Zavřít reklamu

O jablečných telefonech se obecně říká, že jsou bezpečnější než konkurenční Android. To ale nutně neznamená, že pokud používáte iPhone, tak vám žádné nebezpečí nehrozí. I v tomto případě je nutné dodržovat pár základních pravidel, které vám v tomto dokážou pomoct. Pojďme si je tedy rychle a stručně shrnout.

Silný kódový zámek

Tím nejmenším, co pro vaše zabezpečení můžete udělat, je zvolit dostatečně silný kódový zámek. Jedná se o základní ochranu, kterou byste rozhodně neměli opomínat a nepoužívat proto jednoduché kombinace. Zároveň byste neměli používat čísla (kombinace), která pro vás svým způsobem mají určitý význam. V takovém případě je řeč například o datu vašeho narození, případně někoho blízkého a podobné. Seznam nejhorších hesel naleznete zde.

Mějte aktivní aplikaci Najít

V rámci operačních systémů od Applu funguje poměrně povedená aplikace Najít. Jak jistě všichni víte, s její pomocí se můžete podívat, kde se například nacházejí přátelé a rodina, anebo případně lokalizovat vaše jablečné produkty. Pokud by ale došlo k nejhoršímu a vy jste zařízení ztratili, nebo by vám bylo odcizeno, můžete jej tímto způsobem uzamknout a následně se podívat, kde se nachází. iPhone, na kterém je aktivní Najít, je pak dodatečně chráněn Aktivačním zámkem na iCloudu.

Silná a unikátní hesla

Pojďme se ale ještě vrátit k heslům. Spousta uživatelů totiž funguje tím způsobem, kdy používají jedno heslo na téměř všechny stránky. Asi není potřeba připomínat, že tento přístup není tak úplně ideální a v případě odhalení hesla, byť jen na jedné stránce, se útočníkovi otevřou dveře ke všem ostatním sítím. Přesně proto se vyplatí vsadit například na Klíčenku na iCloudu (případně na 1Password a podobné alternativy). Jedná se o správce hesel, který zároveň generuje bezpečná hesla na nové stránky a následně si je pamatuje.

Dvoufaktorové ověřování

Zároveň je nesmírně důležité, abyste měli zabezpečený nejen telefon, ale také celý iCloud účet. Pod ten totiž většinou spadají i vaše ostatní Apple produkty, a je proto nutné na jeho zabezpečení dbát. V tomto směru je skvělým pomocníkem takzvané dvoufaktorové ověřování.

iOS Dvoufaktorové ověření
Zdroj: Apple.com

V praxi to funguje tak, že jakmile se někdo pokusí přihlásit do vašeho Apple ID účtu, tak po zadání správných přihlašovacích údajů bude muset doplnit unikátní, šesticiferný verifikační kód, který se automaticky zobrazí na důvěryhodných zařízeních, které máte po ruce skutečně jen a pouze vy. Může se jednat například o Mac, druhý iPhone, anebo třeba i Apple Watch. Jablečné hodinky ale dokážou jen zobrazit ověřovací kód, ale nejsou brány za důvěryhodná zařízení, a proto s jejich pomocí nelze heslo resetovat.

Jak nastavit dvoufaktorové ověřování

Aktivace dvoufaktorového ověřování je naštěstí nesmírně jednoduchá. V takovém případě stačí přejít do Nastavení > (nahoře) vaše jméno > Heslo a zabezpečení. Zde už jen stačí klepnout na tlačítko Zapnout dvoufaktorové ověření a následně volbu potvrdit tlačítkem Pokračovat. Nyní budete vyzváni, abyste zadali důvěryhodné telefonní číslo, na které vám budou chodit ověřovací kódy. Pak znovu stačí potvrdit klepnutím na Další, zadat kód, který vám přišel a máte hotovo.

Přístup k polohovým službám

Některé aplikace používají takzvané polohové služby, které využívají pro maximalizaci uživatelského komfortu. V takovém případě je řeč například o nativním Počasí, Mapách a dalších. U těchto programů je poměrně jasné, proč a k čemu polohové služby používají. Na vašem zařízení ale máte takovýchto aplikací hned několik a je tedy možné, že některým z nich jste udělili přístup k těmto údajům, aniž byste tak úplně chtěli. Vývojář následně získává poměrně cenné informace, které lze využít pro co možná nejlepší zacílení personalizovanou reklamou.

Zkontrolujte Ochranu soukromí v aplikaci

Pokud z App Storu stahujete novou, například neznámou aplikaci, vždy byste měli zkontrolovat sekci Ochrana soukromí v aplikaci. Tu už nějaký pátek musí vývojáři povinně vyplňovat a jablíčkáře tak obeznámit o tom, jak daný program nakládá se soukromím uživatele. Zde se tak můžete dozvědět, jaké údaje jsou o vás sbírány a zdali jsou s vámi spojené. Věřte tomu, že u některých appek vás tato sekce dokáže mnohdy až překvapit.

iOS Jak sleduje Facebook uživatele
Zdroj: Smartmockups

Zakažte aplikacím, aby vás sledovaly

Poměrně zásadní funkce hrající ve prospěch vašeho soukromí přišla spolu se systémem iOS 14.5. Řeč je konkrétně o App Tracking Transparency neboli Řízení oprávnění aplikací ke sledování. Od této verze operačního systému totiž všechny aplikace potřebují výslovný souhlas s tím, aby mohly sledovat vaši aktivitu napříč různými internetovými stránkami a dalšími programy. Zde už je jen na vás, zdali jim tento přístup udělíte, nebo ne. Údaje o vaší aktivitě jsou pak opět přetaveny k tomu, aby společnostem sloužily pro potřeby personalizované reklamy.

Díky tomu, že aplikace znají vaše zájmy, jelikož přesně ví, co na internetu sledujete, jaké stránky navštěvujete, anebo jaké aplikace používáte, tak na vás zmiňovanou reklamu mohou daleko lépe zacílit. V Nastavení > Soukromí > Sledování si pak můžete prohlédnout, jaké aplikace k tomuto mají přístup. Nachází se zde i možnost Povolit aplikacím žádost o sledování. Tu když deaktivujete, tak programům kompletně zamezíte ve sledování.

Obraťte se na odborníky

Pokud byste pro vaše bezpečí a soukromí chtěli udělat maximum a neradi byste na něco zapomenuli, tak se určitě nebojte se obrátit na odborníky. Na našem trhu je poměrně velkým a léty prověřeným hráčem Český Servis, který se mimo servisních úkonů zabývá i službami pro firmy či IT poradenstvím.

Tato společnost navíc nezaštiťuje pouze servis Apple produktů, ale poradí si s řadou dalších kousků. Konkrétně se tedy zabývá záručními a pozáručními opravami notebooků, PC, TV, mobilních telefonů, herních konzolí, záložních zdrojů UPS a jiných. Z hlediska služeb je pak schopna zajistit kompletní outsourcing pro firmy, správu počítačových sítí a již zmiňované IT poradenství. Za dlouhou dobu působnosti o kvalitách společnosti navíc hovoří nespočet spokojených zákazníků a firem.

Služby Českého Servisu naleznete zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více