Zavřít reklamu

Apple uvolnil iOS 15 široké veřejnosti 20. září, a i když pak uživatelé iPhonů patří mezi ty, kteří své systémy aktualizují poměrně záhy od uvedení ostré verze, letos je to s adopcí o poznání horší. To tedy v porovnání s iOS 14. Podle údajů analytické společnosti Mixpanel totiž pouhých 8,59 % uživatelů aktualizovala svá zařízení na iOS 15 do 48 hodin od jeho uveřejnění. Jenže loni to bylo 14,68 %. 

Operační systém iOS 14 si vedl obecně lépe. Jak ukazuje graf Mixpanelu, přijetí iOS 15 je k 4. říjnu 2021 na 22,80 %. Za stejné období dostupnosti iOS 14 si však tento operační systém nainstalovat na 43 % uživatelů. Dá se tak říci, že novinka má o polovinu pomalejší rozjezd. Apple oficiální čísla zmiňuje jen výjimečně a musí se přitom jednat o taková data, kterými je hodno se chlubit. Mixpanel měří adopci na základě dat shromážděných z aplikací a webů, které používají jeho analytické API.

iOS 15

3 jednoduché důvody 

Existují minimálně tři důvody, proč má vlastně iOS 15 přijetí u uživatelů pomalejší. Ten nejzásadnější je, že je letošní aktualizace jednoduše menší než ta loňská, která poprvé přinesla widgety na domovskou obrazovku, funkci PiP pro iPhone, přepracované rozhraní pro volání, nebo knihovnu aplikací a prostorový zvuk. Letos jsou hlavní novinky směřovány na FaceTime, režim Soustředění, nově navržená oznámení, Živý text a vylepšené aplikace Mapy nebo Počasí.

Jenže hlavní novinka systému, která má pomoci k lepší vzájemné komunikaci a je integrována do FaceTimu, tedy SharePlay, vlastě vůbec nedorazila. Podobně na tom je i Univerzal Control, App Privacy Report a další. A pak je zde ještě jeden zásadní fakt – uživatelům je k dispozici nová možnost, která jim poprvé umožňuje zůstat na iOS 14 a stále přitom dostávat důležité aktualizace zabezpečení. Systém vám tak nově může nabízet výběr mezi dvěma verzemi aktualizace softwaru (Nastavení -> Informace -> Aktualizace softwaru), kdy zde uvidíte desetinovou či setinovou aktualizaci toho stávajícího a poté tu s následujícím pořadovým číslem.

Nastavení

Situace není tak dramatická 

I když to tedy v porovnání s iOS 14 vypadá pro Apple neslavně, jedná se prakticky o stejná čísla, která vykazoval iOS 13. Ten přišel nejen s dlouho očekávaným tmavým režimem, ale také nezvyklým množstvím bugů. I tak byl po týdnu od svého uveřejnění nainstalován na 20 % zařízení, v případě iOS 15 tomu bylo k 27. září úplně stejně. Na stránkách své podpory k iOS 14 Apple uvedl oficiální čísla vztažená ke dni 3. června 2021. Na nich zmiňuje, že iOS 14 používalo 90 % všech zařízeních představených za poslední 4 roky, 8 % uživatelů na nich k tomuto dni používalo ještě iOS 13 a 2 % nějaký předchozí systém. Pokud se podíváme na všechna zařízení, nehledě na jejich stáří, a která mohla systém používat, jde o adopci z 85 %. iOS 13 setrvávalo na 8 % a ještě dřívější systém používalo 7 % uživatelů. Až podobných čísel dosáhne i iOS 15, dá se předpokládat, že společnost své stránky aktualizuje.

Podíváme-li se na situaci z roku 2020, kdy tyto stránky počítaly s iOS 13, byl tento systém nainstalován na 92 % procentech zařízení, která nebyla starší čtyř let. V případě všech zařízeních podporující iOS 13 pak byl k 17. červnu 2020 tento systém nainstalovaný na 81 % zařízení. iOS 12 běželo na 13 % a 6 % uživatelů ve svých zařízeních používali ještě nějaký starší systém. iOS 13 nicméně zaznamenal poměrně rychlou míru přijetí u uživatelů iPhonů. V říjnu 2019 už byl nainstalovaný na 50 % všech kompatibilních zařízení a na 55 % zařízeních vydaných v předchozích čtyřech letech od jeho uvedení.

Předchozí operační systém iOS 12 se po prvním týdnu od jeho uvedení mezi uživatele vyšplhal na 19 % instalací. K 24. únoru 2019 už ale překonal hranici 83 % instalací na zařízeních mladších čtyř let, v případě všech podporovaných zařízení se jednalo o 80 %. Míra přijetí tohoto operačního systému od jeho vydání se tak těšila stabilní růstové trajektorii. Už za měsíc dosáhl na 53 % instalací, v prosinci 2018 to pak činilo 70 %. Předchozí operační systém iOS 11 byl na tom hůře, protože za stejný časový úsek dokázal oslovit „jen“ 59 % uživatelů. To jich ještě 33 % používalo iOS 10 a 8 % nějaký předchozí systém.

Je vidět, že přijetí různých operačních systémů uživateli hodně kolísá. Je tedy otázkou, kdy nějakých zásadních čísel dosáhne i iOS 15. S určitostí se to příliš předpovědět zatím nedá. Máme zde již aktualizaci iOS 15.0.1, která by sice mohla díky opravám chyb některé uživatele přesvědčit. Ti však možná čekají až na desetinovou aktualizaci. Té bychom se mohli dočkat do konce měsíce října. Právě s ní by měla přijít očekávaná a odložená funkce SharePlay.

.