Zavřít reklamu
osx-yosemite

V Mac App Store je nově ke stažení nový operační systém OS X Yosemite. Přechod na něj je opět velice jednoduchý a celý proces instalace OS X Yosemite je intuitivní. Stačí si stáhnout z Mac App Store instalační balíček a následně v několika řízených krocích nový systém nainstalovat na některý z podporovaných Maců.

Může se však hodit mít do budoucna po ruce  instalační disk, ze kterého budete moci systém kdykoli přeinstalovat, a to bez nutnosti připojení k internetu a opětovnému stahování souboru. Takový instalační disk je pak možné využít i při čisté instalaci systému. Vytvoření instalačního disku je v posledních dvou letech o něco jednodušší než dřív. Je sice třeba během procesu použít Terminal, nicméně do něj stačí zadat jen jeden jednoduchý kód, takže to zvládne i uživatel, který s Terminalem běžně do styku nepřichází.

[do action=“infobox-2″]Počítače kompatibilní s OS X Yosemite:

 • iMac (Mid 2007 a novější)
 • MacBook (13palcový hliníkový, Late 2008), (13palcový, Early 2009 a novější)
 • MacBook Pro (13palcový, Mid-2009 a novější), (15palcový, Mid/Late 2007 a novější), (17palcový, Late 2007 a novější)
 • MacBook Air (Late 2008 a novější)
 • Mac Mini (Early 2009 a novější)
 • Mac Pro (Early 2008 a novější)
 • Xserve (Early 2009)[/do]

Jediné, co uživatel k vytvoření instalačního disku potřebuje, je USB klíčenka o velikosti minimálně 8 GB. Je však nutné podotknout, že celý původní obsah klíčenky bude v rámci vytváření instalačního souboru vymazán a je tedy nutné k tomuto účelu vyčlenit takové médium, které nebudete v budoucnu k ničemu jinému potřebovat.

Vytvoření instalačního disku či USB klíčenky

Pro úspěšné vytvoření instalačního disku je třeba nejprve si nový OS X Yosemite stáhnout. V Mac App Store je nový operační systém k dispozici zdarma, takže při jeho stahování prakticky nemůže nastat žádný problém. Ani po instalaci není problém si instalační soubor s OS X Yosemite kdykoliv stáhnout, nicméně celý systém má poměrně značný objem (kolem 6 GB), a tak není od věci si ho pro příští použití uložit. To lze dvě způsoby: buď si instalační aplikaci zkopírujete mimo výchozí umístění ve složce /Aplikace, odkud se po nainstalování nového systému automaticky smaže, nebo si vytvoříte rovnou instalační disk. Ten je nutný k čisté instalaci operačního systému.

Pokud stahujete OS X Yosemite poprvé (a ještě fungujete na starší verzi systému), vyskočí vám po dokončení stahování automaticky okno s průvodcem instalací nového operačního systému. Pro tuto chvíli ho však ještě vypněte.

 1. Připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, které mohou být kompletně zformátovány.
 2. Spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility).
 3. Vložte do Terminálu níže uvedený kód. Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

  sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction
 4. Po potvrzení kódu Enterem vás Terminal vyzve k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem.
 5. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.
 6. Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Yosemite s instalační aplikací.

Čistá instalace OS X Yosemite

Právě vytvořená instalační jednotka je potřeba zejména v případě, pokud chcete z nějakého důvodu provést čistou instalaci nového operačního systému. Proces to není nijak zvlášť složitý, nicméně bez instalačního disku ho provést nemůžete.

Před čistou instalací a formátováním jednotek se ujistěte, že jste si celý disk zazálohovali (například přes Time Machine), abyste nepřišli o žádná důležitá data.

Pro provedení čisté instalace stačí následovat tyto kroky:

 1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X Yosemite do počítače.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option .
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X Yosemite.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete. Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled) (Mac OS rozšířený (žurnálovaný)). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
  erase-disk-yosemite
 5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

Obnovení systému ze zálohy

Po provedení čisté instalace je na vás, zda si necháte váš původní systém kompletně obnovit, vytáhnete si ze zálohy jen vybrané soubory, anebo začnete s úplně čistým systémem.

Po nainstalování na čistý disk vám OS X Yosemite nabídne automatickou obnovu celého systému ze zálohy Time Machine. Stačí jen připojit příslušnou externí jednotku, na které se záloha nachází. Pak můžete začít tam, kde jste skončili v předchozím systému.

Můžete však tento krok přeskočit a později využít aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant). Podrobný návod k aplikaci naleznete zde. S Průvodcem přenosu dat si můžete manuálně vybrat, které soubory ze zálohy chcete do nového systému přenést, například jen jednotlivé uživatele, aplikace nebo nastavení.

