Zavřít reklamu

Jistě znáte ten pocit, když se rozhodnete registrovat do nové služby či webové platformy a začnete uvažovat nad tím, jak by mělo vypadat vaše heslo. Jasně, můžete zvolit jméno svého nejoblíbenějšího domácího mazlíčka, popřípadě své přítelkyně nebo manželky, ale v dnešní době snad každý ví, že tohle rozhodnutí vás nijak neochrání. A jak odhalila analýza, nestačí přihodit ani několik náhodných, nebo nedejbože po sobě jdoucích čísel. Na druhou stranu tu ale máme další eventualitu, která vám může pořádně zatopit pod kotlem, a to jsou náhodné generátory, které sice vytvoří heslo v požadované délce, ale zapamatovat si ho je téměř nemožné. Ideální je tak využívat správce hesel, kde si můžete volit snadno zapamatovatelné přístupové údaje, aniž byste se museli bát zcizení. Polemizování ale nechme stranou, konec roku je totiž tady a není nic lepšího než ho pojmout trochu odlehčeně a humorně. Například se seznamem nejhorších hesel za rok 2020.

Pokémoni vás neochrání a Superman už vůbec ne

Když přijde řeč na hesla, řada lidí tak nějak automaticky a přirozeně sáhne po tom, co je jim nejblíže. V mnoha případech se tak prvotním nápadem stane zábavní průmysl, který nabízí celou spoustu známých superhrdinů, charakterů i ikonických postav. Ačkoliv však tito hrdinové mnoha dětí i dospělých na stříbrném plátně excelují a nabízí prvotřídní zábavu, ve světě hesel a bezpečnosti je tomu spíše naopak. Jak totiž odhalili experti ze společnosti NordPass, která mimo jiné zprostředkovává službu správce hesel, nemalý počet uživatelů sahá právě po tak jednoduchých slovech jako je Naruto nebo Batman, aniž by se namáhali potenciálním útočníkům proces převzetí účtu alespoň trochu ztížit. Na výsledek z kategorie „nejhloupější hesla po vzoru zábavního průmyslu“ se tak můžete podívat níže a pokud se přistihnete, že jste některé z nich použili, tak ho také rychle změnit.

   • pokemon
   • superman
   • naruto
   • blink182
   • batman
   • starwars

Ani sportovní fanoušci se nenechali v soutěži o nejhorší heslo zahanbit

Pokud čistě náhodou fandíte sportu a máte nějaký svůj oblíbený tým, není nic jednoduššího než ho použít jako takovou nápovědu sloužící k tomu, abyste se přihlásili do svého účtu. Bohužel ale řada lidí právě tohoto rozhodnutí brzy hořce lituje, když jim jednoho dne přijde e-mail, že byly jejich přístupové údaje ukradeny. Stejně se k tomu staví i analýza NordPass, podle níž se do seznamu nejhorších hesel přirozeně zařadilo i sportovní odvětví, kde nechyběly takové perly jako „soccer“, „football“ nebo „basketball“. Když to vezmeme kolem a kolem, volba oblíbeného týmu je alespoň o trošku méně nebezpečná než právě zmíněné příklady. Tak či onak, i když vás někdy napadne zařadit do repertoáru svých hesel právě sport, doporučujeme přinejmenším volit malá a velká písmena s kombinací číslic či speciálních znaků. Na rozšířený seznam se pak můžete podívat níže, abyste věděli, čemu se případně vyhnout.

   • soccer
   • football
   • baseball
   • basketball
   • football1

Jídlo by mělo zůstat pro jistotu pouze na talíři

Stejně jako každoročně, ani letos se do seznamu nezapomněli zařadit milovníci jídla, kteří se nechtějí s volbou správně nastaveného hesla příliš trápit, a tak volí co nejjednodušší slova a výrazy. Když pomineme kulinářské pochoutky a speciality, letošním evergreenem se stala taková hesla jako jsou „chocolate“, „cookie“ nebo „peanut“. Přiznáváme, že delikatesy mohou občas svádět k tomu, abyste se je připomínali pokaždé, když se přihlašujete do svého účtu, nicméně v tomto případě se jedná o poměrně nebezpečou bagatelizaci, která vás ve finále může stát nejen osobní údaje, ale v horším případě také prolomení dalších, podobných hesel. Důrazně bychom tak doporučovali vyvarovat se jejich využívání a neopak stejnou chybu jako uživatelé, kteří zvolili níže zmíněná hesla.

   • chocolate
   • cookie
   • pepper
   • cheese
   • peanut

Nadávky mají letos premiéru, podle všeho kvůli práci z domova

Poslední a neméně důležitou kategorií naší slavné přehlídky jsou i nadávky. Možná vám přijde, že psát nadávku pokaždé, když se přihlašujete do svého e-mailu, je poněkud kontraproduktivní, nicméně zvýšený výskyt podobně zavádějících hesel si lze poměrně logicky odůvodnit. Pandemie totiž donutila celou řadu lidí pracovat z domova a není nic lepšího než se ráno vzbudit, udělat si lahodný šálek kávy a začít náročný pracovní den tím, že počastujete svůj firemní účet nějakou trefnou a v mnoha případech raději vycenzurovanou narážkou. Seznam není příliš dlouhý a podle NordPass obsahuje pouze dvě slova, která se umístila v žebříčku 200 nejhorších letošních hesel. A těmi není nic jiného než ona magická anglická fráze „fuckyou“, a aby nevyzněla tak naprázdno, zvolili si někteří kreativnější uživatelé raději variantu „fuckyou1“. Inu, jak se ukazuje, celý rok 2020 lze opravdu shrnout v jednom slovním spojení.

Seznam, který vládne všem aneb 10 pokusů o co nejhorší heslo

Nyní se dostáváme k zlatému hřebu celého večera. Polemizovat nad kategoriemi bychom totiž mohli věčně a jak seznam dokazuje, lidská kreativita (a zároveň naivita) v tomto ohledu vážně nezná mezí. Pojďme se tedy podívat na deset vybraných hesel ze seznamu dvou set adeptů, která si pro sebe zabrala první příčky v žebříčku. Od loňského roku navíc paradoxně nedošlo ke zlepšení, nýbrž spíše ke zhoršení a například pověstné heslo „123123“ to dotáhlo z 18. místa v loňském roce na letošní 7. místo. Zbytek slavné desítky se nicméně příliš nemění a garantujeme vám, že alespoň nad nějakými výtvory se chtě nechtě škodolibě usmějete.

Na druhou stranu, zvolit špatné heslo je poměrně jednoduché, a proto bychom vám na závěr roku doporučili pár tipů a triků, jak se udržet v bezpečí. Zaprvé dodržujte pravidlo velkých a malých písmen, nezapomeňte na dostatečnou náhodnost a především se pokud možno vyhněte obecně známým slovům a sledům znaků. Zadruhé pak do svého hesla implementujte také nejrůznější znaky a číslice, opět stejným způsobem jako v případě písmen. Také doporučujeme stránku HaveIBeenPwned, kde si můžete otestovat, zda bylo vaše heslo prolomeno. Tím se nicméně pro letošní rok loučíme, přejeme, abyste vkročili do roku 2021 pravou nohou a nakonec vám jako sladkou tečku na závěr necháme slíbený seznam 10 nejhorších hesel, které vám přinejmenším zpříjemní silvestrovskou noc.

NordPass
Zdroj: https://haveibeenpwned.com/
.