit řídit. 

Režim nízké spotřeby 

Pokud vám klesne baterie na 20% úroveň nabití, objeví se vám o tom informace na displeji zařízení. Zároveň zde máte možnost přímo Režim nízké spotřeby aktivovat. To samé platí, pokud úroveň nabití klesne na 10 %. V určitých situacích si ale můžete Režim nízké spotřeby aktivovat dle potřeby i ručně. Zapnete jej v Nastavení -> Baterie -> Režim nízké spotřeby. Se zapnutým režimem nízké spotřeby vydrží iPhone na jedno nabití déle, ale některé věci se můžou provádět nebo aktualizovat pomaleji. Navíc nemusí fungovat některé funkce, dokud režim nízké spotřeby nevypnete nebo dokud iPhone nenabijete na 80 % a víc.

Kondice baterie 

Funkce Kondice baterie nechává na uživateli, zda bude preferovat nižší výkon ale delší výdrž, nebo stále aktuální výkon svého iPhonu či iPadu na úkor samotné výdrže. Funkce je dostupná pro iPhone 6 a novější telefony s iOS 11.3 a novějším. Najdete ji v Nastavení -> Baterie -> Kondice baterieMůžete se zde i podívat, jestli už máte zapnuté dynamické řízení výkonu, které předchází nečekanému vypnutí, a případně ho vypnout. Tato funkce se aktivuje až po prvním nečekaném vypnutí zařízení s baterií, která má sníženou schopnost dodávat maximální okamžitou energii. Doporučení je jasné. Zejména pokud máte už starší zařízení, mějte dynamické řízení výkonu zapnuté.

Omezte to, co baterii nejvíce čerpá 

Chcete-li se podívat na přehled úrovně nabití baterie a vaší aktivity s telefonem nebo tabletem během posledního dne ale i po 10 dní zpětně, jděte do Nastavení -> Baterie. Zde najdete jasně daný souhrnný přehled. Stačí vám klepnout na jeden sloupec vymezující určité období, a ten vám následně zobrazí statistiky právě během něho (může se jednat o určitý den nebo rozmezí hodin). Jasně zde tak vidíte, které aplikace v tomto období přispívaly k využívání baterie, a jaký je poměr využití baterie pro danou aplikaci. Pokud se chcete podívat, jak dlouho byly jednotlivé aplikace využívány na obrazovce nebo na pozadí, klepněte na Zobrazit aktivitu. Snadno tak zjistíte, co vaší baterii odebírá nejvíce šťávy a můžete takovou aplikaci nebo hru omezit.

Upravte nastavení displeje 

K prodloužení výdrže baterie je vhodné upravit podsvícení displeje. Pokud jej potřebujete korigovat ručně, stačí jít do Ovládacího centra, kde ikonou slunce navolte optimální hodnotu. Telefony iPhone ale mají senzor okolního světla, podle kterého umí jas korigovat automaticky. Také to se doporučuje pro dosažení delší výdrže. K tomu přejděte do Nastavení -> Zpřístupnění, kde klepněte na Displej a velikost textu a zapněte Automatický jas.

Tmavý režim pak přepne prostředí iPhonu do tmavých barev, které jsou optimalizované nejen pro slabé osvětlení, ale především pro noční hodiny. Díky němu nemusí displej ani tolik svítit, díky čemuž se šetří baterie zařízení, a to obzvláště na OLED displejích, kde nemusí být černé pixely podsvícené. Lze jej jednorázově zapnout v Ovládacím centru nebo v Nastavení -> Zobrazení a jas, kde vyberte nabídku Volby. V ní lze zvolit aktivaci režimu Od soumraku do úsvitu nebo přesně definovat vlastní čas.

Funkce Night Shift se zase snaží posouvat barvy displeje do teplejšího spektra světla tak, aby ulehčila vašim očím, a to zejména v nočních hodinách. Díky teplejšímu vzezření pak není nutné vyzařovat tolik světla, což také šetří baterii. Přímé zapnutí se také nachází v Ovládacím centru pod ikonou slunce, ručně jej můžete definovat v Nastavení -> Zobrazení a jas -> Night Shift. Zde si můžete definovat i časový rozvrh podobně jako u tmavého režimu, stejně jako samotnou teplotu používaných barev.

V Nastavení -> Zobrazení a jas -> Uzamčení si můžete definovat i čas uzamčení displeje. Jedná se o čas, po jehož uplynutí ten zhasne (a tím se zařízení zamkne). Samozřejmě se zde hodí nastavit ten nejnižší, tedy 30 s. Chcete-li také šetřit baterii, vypněte volbu Probudit zvednutím. V takovém případě se váš iPhone nerozsvítí pokaždé, když jej vezmete do ruky.

Další vhodné nastavení 

Výdrž samozřejmě prodloužíte i vypnutím takových funkcí, které vlastně nepotřebujete využívat. Jedná se např. o automatické přehrávání Live fotek a videí. Ty tak činí v galerii ve svých náhledech, což má samozřejmě na baterii vliv. Toto chování můžete vypnout v Nastavení -> Fotky, kde sjedete níže a vypnete možnost Automatické přehrávání videí a Live Photos.

Používáte-li Fotky na iCloudu, tak můžete mít nastaveno, aby se vám po každé pořízené fotografii ta odesílala na iCloud – a to i přes mobilní data. Okamžité odeslání fotografie může být zbytečné, když se snímek může odeslat až budete na Wi-Fi, a to také s menší energetickou náročností. Jděte tedy do Nastavení -> Fotky -> Mobilní data. Chcete-li veškeré aktualizace přenášet jen přes Wi-Fi, nabídku Mobilní data vypněte. Zároveň mějte vypnutou i nabídku Neomezené aktualizace.

Když Apple uvedl Perspektivní zvětšení, byla to funkce dostupná jen na novějších modelech iPhonu. Byla totiž tak náročná na výkon, že by ji starší zařízení neutáhla. I nyní jej tak můžete vypnout. Můžete tak učinit v Nastavení -> Tapeta. Když zvolíte nabídku Vyberte novou tapetu a nějakou určíte, tak se vám níže zobrazuje volba Perspektivní zvětšení: ano/ne. Zvolte tedy ne, čímž se vám pak tapeta nebude pohybovat podle toho, jak telefon nakláníte. 

.