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Chci se zeptat. Budete někdo zkoušet instalaci Yosemite na macbooka s oddílem Windows 8.1 ? Rád bych Mavericka upgradnul na Yosemite, ale bojím se abych nepřišel o oddíl s Windows. Velmi důležité pro moji práci. Mám macbook pro late 2012. Upgrade z Mount Lion na Maverick byl bez problémů.
  Děkuji

  Update bych se nebál, to ti do bootcampu nijak nezasáhne, ale ta čistá instalace by to nejspíš vzala komplet. Ale také si raději počkám na první ohlasy, jsem na tom stejně, W7 oddíl o kterej bych velmi nerad přišel a dělal znova.

  Díky :) Taky ještě počkám. A teď ještě jeden blbý dotaz. Stahujuji pres mac store instalačku Yosemite. Když ji spustim a dám instalaci na disk kde je Maverick, tak je to upgrade, nebo čistá instalace? Když jsem instaloval Mavericka přes Liona, tak to bylo v mac storu jako upgrade :) Tady se to stahuje jako appku do Launchpadu.

  Je to jen upgrade. U Mavericka se to stahvalo taky takto do složky aplikace a pak proběhl jen upgrade.

  Jak je to s Recovery HD při čisté instalaci? Vytvoří se?

  Ano vytvoří, ale v kroku č. 1 bych při přípravě disku bych kliknul na disk a né na partition Macintosh HD.. zajístí se tím kompletní smázání i obsahu 2 schovaných oddílů „EFI BOOT“ a „RECOVERY“, které se v průběhu instalace znovu vytvoří

  Myslím si, že instalační disk není pro čistou instalaci vůbec třeba, jak píšete – právě jsem ji udělal spuštěním diskové utility (která už se sama o sobě načte z netu v Yosemite verzi), naformátováním a následně „Přeinstalací OS X“, která si stahuje automaticky nejnovější verzi systému z internetu. Během 25 minut kompletní instalace bez harakiri s USB…

  Osobně instalačnímu processu Mac OS neveřím. Dělá to zajímavé věci, když se spustí instalace např. z Mavericks a instaluji Yosemite na externí HDD, tak při restartech instalace nebo po instalaci jsem držel Alt pro výběr bootu z mojeho integrovanéno hdd s Mavericks a co se nestalo? Neustále mi spouštěl instalaci Yosemite, musel jsem spustis yosemite z externího disku a tam v nastavení přepnout bootovaní na Mavericks, kde to něco provedlo a začalo to fungovat. Moje pointa je v tom, že to něco provede disku ze kterého se to instaluje(promění jej v instalční disk) a to se mi nelíbí v případě jakékoliv chyby při instalaci bych se do Mavericks už nedostal. Když je vytvořena USB instalace, tak ne jenom že je rychlejší ale i bezpečnější a když mám Macbooky 2 tak nebylo ani nad čím přemýšlet.

  takze kdyz kdyz z mavericks udelam cistou instalaci yosemite, budu pak schopen ze zalohy time machine obnovit puvodni naimstalovane programy? a jestli ano nenahraje se mi tam zpet i „bordel“ z nekolika predchozich updatu zpet a cista instalace ztrati smysl? diky :)

  Vzhledem k tomu jak Time Machine funguje se obávám že se natáhne i bordel (konfigurace programů které už nemáš a podobně). Cache a temp se ti určitě nepřenesou… Já kvůli toho raději udělal čistou instalaci a data si výtáhl z time machine ručně…a začal úplně novou time machine

  Jako apple něco zase posral opět. Udělal sem upgrade a ted mi tu vyskakuje kazdou minutu za sebou okno kde mě nutí se přihlásit do iCloud pritom v příhlášený sem pokud ho zavřu vyskakuje mi zase ale ne jedno ale desítky oken pod sebou naposledy sem tohle viděl když sem zacyklil Windows 98 to je skutečně nehoráznost. I když zadám dobré heslo nepomůže to v nastavení sem přihlášení do iCloudu můžu ho spravovat cokoliv ale stále vyskakujou tabulka Heslo Icloud, zdejte své heslo pro slusbu a můj email.

  Netušíte někdo co to je. To sem se zase jednou unáhlil, předpokládal sem, že velký apple to má zmáklé a ne že tam bude nějaká bota.

  Chtel bych se zeptat, kdyz udelam cistou instalaci yosemite a z time machine chci pouze prenest knihovnu iphoto a itunes, tak je to mozne? Nerad bych prisel o nejake fotky kterych mam na macu spoustu,tak se radeji ptam.

  hola všem. Stahuji Yosemite na MAC po kabelu, ale je to děsně, ale opravdu děsne pomalé. 700Mega za 2 hodiny stahování. Dělám něco špatně?

  Já jsem stahoval včera ve 23h a řekl bych že tvůj problém budou přetížené servery… ten OS aktualizuje určitě hodně lidí…

  asi to je opravdu tím. V App storu mi to říká 5 Incompatible updates. Iphoto Imovie atd… Máš to tam taky? Vše jsem aktualizoval před stahováním Yosemite.

