Zavřít reklamu

S příchodem nových MacBooků Pro jsme se konečně dočkali i uvolnění očekávaného operačního systému macOS Monterey. Ten s sebou přináší řadu zajímavých novinek v čele s propracovanější aplikací FaceTime, upravené Zprávy, vylepšený prohlížeč Safari, funkcí Živého textu, AirPlay to Mac, iCloud+, režimy soustředění a rychlými poznámkami. Právě tomu poslednímu, rychlým poznámkám, se budeme v tomto článku věnovat. Jak je vlastně aktivovat a využít je na maximum?

Co rychlé poznámky umí?

Jak je již ze samotného názvu patrné, rychlé poznámky slouží pro rychlé zapisování nejen poznámek, ale i nejrůznějších nápadů a myšlenek, na které byste neradi zapomněli. Doposud jsme na jablečných počítačích něco podobného museli řešit nejprve zapnutím příslušné aplikace, vytvořením nového záznamu a až následným zápisem. Nejedná se sice o nic úplně složitého, avšak pravdou je, že i těchto pár kroků zabere čas, kvůli čemuž se většina uživatelů na zapsání vlastně vykašle. Rychlé poznámky tento problém řeší poměrně elegantní cestou. Prakticky jedním kliknutím si totiž můžete vyvolat dialogové okno a okamžitě tvořit. Poznámka se následně po uzavření okna automaticky uloží a synchronizuje i s iCloudem, díky čemuž je přístupná i z iPhonu či iPadu.

Rychlá poznámka v macOS 12 Monterey

Jak s rychlými poznámkami pracovat

Ve výchozím nastavení lze rychlé poznámky aktivovat prostřednictvím funkce Aktivní rohy, respektive tedy najetím kurzoru do pravého dolního rohu. Následně se v tomto místě zobrazí malý čtvereček v barvách Docku, na který už jen stačí kliknout a dojde k otevření již zmiňovaného okna. V tomto kroku už to funguje jakožto klasická nativní aplikace Poznámky – můžete si text nejen zapsat, ale také jej naformátovat, použít seznamy, tabulky, přidat obrázky či odkazy a podobně.

Rychlé poznámky skrze Aktivní rohy
Rychlou poznámku lze vyvolat najetím kurzoru do pravého dolního rohu a klepnutím do čtverečku.

To je však jen jeden možný způsob pro aktivaci rychlých poznámek. Následně se totiž nabízí ještě jedna, o něco málo zajímavější možnost, kterou oceníte při prohlížení internetu. Když jste na nějakých webových stránkách a zalíbí se vám text, případně jen jeho část, stačí vám ji označit, klepnout pravým tlačítkem a vybrat možnost Přidat k rychlé poznámce, díky čemuž se vám opět otevře zmiňované okno. Tentokrát ale s tím rozdílem, že se již automaticky vloží i označený text spolu s odkazem ke zdroji.

Zpřístupnění dalších možností

Ne každému samozřejmě musí vyhovovat aktivace rychlé poznámky najetím kurzoru do pravého dolního rohu. To lze naštěstí poměrně jednoduše změnit, a to rovnou v Předvolbách systému > Mission Control > Aktivní rohy, kde si můžete funkci „přemapovat“ do třech zbývajících rohů. Tím to každopádně nekončí. Zároveň se totiž nabízí možnost vyvolání okna rychlé poznámky prostřednictvím klávesové zkratky. V takovém případě stačí otevřít Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky, kde v sekci Mission Control stačí úplně dole najít možnost Rychlá poznámka. Ve výchozím nastavení ji lze aktivovat prostřednictvím klávesové zkratky „fn + Q.“ Pokud by vám tato zkratka nevyhovovala, lze ji samozřejmě změnit.

 

.