Zavřít reklamu

V Mac App Store je nově ke stažení nový operační systém OS X Yosemite. Přechod na něj je opět velice jednoduchý a celý proces instalace OS X Yosemite je intuitivní. Stačí si stáhnout z Mac App Store instalační balíček a následně v několika řízených krocích nový systém nainstalovat na některý z podporovaných Maců.

Může se však hodit mít do budoucna po ruce  instalační disk, ze kterého budete moci systém kdykoli přeinstalovat, a to bez nutnosti připojení k internetu a opětovnému stahování souboru. Takový instalační disk je pak možné využít i při čisté instalaci systému. Vytvoření instalačního disku je v posledních dvou letech o něco jednodušší než dřív. Je sice třeba během procesu použít Terminal, nicméně do něj stačí zadat jen jeden jednoduchý kód, takže to zvládne i uživatel, který s Terminalem běžně do styku nepřichází.

[do action=“infobox-2″]Počítače kompatibilní s OS X Yosemite:

 • iMac (Mid 2007 a novější)
 • MacBook (13palcový hliníkový, Late 2008), (13palcový, Early 2009 a novější)
 • MacBook Pro (13palcový, Mid-2009 a novější), (15palcový, Mid/Late 2007 a novější), (17palcový, Late 2007 a novější)
 • MacBook Air (Late 2008 a novější)
 • Mac Mini (Early 2009 a novější)
 • Mac Pro (Early 2008 a novější)
 • Xserve (Early 2009)[/do]

Jediné, co uživatel k vytvoření instalačního disku potřebuje, je USB klíčenka o velikosti minimálně 8 GB. Je však nutné podotknout, že celý původní obsah klíčenky bude v rámci vytváření instalačního souboru vymazán a je tedy nutné k tomuto účelu vyčlenit takové médium, které nebudete v budoucnu k ničemu jinému potřebovat.

Vytvoření instalačního disku či USB klíčenky

Pro úspěšné vytvoření instalačního disku je třeba nejprve si nový OS X Yosemite stáhnout. V Mac App Store je nový operační systém k dispozici zdarma, takže při jeho stahování prakticky nemůže nastat žádný problém. Ani po instalaci není problém si instalační soubor s OS X Yosemite kdykoliv stáhnout, nicméně celý systém má poměrně značný objem (kolem 6 GB), a tak není od věci si ho pro příští použití uložit. To lze dvě způsoby: buď si instalační aplikaci zkopírujete mimo výchozí umístění ve složce /Aplikace, odkud se po nainstalování nového systému automaticky smaže, nebo si vytvoříte rovnou instalační disk. Ten je nutný k čisté instalaci operačního systému.

Pokud stahujete OS X Yosemite poprvé (a ještě fungujete na starší verzi systému), vyskočí vám po dokončení stahování automaticky okno s průvodcem instalací nového operačního systému. Pro tuto chvíli ho však ještě vypněte.

 1. Připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, které mohou být kompletně zformátovány.
 2. Spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility).
 3. Vložte do Terminálu níže uvedený kód. Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

  sudo /Applications/Install OS X Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install OS X Yosemite.app --nointeraction
 4. Po potvrzení kódu Enterem vás Terminal vyzve k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem.
 5. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.
 6. Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Yosemite s instalační aplikací.

Čistá instalace OS X Yosemite

Právě vytvořená instalační jednotka je potřeba zejména v případě, pokud chcete z nějakého důvodu provést čistou instalaci nového operačního systému. Proces to není nijak zvlášť složitý, nicméně bez instalačního disku ho provést nemůžete.

Před čistou instalací a formátováním jednotek se ujistěte, že jste si celý disk zazálohovali (například přes Time Machine), abyste nepřišli o žádná důležitá data.

Pro provedení čisté instalace stačí následovat tyto kroky:

 1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X Yosemite do počítače.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option .
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X Yosemite.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete. Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled) (Mac OS rozšířený (žurnálovaný)). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
 5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

Obnovení systému ze zálohy

Po provedení čisté instalace je na vás, zda si necháte váš původní systém kompletně obnovit, vytáhnete si ze zálohy jen vybrané soubory, anebo začnete s úplně čistým systémem.

Po nainstalování na čistý disk vám OS X Yosemite nabídne automatickou obnovu celého systému ze zálohy Time Machine. Stačí jen připojit příslušnou externí jednotku, na které se záloha nachází. Pak můžete začít tam, kde jste skončili v předchozím systému.

Můžete však tento krok přeskočit a později využít aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant). Podrobný návod k aplikaci naleznete zde. S Průvodcem přenosu dat si můžete manuálně vybrat, které soubory ze zálohy chcete do nového systému přenést, například jen jednotlivé uživatele, aplikace nebo nastavení.

.