Zavřít reklamu
iWant

Jak Xiaomi zbohatlo na zcela opačné strategii než Apple

iWant

V červnu jsme zde na Jablíčkáři zveřejnili článek, který popisoval příběh vzniku společnosti Xiaomi. V textu bylo zmíněno, že se její ředitel Lei Jun inspiroval knihou o Applu a Stevu Jobsovi, a byl nastíněn i určitý paradox v tom, že je i přesto firemní filosofie Xiaomi zcela opačná než ta jablečná. Jaká je tedy hlavní strategie čínského giganta? A jak může firma, která Apple očividně napodobuje, zároveň vydělávat na úplně opačném modelu? To zodpoví následující řádky.

Mnohé podobnosti

Na první pohled je vidět mnoho podobností mezi oběma společnostmi. Ať už je to zakladatel Lei Jun oblékající se jako Steve Jobs, podobný design produktů nebo softwaru, obchody jako věrné kopie Apple Storů či slogan „One more thing…“, který Xiaomi po smrti Jobse použilo dříve než samotný Apple, je jasné, kde firma získává inspiraci. Co se však týče obchodního modelu, jsou si obě společnosti kompletně protikladné.

 

Zcela obráceně

Zatímco Apple se považuje za prémiovou značku, která si může diktovat cenové podmínky a bohatě na tom vydělávat, v čínské firmě zvolili naprosto opačnou strategii. Xiaomi je známé svými superlevnými produkty, které prodává za nejnižší možnou cenu a co nejvíce lidem po celé planetě.

Xiaomi bylo založeno roku 2010 a velmi rychle se stalo známou značkou díky tomu, že prodalo všechny kusy svého první smartphonu Mi-1 za pouhý den a půl. Mi-1 představil zakladatel a ředitel Lei Jun v srpnu 2011 oblečený v tmavém tričku a džínách jako přístroj výbavou rovný iPhonu 4, ovšem za poloviční cenu. Zatímco iPhone 4 se prodával za 600 dolarů, Mi-1 stálo něco málo přes 300 dolarů. Nutno však dodat, že Xiaomi svůj první telefon prodalo sice bleskově, ale s minimálním ziskem. To bylo ovšem záměrem, jelikož tím firma získala obrovskou publicitu a Lei Jun si vysloužil přezdívku „čínský Steve Jobs“, kterou ale podle všeho nemá rád. Společnost navíc šetří na reklamách a propagaci obecně a spoléhá na základnu svých věrných fanoušků, kterou dala dohromady na předváděcích prezentacích a na internetových fórech.

Z kopírky skutečným konkurentem

Rychlost, s jakou se firma s hanlivou přezdívkou „Apple copycat“ stala skutečným konkurentem cupertinské společnosti, je přinejmenším obdivuhodná. Už v roce 2014 bylo Xiaomi třetím největším výrobcem smartphonů, ale po tom, co jeho obchodní strategii napodobily firmy Huawei a Oppo, o několik příček spadlo.

Apple je znám tím, že svou nabídku produktů mění jen velmi zřídka a za velkého ohlasu, kdežto Xiaomi se postupem času přeměnilo na jakýsi obchod se spotřebiči a mnohým dalším a nové produkty přidává neustále. V nabídce čínské společnosti lze najít snad všechno od varné konvice, přes zubní kartáček, až po záchodová prkénka ovládaná smartphonem. Senior vice president Xiaomi Wang Xiang řekl v prosinci webu Wired:

„Náš ekosystém dává zákazníkům nové neobvyklé produkty, o kterých dříve ani nevěděli, že existují, takže se stále vrací do obchodu Xiaomi Mi Home, aby viděli, co máme nového.“

V produktové řadě Xiaomi lze najít i cestovní kufr.

I přestože se od začátku v Xiaomi mnohé změnilo, základ zůstává stejný – vše je neskutečně levné. Letos v květnu bylo Xiaomi opět třetím největším výrobcem smartphonů a i když se to v současné době může zdát nepravděpodobné, do budoucna má jiný plán. Chce se zaměřit na online služby, tedy platební systémy, streamování a hry. Uvidíme, zda se „čínskému Applu“ bude i nadále takto dařit, každopádně je důkazem toho, že i přesně opačná firemní strategie než ta jablečná, může fungovat. A to velmi dobře.