  Už jsem na Yosemite takže krom iTunes to nic neaktualizovalo… budeš dělat upgrade? protože pokud né, tak se na jakékoliv aktualizace vykašli.. vytvoř instalační médium a nahoď čistý systém

  já jsem jen kliknul na upgrade a čekám, co se bude dít. Ano, aktualizaci iTunes to udělalo. Instalační médium jsem nedělal. Musím? Nejsem IT odborník.

  To co děláš ti ponechá vše co máš v počítači, pokud jsi stadartní uživatel tak budeš v pohodě. Já jsem toho měl nakonfigurovaného a poupraveného dost a než řešit proč mi to po upgrade nefunguje, raději jsem udělal čistou instalaci… což je snadný proces který popisuje tento článek, který smaže vše co v Macu je a nainstaluje Mac OS X 10.10 jako kydyby jsi přinesl Maca z obchodu :)

  Dotaz? Má se na konci kopírování zobrazit v terminálu hláška, že je to hotovo? Koukám tu na to pěknou dobu, ořád kopíruje a velikost využitého místa na flashce se nemění.

  Děkuji

  Pokusil jsem se vytvořit instalační USB, ale píše mi to toto: sudo: /Applications/Install OS X Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia: command not found.

  Poradí mi někdo šikovnější? Dík moc předem.

  Ahoj, chci se zeptat na pár věcí ohledně přeinstalovaní systému z Maverick na Yosemite. Systém na MacBooku budu přeinstalovávat poprvé tak se chci zeptat jaké důležité kroky mám udělat?
  Určitě si předtím udělám zálohu dat – kdyby náhodou :o)
  Potom mě ještě napadá, budou programy které tedka fungují v pořádku, fungovat i normálně na Yosemite (myslím i hry třeba)
  Nic dalšího co bych měl preventivně udělat mě nenapadá, nicméně kdyby jste měl někdo ještě nějakou radu sem s ní prosím :)))))

  Ahojte, po několika letech jsem šel do čisté instalace, ale svítí mi pouze:
  „probíhá příprava instalace. Počítač bude automaticky restartován“ dále hlásí, že: „zbývá přibližně 1s“ a tam končím… nevíte někdo čím by to mohlo být? díky

  takže čekat… konečně se začal restartovat… což je docela dost, po 20 minutách po hlášce, že zbývá 1 sekunda… No, ale neva, hlavně, že se to někam pohnulo. Apple je pořád špička :)

  Jo, to by mě zajímalo jestli to bude stejný případ i u mě…už na zbývá 1s visím 2 hodiny…

  Ahoj, mac nemám dlouho (09/2013), ale když jsem ho kupoval byl tam ještě ML a po upgrade na Maverics jsem k tomu dostal zdarma iLife (iphoto, imovie, garageband). Jelikož špatně vidím, pohybuji se v systému převážně pomocí klávesnice. No a nedávno se mi stala taková věc – odinstalovával jsem jednu aplikaci, která měla podobný název jako iphoto a iMovie, a omylem jsem jí přes aplikaci Clean My Mac smazal. Bohužel jsem si toho nevšiml a přišel jsem na to až za delší dobu, když jsem si chtěl přesunout fotky do iphoto. Tak jsem se podíval do App Store protože jsem si říkal – tak jo stalo se tak to stáhnu z Appstore znova. K mému překvapení už tam ale nebylo install nebo download ale 13,99 eur

  S osx nemám ještě takové zkušenosti jako napřklad s Windows a proto se Vás – zkušenějších – chci zeptat -> Šlo by to ,,obnovit“ pomocí čisté instalace OS X Maverics stažené z App Store? Nebo si to bude pamatovat a budu muset zaplatit těch 13,99? Moc děkuji za odpověď

  Prosím tě jak jsi dopadl. Podařilo se ti nahodit to iPhoto? Pokud ne, tak se podívat na svůj ůčet na Apple storu, tam v zakoupených aplikacích bys měl ten iLife vidět.

  Práveže tomu tak nie je, dávajú k tomu zadarmo balík, to áno ale pri prvej čistej inštalácií sa to tam už nenachádza a jedine cez Mac AppStore sa dá kúpiť. Ale je tu ešte jedno riešenie. Bolo popísané aj tu na jablickary. Treba si stiahnuť beta verziu z netu, prepnúť na anglický jazyk, vybehne update, a po update to už hodí do zakúpených natrvalo.

  Alebo
  nainštalovať normálne update s appstoru. Resetnúť Mac podržať CMD+R
  zvoliť diskovú utilitu sformátovať Macintosh HD odisť s diskovej utility a už vyskočí ponuka
  nainštalovať nový OSX a začne to ťahať súčasti s netu…..V predchadzajúcich verziach tento spossob fungoval…Umna to na pomerne dobrej linke trvalo ale okolo 6 hod

  Dobrý deň, chcel by som sa poradiť s problémom. Po inštalácií na Yosemite mi nefunguje zdieľanie a notifikačné centrum je okrem nasledujúcich udalostí prázdne a neupozorňuje na nič, neviem s tým pohnúť. Vedel by mi niekto poradiť?

celý text

Čtěte více.